Начальник управління спецрозслідувань ГПУ: Виявлено та блоковано $300 млн у 8 з 17 екс-чиновників
В кінці січня 2015 суд ЄС розморозив активи соратників екс-президента Віктора Януковича: Сергія Клюєва, екс-прем'єра Миколи Азарова і його сина Олексія, екс-віце-прем'єра Сергія Арбузова і екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького. У той же час Генпрокуратура наполягає на тому, що санкції Європейського союзу проти колишніх чиновників часів Януковича продовжують діяти. На якому етапі знаходиться слідство у справах опальних екс-чиновників і яка ситуація з санкціями, кореспондент РБК-Україна розмовляв з начальником управління спецрозслідувань Головного слідчого управління ГПУ Сергієм Горбатюком.
РБК-Україна: В четвер суд ЄС розморозив активи Азарових, Клюєва, Арбузова і Ставицького, таким чином, задовольнивши клопотання цих осіб. Тепер вони можуть повністю розпоряджатися своїми активами?
Сергій Горбатюк: Ні. Суд прийняв рішення про скасування санкцій, застосовуваних з березня 2014 року по березень 2015 року. Основний посил - європейські організації не можуть застосовувати санкції до осіб на підставі інформації про початок кримінальних проваджень. У 2015 році приймалося рішення про продовження санкцій ще на рік на підставі нових матеріалів, наданих Генпрокуратурою.
Інфографіка: Мирослава Вербицька
РБК-Україна: Про які активи йдеться: нерухомость, цінні папери, рахунки, суми?
Сергій Горбатюк: В основному йдеться про блокування рахунків та грошових коштів у доларах, євро і швейцарських франках. Виявлено та блоковано таких коштів у 8 з 17 екс-чиновників на загальну суму близько 300 млн доларів. Ми в ході розслідування отримали рішення українського суду на арешт рахунків і направили його для виконання за кордон. Відповідь прийшла поки тільки у двох випадках. Тобто іноземною стороною підтверджений арешт щодо рахунків Сергія Арбузова та Юрія Іванющенка.
РБК-Україна: В рішенні суду, зокрема, йдеться, що особа не може бути визнаною винною у розкраданні активів тільки на підставі того, що є суб'єктом розслідування в третій країні і без попередження про конкретні звинувачення проти даної особи. Чи говорить це про те, що в березні можуть бути зняті всі санкції не тільки з вказаних екс-урядовців, але й Януковича з його соратниками?
Сергій Горбатюк: Суд сказав, що до особи не можна застосовувати санкції, якщо тільки почалося розслідування. А санкції, які встановлювалися - продовжувалися вже в 2015 році, на підставі матеріалів, які свідчать про те, що особи притягнуті до кримінальної відповідальності і є дані, що підтверджують скоєння ними правопорушень, не скасовувалися. Прокуратурою подано всі необхідні додаткові документи, які у нас просили для того, щоб вирішувати питання про продовження санкцій. На рік або півроку, на розсуд Ради ЄС. Сподіваємося, що продовжать. Матеріали, на підставі яких у березні 2015 року продовжувалися санкції, не тільки не зникли, а й доповнилися новими фактами. Але це рішення комісії і за санкції голосують всі члени ЄС, тому прогнозувати ми не можемо.
РБК-Україна: Про які додаткові факти, наданих Генпрокуратурою, йде мова?
Сергій Горбатюк: Стосовно кожної санкційного особи надається інформація. Протягом року по кожному з них по два, три і навіть чотири рази надавалася інформація в залежності від того, які нові факти отримало слідство. Тобто була одна підозра або обвинувачення, потім з'явилася ще одна або нові додаткові результати розслідування. Востаннє оновлювали інформацію на початку грудня.
РБК-Україна: Можете конкретизувати, скажімо, на прикладі екс-президента Віктора Януковича?
Сергій Горбатюк: У нас по Януковичу в 2014 році була розпочата одна справа. Коли продовжували санкції у 2015 році, то це вже було на підставі двох справ. На сьогоднішній день вже 7 кримінальних справ. Перша була по "Укртелекому" (незаконне фінансування за рахунок коштів держбюджету створення на базі "Укртелекому" спеціально виділеної лінії спецзв'язку, - РБК-Україна), потім - підозра про заволодіння землями "Межигір'я" і "Сухолуччя". Потім ряд підозр по протидії акціям протесту в часи Майдану, створення злочинної організації, одержання хабара при виданні книг у донецькому видавництві і підписання так званих "драконівських законів" від 16 січня.
