ua en ru

"Нафтогаз" дійшов до молотка: Кабмін пропонує дозволити НАК продавати борги на аукціоні

"Нафтогаз" дійшов до молотка: Кабмін пропонує дозволити НАК продавати борги на аукціоні НАК "Нафтогаз України" оцінює борги споживачів за період до 1 січня 2014 р. у 38,7 млрд грн
Кабінет міністрів знайшов спосіб позбутися багатомільярдної заборгованості підприємств теплової генерації та промисловості за природний газ. Уряд має намір дозволити НАК "Нафтогаз України" продавати борги в обсязі майже 50 млрд грн на аукціонах. Таким чином, НАК отримає можливість очистити свої активи від безнадійної заборгованості. Втім, експерти сумніваються в ефективності цієї процедури, оскільки, найімовірніше, повернути повну суму монополісту не вдасться. Так як борги зможуть продавати лише з дисконтом до 70%.

Кабінет міністрів знайшов спосіб позбутися багатомільярдної заборгованості підприємств теплової генерації та промисловості за природний газ. Уряд має намір дозволити НАК "Нафтогаз України" продавати борги в обсязі майже 50 млрд грн на аукціонах. Таким чином, НАК отримає можливість очистити свої активи від безнадійної заборгованості. Втім, експерти сумніваються в ефективності цієї процедури, оскільки, найімовірніше, повернути повну суму монополісту не вдасться. Так як борги зможуть продавати лише з дисконтом до 70%.

Аукціонна норма

Уряд запропонував народним депутатам документ, яким передбачається виконання вимог Міжнародного валютного фонду щодо поліпшення фінансового стану НАК "Нафтогаз України". Зокрема, одними з ключових норм урядового законопроекту №3325 передбачається дозволити газовому монополісту і його дочірнім підприємствам до 1 січня 2016 р. продати "право вимоги заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 р.".

Тобто, якщо законопроект буде схвалений парламентом, "Нафтогаз" вже зараз зможе виставляти на аукціон багатомільярдні борги теплоенергетичних та промислових підприємств попередніх періодів. При цьому в документі зазначено, що ціна лотів "може відрізнятися від первісної вартості відповідної заборгованості".

Крім того, непобутові споживачі, що мають тільки борги за газ, спожитий у 2014 р., зможуть розраховувати на їх реструктуризацію без урахування пені, штрафних та фінансових санкцій. Форму договору про реструктуризацію такої заборгованості, як і процедуру проведення боргових аукціонів, має затвердити Кабмін.

НАК "Нафтогаз України" оцінює борги споживачів за період з 2010 по кінець 2014 р. у 38,7 млрд грн, 60% з яких було накопичено до 2014 р. і включають заборгованість теплокомуненерго, ТЕЦ, промислових підприємств, а також облгазів перед компанією "Газ України".

На частку підприємств теплової генерації доводиться понад 70% всієї заборгованості. Найбільші неплатники - у Дніпропетровській, Харківській областях і Києві, також НАК враховує борги підприємств в зоні АТО і Криму.

Близько 18% в структурі боргу займають неплатежі промисловості, в основному хімічних підприємств. Ще 10% - борги газових трейдерів.

Загалом за останні 5 років "Нафтогаз" подав понад 5 тис. судових позовів по стягненню заборгованості в обсязі 38,8 млрд грн і додатково 10,7 млрд грн штрафів за затримку платежів. Близько половини позовів, за даними монополіста, припадають на споживачів із заборгованістю менше 50 млн грн. Найбільших неплатників всього 21, кожен з них винен за спожитий газ понад 500 млн грн.

"У НАК немає такої кількості юристів у штаті, щоб займатися всіма позовами, - пояснили РБК-Україна в прес-службі "Нафтогазу". - Крім того, "Нафтогаз" повинен займатися газопостачанням, а не вибиванням боргів".

Питання з історією

Про те, що норми законопроекту про продаж боргів узгоджені з МВФ, повідомляв раніше заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Діденко.

"МВФ вважає, що слід перейти до системи аукціонного продажу боргів і підтримує існуючу редакцію законопроекту", - заявив чиновник в березні, представляючи законопроект профільному комітету Верховної Ради.

За словами учасників тодішнього засідання, обговорювалося, що система аукціонів, порядок проведення яких найближчим часом має затвердити Кабмін, передбачає чотирьохетапну систему дисконтів. Покупцям мають намір пропонувати викупити борги з 10%, 30%, 50% і 70% знижкою. Джерело у Міненерго підтвердило РБК-Україна, що така система пропонувалася уряду до затвердження.

"Швидше за все, дисконт за безнадійними боргами буде від 50% і вище", - уточнило джерело. Найімовірніше, покупцями можуть стати колекторські компанії або банки.

Нагадаємо, в 2006 р. держава вже вдавався до процедури розпродажу боргів. Тоді на біржовому аукціоні Міністерство фінансів намагалося реалізувати заборгованість підприємств за кредитами, залученими під держгарантії. Відомство намагалося зацікавити покупців дисконтом в 50% від вартості прав вимоги заборгованості, а пеня і штрафи списувалися. Однак цей механізм очікуваних результатів не приніс - бажаючих викупити чужі борги на аукціоні виявилося небагато.

Успіх сумнівний

В тому, що на цей раз газової монополії вдасться відшкодувати близько 50 млрд грн через аукціони, експерти сумніваються.

"Основна мета - чистка балансу "Нафтогазу". Тобто, це, швидше, спроба врегулювати питання більше в юридичній площині, ніж отримати реальне погашення боргів. Я згоден, що отримати ці борги НАК вкрай складно, але я не впевнений, що механізм їх продажу - найкращий спосіб очистити баланс. Думаю, навряд чи їх хтось буде купувати, тим більше що борги будуть продаватися з дуже великим дисконтом, відповідно, НАК не збере і половини своїх боргів", - заявив глава аналітичного відділу ІК Eavex Capital Дмитро Чурін.

На його думку, ефективніше було б реструктуризувати заборгованість теплокомуненерго.

"Цей механізм закріплює обов'язок в рамках юридичної особи і прописує чіткий механізм їх погашення, навіть якщо мова йде про половину боргу", - зазначив експерт.

За словами директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентина Землянського, запропонована у законопроекті процедура дає можливості для зловживань "в повний зріст".

"Наприклад, компанія сама ж у себе зможе викупити свої борги з дисконтом 70%. Тобто, наприклад, "Київенерго", яке має близько 3,5 млрд грн, зможе, умовно, викупити цей борг зі знижкою і погасити лише 30%, - пояснив експерт. - З комунальними підприємствами буде ще більш цікаво. По-перше, борги будуть продаватися з урахуванням штрафів, які їм виставив НАК за несвоєчасні розрахунки. Але населенню теплові компанії не можуть виставити пеню за затримку платежів. По-друге, теплокомуненерго, швидше за все, наберуть кредитів в держбанках для викупу боргів з дисконтом і розрахунків. У свою чергу, це не може не позначитися на тарифі для споживача".