ua en ru

Надія без компаса: на чию гру грає Савченко

Надія без компаса: на чию гру грає Савченко Фото: Савченко вперше виступила проти президента Петра Порошенка

Надія Савченко не перестає привертати до себе увагу. Вчора народний депутат фракції «Батьківщина» на спеціально скликаній прес-конференції заявила, що розпочинає голодування. На думку Савченка, керівництво країни нічого не робить для обміну українських військовополонених. Вона сподівається, що голодування прискорить цей процес. Крім того, депутат закликала рідних і близьких полонених пікетувати Адміністрацію президента.

Надія Савченко не перестає привертати до себе увагу. Вчора народний депутат фракції "Батьківщина" на спеціально скликаній прес-конференції заявила, що розпочинає голодування. На думку Савченка, керівництво країни нічого не робить для обміну українських військовополонених. Вона сподівається, що голодування прискорить цей процес. Крім того, депутат закликала рідних і близьких полонених пікетувати Адміністрацію президента.


Ця ініціатива стала в один ряд з іншими, не менш резонансними пропозиціями Надії Савченко. Раніше вона заявила, що українцям доведеться просити вибачення у жителів Донбасу, а переговори з ватажками сепаратистів Донбасу повинен особисто вести президент Петро Порошенко.

Гучні заяви колишньої военнопленной все більше йдуть врозріз як із офіційною позицією керівництва країни, так і з риторикою лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко. У той же час вони часто збігаються з змістом заяв політика Віктора Медведчука, який брав участь в обміні.

Ведмежа послуга

Заяву про бездіяльність влади в питанні обміну полонених Надія Савченко зробила в складний для української влади момент. Конфлікт на Донбасі знову загострився, а процес обміну полоненими застопорився.

Саме темі обміну полоненими виявилася присвячена частина вчорашньої заяви народного депутата на спеціально скликаній прес-конференції. На ній Савченко оголосила голодування з метою прискорення процесу звільнення українських полонених, утримуваних на території Росії і в Донбасі.

"Я перепробувала багато методів боротьби за хлопців, як боровся за мене світ. Тепер буду боротися за них так, як боролася за себе я. Один з механізмів прискорення звільнення був протест голодом на бездіяльність української влади. З сьогоднішнього дня я знову оголошую голодування на бездіяльність влади всього світу щодо звільнення українців з полону", – плутано повідомила, а точніше, прочитала з листа Надія Савченко.

На цьому претензії на адресу "влади" не закінчилися. Савченко звинуватила командування Збройних сил і президента Петра Порошенка у розвалі армії і корупції.

"Знайте, суки, народ вам цього не подарує і ви, виродки, не вічні. За цю саму політизовану в історії людства війну ви відповісте точно також, як і за Майдан. А ще, що за весь час війни ваш бізнес в Росії продовжує працювати. Що ні один шоколадний завод не змінений патронним; що весь народ скидається на армію по 5 гривень; за те, що волонтери, а не оборонпром забезпечує наших солдатів на фронті; за те, що нам допоміг весь світ, а українська влада примудрилася все опаскудить", - не підбираючи виразів заявила Савченко, тим самим, фактично, вперше виступивши проти президента Порошенко.

У сформованій ситуації заяви Савченко про бездіяльність керівництва країни в процесі обміну полоненими не на руку президенту і його команді. На тлі непростої ситуації в економіці, зростання невдоволення підвищенням тарифів, відсутністю узгодженості в рядах депутатів чолі держави ставлять на вигляд ще й те, що він докладає недостатньо зусиль для звільнення українських бійців і наживається на війні. Втім, схоже на Банковій і не намагаються вибудувати стосунки з колишньою военнопленной.

"Я так сказав президенту: вона за місяць сама себе покаже і вб'є на корені свій імідж", - говорить один з близьких соратників Порошенко.

Після повернення Савченко в Україну президент і його оточення всіляко демонстрували їй свою лояльність. Порошенко кілька разів зустрічався з Савченко і обговорював з нею, в тому числі і те, як вона може допомогти звільненню інших українських бранців. Невеликий штрих - в будівлю АП її пропускали без перевірки на рамки-металошукачі.