РБК-Україна: Чи можна говорити, що надання нових фактів дозволить накласти арешт на рахунки, нерухомість та інші об'єкти за кордоном?
Сергій Горбатюк: Санкції це і припускають, якби нерухомість була знайдена. Нерухомість була б знерухомлена, тобто накладено заборону на реалізацію, а рахунки заблоковані.
РБК-Україна: Суд ЄС ухвалив таке рішення, тому що не мав достатньо доказів від України? У матеріалах фігурував тільки лист від ГПУ про початок розслідування злочинів.
Сергій Горбатюк: Ні. У суді, який приймав рішення, Україна не розглядалася як відповідач. Розглядалися тільки скарги зазначених осіб та Єврокомісії та Ради ЄС, яка і приймала рішення. Суд, в даному випадку, визначив правила, тому що в регламенті і законодавстві Євросоюзу не було чітко визначено, як застосовуються санкції і які чіткі критерії їх застосування. Там загальні правила, що відповідні органи ЄС можуть застосовувати санкції. І на початок 2014 року не могло бути достатньо доказів, тому що 22 лютого 2014 року Янукович втік, а Генпрокуратура направила лист 3 березня. У той час тільки було розпочато розслідування. І, як на мене, рішення ЄС на той час було більш політичним. Але суд ЄС визначив, що необхідно, щоб було більше юридичної фактажу при прийнятті таких рішень.
Інфографіка: Мирослава Вербицька
Інфографіка: Мирослава Вербицька
РБК-Україна: Рішення про продовження санкцій у 2015 році також можна розцінювати як політичне?
Сергій Горбатюк: Ні, були надані матеріали і чітко вказано, хто в чому звинувачується. А нинішнє рішення суду ЄС можна трактувати, що там, де є матеріали про вчинення злочину і конкретні підтвердження, то санкції можна застосовувати, але там, де є повідомлення про початок розслідування, то накладати санкції неможливо. Хоча і подовжені санкції також оскаржуються колишніми чиновниками і з цього приводу, напевно, буде окреме рішення Європейського суду.
РБК-Україна: Ви сказали про те, що з 17 членів найближчого оточення Януковича, до яких застосовані санкції, за кордоном знайдені і заблоковані активи лише у 8. А в разі зняття санкцій, гарантовано залишаться заарештованими в рамках кримінального процесу тільки у двох - Іванющенко і Арбузова. Що по іншим, як просувається процес пошуку?
Сергій Горбатюк: Ми підготували і направили документи для арешту по іншим. Рішення приймає український суд на підставі клопотання слідчого, підтриманого прокурором, але коли рішення відправляється в ту країну, де повинен бути накладений арешт, то, як правило, знову розглядає можливість такого арешту ще й місцевий суд.
РБК-Україна: Коли Україна може розраховувати на повернення активів? В якому вигляді вони можуть бути повернені і що для цього необхідно?
Сергій Горбатюк: Тут питання законодавства. В даний час конфіскація можлива за рішенням суду, коли вже є обвинувальний вирок стосовно особи.
РБК-Україна: Тобто парламент має повернутися до питання прийняття процедури заочного винесення вироку і невідворотності покарання екс-президента і його оточення.
Сергій Горбатюк: Так. Поки вони в розшуку справу в суд направити по більшості зараз не можна, як і конфіскувати активи без винесення вироку.
РБК-Україна: Де фізично знаходяться всі 18 осіб з найближчого оточення Януковича? З ким контактують?
Сергій Горбатюк: Є оперативні підрозділи, які здійснюють розшук і володіють цією інформацією. Більшість розшукуваних знаходиться в Російській Федерації, двоє, за деякою інформацією, в Ізраїлі, хто-то в Криму.
РБК-Україна: В річницю початку Революції Гідності голова фракції БПП Юрій Луценко заявляв, що суди дали дозвіл на заочне засудження 6 з 8 соратників екс-президента Віктора Януковича. Що з цим процесом?
