ua en ru

чи почнуть шукати заміну президенту Порошенку

чи почнуть шукати заміну президенту Порошенку Після важкої розмови прем'єр Гройсман знову "присягнув на вірність" президенту Порошенко (фото - president.gov.ua)

В суботу, 17 вересня, колишній прем'єр-міністр України, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк офіційно заявив про те, про що кулуарно говорили з початку літа - у країні глобальний процес пошуку форматів походу на майбутні вибори. Всі домовляються з усіма, як завжди, не довіряючи нікому. Тим не менш, "фронтовики" впевнені - у нинішньої влади є лише один спосіб зберегти себе.

"Мова повинна йти про формування нової політичної платформи. Політичної платформи, до якої увійдуть всі ті, хто може працювати і брати відповідальність. Популістська ніша зайнята, демагоги у своєму оточенні розповідають, як вони будуть приходити до влади", - сказав Яценюк на черговому форумі YES Віктора Пінчука в суботу.

Відомо, що найбільш непримиренні суперники виходять з одного середовища, а політики - з однієї електоральної групи. Ще краще - з однієї сцени Майдану. Ось і тепер є всі підстави вважати, що з наближенням нових виборів і загостренням політичної осені основна боротьба буде вестися не стільки по лінії "влада і опозиція", а всередині того, що сьогодні прийнято називати правлячою коаліцією. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Гра "фронтовиків" і список умов

Декількома тижнями раніше джерела РБК-Україна в керівництві "Народного фронту" розповіли, що у них є ціла лінійка сценаріїв походу на майбутні президентські і парламентські вибори. Кожен з них, правда, виглядає як шантаж президента Петра Порошенка.

Перший варіант, який обговорюється з початку літа - об'єднання правлячих партій в одну політичну силу. Одним з ініціаторів цих переговорів, за інформацією видання, виступив генпрокурор Юрій Луценко. "Ми змінюємо країну на краще. Але хто це "ми"? Було б логічно сформулювати відповідь на це питання. Але зараз це "ми" остаточно розпалась на окремі "я" - "я - президент, я - прем'єр" і так далі", - розповів співрозмовник, близький до Луценка, додавши, що зараз генпрокурор відійшов від переговорного процесу.

Зараз БПП і "Народний фронт" домовляються про об'єднання у новому форматі. За задумом "фронтовиків", це має бути не приєднання до БПД, а саме об'єднання на рівних. Умова НФ - Петро Порошенко не буде главою нового об'єднання. Про лідерiв можна дискутувати, але в НФ не проти, щоб нову силу очолив досить лояльний до них прем'єр Володимир Гройсман. "Прем'єр-міністр відповідає за економіку країни, тому логічно було б, щоб саме він, а не президент, стояв на чолі партії влади", - пояснюють в НФ.

Натомість фронтовики обіцяють підтримати всіма владно-адміністративними силами Порошенко під час кампанії на другий термін. "Ані Яценюк, ані Турчинов, ані Парубій, ні Тимошенко, ні Луценко, ні Гройсман в такому випадку не будуть балотуватися в президенти, Порошенко гарантовано вийде у другий тур, а в другому турі він легко перемагає будь-якого. Зрозумійте, що зараз у президента проблема не в тому, кого б вибрати собі у спаринг-партнери на другий тур, про що багато говорять, а в тому, щоб потрапити у другий тур самому", - стверджують у керівництві НФ.

Варто зазначити, що на початку вересня, за даними джерела РБК-Україна, у президента з прем'єр-міністром відбулася жорстка розмова про політичне майбутнє. Порошенко нібито нагадав Гройсману про те, що ніколи ще в Україні прем'єр не перегравав президента. Начебто глава уряду все зрозумів, і знову "присягнув на вірність" гаранту.

Паралельно з переговорами про об'єднання, керівництво НФ початок просувати ідею про конституційну реформу. Яценюк до Дня Конституції у себе в Facebook особисто розписав модель пропонованих змін - посилення прем'єрської влади та звуження повноважень президента до ролі "національного арбітра". Такі зміни дозволили б закріпити розподіл влади між "акціонерами" об'єднаної партії у разі успіху переговорів. Але Порошенко у своєму нещодавньому посланні до Верховної Ради недвозначно дав зрозуміти - на конституційну реформу він не піде і бути "церемоніймейстером" не згоден.

А в останні тижні переговори, за інформацією видання, породили цілий конфлікт. Як стверджують співрозмовники, близькі до керівництва РНБО, керівником штабу об'єднаної політичної сили планувалося призначити секретаря ради Олександра Турчинова. Він нібито навіть підготував план кампанії на два роки вперед. Але президент не погодився, і запропонував на цю роль народного депутата Сергія Березенко, який відповідає за вибори в БПП. "Фронтовики" і група Турчинова серйозно образилися.

