Надія на захист прав міноритаріїв
Верховна Рада 2 березня прийняла в першому читанні законопроект №2259 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів". Не вдаючись у тонкощі юридичних нюансів, слід зазначити, що законопроект передбачає дієві механізми захисту прав міноритарних акціонерів та є важливим кроком до створення реального фондового ринку та здорового інвестиційного клімату, який дозволить залучити в економіку України капітали з усього світу і, насамперед, своїх громадян.
В Україні створення фондового ринку характеризувався вираженими етапами переділу власності українського народу, що залишилася у спадок від радянської епохи, купкою ділків, яка переросла в т. н. еліту олігархів.
У 90-ті роки, в період першого етапу створення фондового ринку, по суті, відбувалося розкрадання народної власності, оформленої в приватизацію, яку в народі влучно назвали "прихватизацією". На початку 2000-х років так зване реформування фондового ринку звелося до оформлення награбованого в ході приватизації і створення механізмів ухилення від сплати податків в скарбницю.
В результаті цього на фондовому ринку більшість акцій були сміттєвими, а решта - практично недоступними для простих смертних. Перші служили механізмом для ухилення від сплати податків і вимивання награбованого капіталу. Другі служили механізмом для прийняття рішень, у результаті яких мажоритарні акціонери повністю усували від прийняття важливих рішень міноритарних акціонерів, що позбавляли останніх реалізації законних прав на отримання доходів на цінні папери.
І остання хвиля реформ, аж до подій на Майдані в 2013 році, зводилася до рейдерського захоплення ласих об'єктів і переділу власності.
Рядовим громадянам, які є потенційними інвесторами, хочеться вірити, що нинішні законодавчі ініціативи спрямовані на створення цивілізованого фондового ринку, в якому захист прав міноритарних акціонерів буде захищена на належному рівні - нарівні з правами мажоритарного меншини.