Один з числа соратників Порошенко, який був присутній на зустрічах президента з депутатом, розповідає, що глава держави запропонував їй відправитися в тур по Європі, щоб розповісти європейцям про реальну ситуацію на Донбасі.

"У нас був маркер: якщо б через пару тижнів після звільнення вона поїхала б з туром по Європі, то переміг би президент. Якщо в тур по Україні – значить, перемогла Тимошенко", - говорить ще один співрозмовник РБК-Україна в оточенні президента.

Савченко відвідала Брюссель, де взяла участь у сесії ПАРЄ, але після цього вирушила в тур по Україні в підтримку кандидатів від "Батьківщини" баллотировавшихсяна довиборах у семи мажоритарних округах.

"Спочатку про неї дбали і комунікували всі – мама і сестра виносили всім мозок, поки вона сиділа. Всі робили, що могли. Зараз мама отримала землю, Надя мріє стати президентом, а Віра - політиком. Нам вони зараз не потрібні і з ними ніхто особливо не спілкується", - розповів РБК-Україна один із співробітників адміністрації президента.

Коса і камінь

У "Батьківщині" ставлення до Савченко теж не найтепліше. В день повернення Юлія Тимошенко, як відомо, приїхала зустрічати Савченко в "Бориспіль". Зробивши спробу обійняти колегу по фракції Тимошенко, натрапила на фразу: "Ми з вами недостатньо близькі", і отримала замість обіймів рукостискання.

Надія без компаса: на чию гру грає Савченко

Фото: до відкритого протистояння Савченко і Тимошенко справа поки не дійшла

За інформацією джерел, до звільненої ув'язнен тут же, в якості кураторів і порадників, приставили партійного медіа-технолога Олександра Абдулліна, і ще двох народних депутатів - Олену Кондратюк і Вадима Івченко. Правда, сам Абдуллін, після першої прес-конференції Савченко, заперечував всяке участь у підготовці новоспеченого депутата. "Ми її точно не готували, вона зараз сама це все говорить. Так, вона ще досить різка, але це поправимо", - прокоментував РБК-Україна останні заяви Савченко Олександр Абдуллін.

Савченко досить швидко включилася в партійну роботу – вона робила та вигідні "Батьківщині" заяви, наприклад, при голосуванні за судову реформу і їздила агітувати за кандидатів від партії. "Вона приходить майже на всі засідання фракції, але все ж її важко назвати командним гравцем", - розповів РБК-Україна один з представників "Батьківщини".

І в якості доказу розповів одну історію з закулісної партійного життя.

"Після довиборів ми всі зібралися на партійну вечірку. Юлії Володимирівни не було, вона поїхала. А Надя була, як людина, що теж брав участь в агітації. Всі веселяться. Іван Григорович Кириленко вимовляє якийсь тост про те, які ми молодці. І тут доходить черга до Наді і вона заявляє: ви такі ж пі*си, як і всі, але я все ж побуду у вашій фракції. Щелепи у нас отвисли, а що робити", -- поділився з РБК-Україна співрозмовник у фракції.

Справа до відкритого протистояння Савченко і Тимошенко поки не дійшло. Більше того, лідер "Батьківщини" всіляко відстоює право свого депутата на самостійні політичні заяви. В кінці червня, в ефірі каналу «112 Україна», коментуючи пропозицію Савченко про необхідність прямих переговорів влади з сепаратистами, Юлія Тимошенко заявила: «Ми демократична партія, у нас кожен депутат має свою позицію, свою думку. Надія Савченко має своє бачення, вона вважає, що з Захарченко і Теслярським треба вести переговори як з практично з народними депутатами "ЛНР" і "ДНР ".

Вона також абсолютно щиро вважає, що не можна постачати зброю Україні, так як це може призвести до третьої світової війни, вона вважає, наприклад, що санкції треба послабити для народу РФ. Я можу вам сказати, що Надії треба ще трохи попрацювати в політиці, їй треба розібратися, їй треба зробити свої висновки. Але ті висновки, які вона робить, це його власні висновки, її власні плани як політика»

Схоже, що до тих пір, поки у лідера фракції не лопне терпіння, відкрито демонструвати свою ворожість до заяв Савченко не будуть демонструвати і інші представники "Батьківщини". "А що такого крамольного вона сказала? – здивувався вчора в розмові з кореспондентом РБК-Україна заступник голови фракції Сергій Соболєв, Якщо йдеться про зміни до Конституції, то ми теж за. За суддям (Савченко запропонувала народне обрання суддів і прокурорів – Ред.)? Так ми теж за виборність народних суддів давно".