"Ми зараз вивчаємо доцільність такого об'єднання для нашої політичної сили. Поки не йде мова ні про які відсотках у списку. По персоналіях домовитися не можемо. У Порошенка є часу до кінця року. Або він домовляється, або Народний фронт проводить ребрендинг і зустрінемося на президентських виборах", - розповів РБК-Україна один з керівників НФ. "Порошенко хоче домовлятися без умов. А для інших учасників це неприйнятно. Тому є півроку. Якщо ні - еліти почнуть шукати наступника", - говорить інше джерело видання в правлячій коаліції.

Самовпевненість Банковій і Вакарчук в запасі

В керівництві президентської сили коментувати питання об'єднання партій не горять бажанням. "Всі питання до "Народного фронту", - коротко кинув один з керівників БПП у відповідь на прохання розповісти подробиці переговорів. "Об'єднання 50/50 буде?", - запитав кореспондент РБК-Україна. "Ні, так не буде", - відповів співрозмовник.

Джерела РБК-Україна в адміністрації президента стверджують, що з виходом у другий тур президентських виборів у Петра Порошенка не так все погано, як хотілося б деяким. На їхню думку, паралельне висунення в президенти кого-небудь з "групи дружнього шантажу" президенту не завадить, а ось на майбутньому таких висуванців, особливо у виконавчій владі, поставить хрест. В АП кажуть, що головна задача, як і раніше, знайти хорошого спаринг-партнера у другий тур, а це справа техніки. Також, як і хороший результат Порошенко в першому турі.

Чи демонстративна, чи щира впевненість команди президента у власних силах ґрунтується, як вони кажуть, ще на трьох факторах. Перший: при всіх стараннях опонентів завоювати любов Заходу, в цілому Порошенка виглядає для наших міжнародних товаришів найбiльш зрозумілим і зручним партнером з усього переліку українських лідерів. Другий: для успішної боротьби з режимом опозиція повинна об'єднатися. Сьогоднішня опозиція, на думку Банкової і не тільки, об'єднатися нездатна. Але, для профілактики, а при перших же контурах об'єднання опозиції на темі повернення Михайла Саакашвілі, "информвiйска" моментально закинули в суспільство через ЗМІ та соцмережі нівелює аналогію з "канівською четвіркою". Третій чинник: у команді президента вірять, що в найближчій перспективі неможлива "олігархічна змова", яка могла б, використовуючи ресурси найвпливовіших людей країни, створити сильну конкурентну Порошенко фігуру під майбутні вибори.

Тут слід обмовитися, що в бізнес-крилі оточення президента побоюються активного розвитку політичного проекту Святослава Вакарчука. Відразу кілька джерел РБК-Украина стверджують, що співак спирається на підтримку українського бізнесмена Віктора Пінчука і російського бізнесмена Михайла Фрідмана. На цих вихідних кореспондент РБК-Україна був свідком того, як Вакарчук прогулювався по кулуарах форуму YES Пінчука в компанії Петра Чернишова, президента корпорації "Київстар", акціонером якої є "Альфа-Груп" Фрідмана.

На Банковій також не сумніваються у вірності президенту Володимира Гройсмана та Юрія Луценка, тому "удару в спину" у вигляді раптового союзу з партнерами/опонентами не чекають. Більш того, в президентському офісі натякають на автономність таких політичних фігур як Олександр Турчинов та Арсен Аваков. "Вони хоч і "фронтовики", але не підпорядковуються Яценюку особисто. Вони рівні партнери, а з урахуванням посад перших двох - навіть трохи "рівніше". Так що ми б радили шановним колегам по опозиції не ставити умови і не натякати на шантаж, а подумати про свою власну перспективу. Яценюку ще ніколи не вдавалося обіграти Порошенко, як ви пам'ятаєте", - говорить співрозмовник РБК-Україна.

Втім, в керівництві "Народного фронту" на питання кореспондента про взаємини з генпрокурором відповіли наступним чином: "Політична позиція Луценка нам все більше подобається. Антагонізму точно немає". Доречно також нагадати про плідну співпрацю Луценка з Турчиновим і близьким соратником Яценюка главою "Ощадбанку" Андрієм Пишним з питання конфіскації 1,5 мільярдів доларів у оточення екс-президента Віктора Януковича. Названі вище функціонери навіть фотографувалися разом на недавньому політико-світському форумі.

Фактор Авакова і табір вибуху

За час свого керівництва в МВС після другого Майдану Арсен Аваков зумів не просто убезпечити себе, але й зміцнитися в українському політичному полі, але і дати привід для кулуарних розмов про свої кар'єрнi апетити.