Сергій Горбатюк: Процес заочного засудження передбачає завершення двох процедур: заочного слідства і заочного суду. Зараз йде завершення процесу заочного слідства, після чого все буде передано в суд. Але по кожному виробництву, а щодо цих осіб потрібно дивитися окремо, що впливає на завершення слідства.
РБК-Україна: Вручаються їм повістки?
Сергій Горбатюк: За процедурою спеціального (заочного) розслідування порядку не вручаються, тому що законодавством передбачено, що повістки публікуються в "Урядовому кур'єрі". У цьому специфіка процедури. Ми направляли документи в Росію про їх екстрадицію. Вони не відповідають.
РБК-Україна: Повне ігнорування з боку РФ?
Сергій Горбатюк: В цьому питанні повне.
РБК-Україна: Луценко також говорив, що справа на Януковича буде подано в суд до грудня.
Сергій Горбатюк: Ми сподіваємося, що Верховна Рада прийме законопроект, про який ми вище говорили. Заочне засудження Майдану не можемо почати, тому що Інтерпол не оголошує в цих випадках (звинувачення в причетності до злочинів на Майдані, - РБК-Україна) у міжнародний розшук. На нинішньому етапі, за нинішнім законодавством це є підставою для початку заочної процедури розслідування.
РБК-Україна: Інтерпол відмовляє оголошувати в розшук через "політично вмотивованої справи"?
Сергій Горбатюк: Вони вбачають у цьому ознаки політичних переслідувань.
РБК-Україна: У жовтні Янукович подав позов в Європейський суд з прав людини проти України за регулярне порушення його прав. З якою позицією Україна виступає в суді?
Сергій Горбатюк: Звичайно, ми будемо надавати аргументи. Офіційні документи про його вимоги і порушенні прав ще до нас не дійшли.
РБК-Україна: На якій стадії справа екс-міністра фінансів Юрія Колобова? Коли можна говорити про екстрадицію?
Сергій Горбатюк: В Міністерстві юстиції Іспанії кажуть, що рішення суду про відмову від екстрадиції, про що писала преса, немає. Як тільки воно до них надійде, нам його відразу ж відправлять. Поки не будемо стрясати повітря побудовою версій наших дій, оскільки ми не знаємо остаточного рішення: чи відмовлено в екстрадиції, чи ні.
РБК-Україна: Якщо буде відмова, Україна може подати повторний запит?
Сергій Горбатюк: Поки є висунута підозра, поки людина розшукується і є рішення українського суду про затримання і доставку в суд, то ми будемо вимагати його екстрадиції.
РБК-Україна: Екс-міністр доходів і зборів Олександр Клименко у відеозверненні заявляв, що хоче повернутися в Україну. Ваші дії в такому випадку? Такі ж, як у випадку з бізнесменом Дмитром Фірташем - арешт в аеропорту, про що говорив міністр МВС Арсен Аваков?
Сергій Горбатюк: Арешт, оскільки є відповідне рішення суду. І про таке рішення повідомили правоохоронні органи - міліція, СБУ, а також прикордонна служба. Він повинен бути затриманий і доставлений до суду протягом 36 годин.
РБК-Україна: Чому тоді не був затриманий екс-міністр освіти Дмитро Табачник, який також у розшуку, але рік тому приїжджав на похорони свого соратника Михайла Чечетова, а також екс-глава РНБО Андрій Клюєв. Про приїзд останнього в 2014 році писали ЗМІ.
Сергій Горбатюк: На той час, коли приїжджав Табачник, йому не було висунуто підозру. Зараз воно вже є, тому він вже може бути заарештований. По Андрію Клюєву у нас таких офіційних даних не було.
РБК-Україна: Чи встановлено зв'язок між проросійськими бойовиками і біглими чиновниками? Кого з ким, тому що, наприклад, при обшуку підконтрольного Пшонці-молодшому підприємства, були виявлені тротилові шашки, магазини з патронами, газети "Новоросія"?
Сергій Горбатюк: Ми (управління спецрозслідувань) сепаратистами не займаємося. Це парафія СБУ. Ми перевіряємо вплив представників Росії на події під час Майдану. Поки нікому підозр не висунуто, але це питання відпрацьовується.
Розмовляла Наталія Непряхіна
Інфографіка: Андрій Захаренко