При цьому заступник голови фракції заперечує наявність конфліктів між Тимошенко і Савченко і запевняє, що "Батьківщина" - це насамперед єдина команда.

Відпустка за розкладом

Заяви Савченко про необхідність прямого діалогу з лідерами сепаратистів породили версію, що Савченко підіграє проросійським політичним силам. В першу чергу лідеру громадської організації "Український вибір" Віктора Медведчука. Відразу після повернення в Україну Савченко заявила, що з Медведчуком не знайома, а з ним спілкувалася її сестра Віра.

У "Батьківщині" вплив цього політика на свого депутата заперечують. «Я не знаю, ні про який вплив на неї Медведчука. Мені здається, що Савченко зараз публічна як ніхто інший, і кожен її крок під пильною увагою преси. Але в будь-якому випадку, в переговорній групі (щодо обміну полоненими – Ред.) вона була б куди доречніше, ніж Медведчук, якого протягнув туди президент", - каже депутат від "Батьківщини" Сергій Соболєв.

Тим не менш, з питання шляхів врегулювання конфлікту на Донбасі позиції політиків збігаються. Наприклад, обидва виступають за прямий діалог між керівництвом України та лідерами сепаратистів. В одному з інтерв'ю Медведчук сказав: "Настав час від ультиматумів і шантажу переходити до конструктивного діалогу. Хочеться вірити, що ініціатива проведення прямих переговорів між Києвом і Донбасом знайде підтримку на всіх рівнях — як у лідерів держав, так і представників міжнародних інституцій".

Надія без компаса: на чию гру грає Савченко

Фото: Позиція Савченко Донбасу багато в чому збігається з позицією Медведчука

Що стосується питання обміну полонених – завданням, яка теж близька Савченко і Медведчуку – то тут від їх бажання і навіть можливостей, схоже, мало що залежить. Один з членів Мінської контактної групи в неформальному спілкуванні з РБК-Україна розповів, що переговори щодо обміну полоненими застопорилися відразу ж після того, як Європейський союз продовжив санкції відносно Росії. За словами співрозмовника видання, головна проблема в тому, що бойовики виставляють свідомо нездійсненні умови.

"Вони вимагають обміну всіх на всіх. Дали нам список з тисячі осіб. Щоб ви розуміли, в цьому списку, наприклад, вказано позивний і більше ніяких відомостей про людину. Ми говоримо: "повідомте хоча б його вік, прикмети". Нам у відповідь: "Він у вас, шукайте", - розповів співрозмовник РБК-Україна.

Ще одна проблема – частина людей зі «списку сепаратистів» були засуджені за тяжкі злочини ще до початку конфлікту на Донбасі та участі у війні не брали. "У росіян і сепаратистів проста тактика – ставити нездійсненні умови і таким чином показати, що Україна зриває Мінський процес", - вважає співрозмовник РБК-Україна.

На його думку, Росія погоджується на обмін полоненими тільки напередодні розгляду серйозних зовнішньополітичних питань, таким як продовження санкцій. "Наступного разу це питання піднімуть у грудні. Швидше за все Путін напередодні знову відпустить частина наших заручників. А до цього ми на прогрес особливо не розраховуємо", - говорить джерело в групі переговірників.

Що стосується Савченко, то соратники Петра Порошенка в Мінській контактної групи відзначають, що замість того, щоб голодувати вона могла б допомогти у звільненні полонених іншим способом. "Нам дуже заважає "закон Савченко" (згідно йому, день перебування в СІЗО до суду зараховується укладеним за два дні тюремного ув'язнення – ред.). Засуджені за сепаратизм отримували від 3 до 5 років. Багато хто з них році сиділи в СІЗО і скоро вийдуть на свободу. Сепаратисти вже відверто над нами сміються, мовляв, скоро всі їхні полонені самі вийдуть на свободу", - говорить співрозмовник РБК-Україна. Варто нагадати, що Надія Савченко не підтримує ідею скасування закону свого імені.