"Авакову все одно, в якому форматі - він хоче сам бути суб'єктом і чинником політики. Хоче сам вирішувати, а не бути частиною якоїсь команди", - кажуть в АП. Маючи повноваження глави силового відомства, Аваков додав до них амплуа куратора радикальних формувань. Вихідців з добровольчих батальйонів, "Нацкорпуса" і навіть партії "Свобода". Маючи під рукою десятки кримінальних справ проти націоналістичних лідерів, зробити це було нескладно. Те, що націоналісти "прислухаються" до Авакову, не заперечують ні в оточенні самого Авакова, ні в партії "Народний фронт".

Не так давно в ЗМІ з'являлася інформація про можливе зближення глави МВС з лідером "Батьківщини" Юлією Тимошенко. Але джерела РБК-Україна в правлячій коаліції цю інформацію не підтверджують. "Це неправда. Аваков зараз разом з Яценюком. А позиція Яценюка - не допустити президентства Тимошенко за всяку ціну", - розповів співрозмовник видання. Втім, за іншими даними, лідер "Батьківщини" і глава МВС тримають комунікацію через харківських бізнесменів. Але далі комунікації ці взаємини не йдуть.

Варто зазначити, що у глави МВС останнім часом складні відносини з генпрокурором Луценко. Особливо після внесення останніх подання на зняття депутатської недоторканності з "фронтовика" Євгена Дейдея, близького до Авакову. Також не поліпшила атмосферу дивна історія з обшуком в будинку заступник голови МВС Вадима Трояна, де співробітники ГПУ шукали корупційні гроші. "Луценко почав свої ігри. Він зараз зблизився з головою НАБУ Артемом Ситником і главою САП Назаром Холодницким", - розповів РБК-Україна джерело, близьке до голови МВС.

Один з ключових питань політичного майбутнього коаліції - взаємини Авакова з Порошенком. Особливо враховуючи той факт, що система поліції - серйозний фактор при проведенні виборів. "Відносини Авакова з Порошенком кришталево чисті, як сльоза немовляти. Нічим не затьмарена "любов" в переносному значенні", - сказав РБК-Україна один зі співрозмовників в оточенні глави МВС. Треба сказати, що Аваков був одним із співавторів ідеї "фронтовиків" про конституційну реформу в частині ослаблення президента і посилення Кабміну.

Особливо цікавим є питання про відносини Авакова з Порошенком у світлі ситуації з проривом кордону і внесенням на територію України Михайла Саакашвілі. Якого, до речі, позбавляли громадянства при діяльній участі вертикалі Авакова. До речі, відразу після вирішення питання щодо екс-президента Грузії, до Трояну прийшли з обшуком.

Як відомо, Держприкордонслужба і підрозділи поліції, стягнуті до українсько-польському кордоні перед прибуттям Саакашвілі куруються Аваковим. І вони чи то не змогли, чи не захотіли протистояти прориву прихильників політика на прикордонний пункт. При цьому сам глава МВС заявив: "Я заборонив і тим, і іншим застосовувати зброю і силові впливу на учасників масових акцій біля кордону. Ми поділяли потоки, продумували логістику і думали про безпеку присутніх людей - перш за все". "Авакову треба орден дати за ситуацію з Саакашвілі. Там була б кров. Більш того, Саакашвілі могли б просто застрелити в метушні. І був би у нас свій Нємцов", - розповів один з лідерів "Народного фронту".

"Команду не відправляти поїзд з Саакашвілі в Україну давав Порошенко. Міністр - навпаки, говорив, що його треба впустити і розбиратися на території", - говорить співрозмовник, близький до глави МВС. В оточенні Авакова вважають, що з Саакашвілі необхідно діяти суворо за процедурою. "Суд по незаконному перетинанню державного кордону. Апеляція на перше рішення. Потім – депортація. Дуже важливо повністю витримати процедуру, щоб не було ніяких питань", - описав найближче майбутнє екс-президента Грузії один із соратників міністра.

Втім, є й інша версія. Ще перед приїздом Саакашвілі в ЗМІ з'явилася інформація про зустрічі політика з олігархом Ігорем Коломойським. Факт такої зустрічі підтвердили одразу кілька джерел у владі. При цьому потрібно пам'ятати, що Коломойський дружить з Аваковим. "Ми не приховуємо, що у нас з ним хороші стосунки. Більш ніж хороші. Ми з ним подільники. Це більше, ніж дружба", - говорив в інтерв'ю Lb.ua Коломойський. Чи допомогла ця дружба Саакашвілі прорватися на територію України - питання відкрите. "Зараз є два олігархічних табору. Табір Коломойського, Фірташа, Льовочкіна - це табір вибуху. Табір Пінчука та Ахметова - табір стабілізації", - охарактеризував ситуацію в політичному полі співрозмовник РБК-Україна в так званiй "стратегічної дев'ятці".