ua en ru

НАБУ vs ГПУ: нові подробиці протистояння

НАБУ vs ГПУ: нові подробиці протистояння У протистоянні генпрокурора Юрія Луценка та директора НАБУ Артема Ситника намітився новий виток
У протистоянні НАБУ і ГПУ намітився новий поворот. У розпорядженні РБК-Україна виявилися протоколи допитів працівників Антикорупційного бюро, які раніше були затримані слідчими Генпрокуратури. З отриманих документів слід, що тортур або фізичного впливу до них не застосовували. У всякому разі, ця інформація в матеріалах не міститься. Крім того, з документів випливає, що один із затриманих взагалі не є співробітником Бюро.

У протистоянні НАБУ і ГПУ намітився новий поворот. У розпорядженні РБК-Україна виявилися протоколи допитів працівників Антикорупційного бюро, які раніше були затримані слідчими Генпрокуратури. З отриманих документів слід, що тортур або фізичного впливу до них не застосовували. У всякому разі, ця інформація в матеріалах не міститься. Крім того, з документів випливає, що один із затриманих взагалі не є співробітником Бюро.

Історія затримання

12 серпня між співробітниками НАБУ і ГПУ сталося зіткнення. Генпрокуратура отримала інформацію про ведення стеження за одним з представників департаменту розслідування особливо важливих справ у сфері економіки ГПУ. Цей департамент знаходиться за адресою вул. Симона Петлюри 7/9.

"Ми помітили, що в квартирі навпроти приміщення департаменту оселилися невідомі люди, які здійснюють певні заходи. Ми правоохоронці. У нас є певна обізнаність. Ми розуміємо і відчуваємо такі речі. Ми зайшли в цю квартиру з обшуком, щоб встановити осіб, які там перебувають і причини цього. Встановили службові посвідчення, які вони залишили, спецтехніку, застосування якої вимагає дотримання певних процедур", - повідомив в ефірі "5 каналу" начальник департаменту Володимир Гуцуляк.


У НАБУ інцидент назвали "позаштатної ситуацією". Там не стали заперечувати факт ведення стеження. У повідомленні, поширеному Бюро говорилося, що спостереження велося "за об'єктом одного з кримінальних проваджень" і у приміщення, звідки вона велася співробітники ГПУ намагалися проникнути, оскільки "взяли дані слідчі дії, як стеження за собою".

Тезу про те, що між відомствами розгорнулася війна, публічно спростовується. Директор НАБУ Артем Ситник за останні дні в коментарях ЗМІ неодноразово заявляв, що ніякої війни між відомствами немає. Немає її і між главами відомств. "Ніякої війни між ГПУ і НАБУ, а також особисто між мною і генеральним прокурором України Юрієм Луценком немає. Однак мають місце дії по захисту приватних інтересів окремих керівників і працівників Департаменту Генеральної прокуратури України з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки. Саме працівники цього Департаменту, перевищуючи свої повноваження, використовуючи ресурс Генеральної прокуратури та Національної поліції, намагалися перешкодити слідчим негласним дій НАБУ", - повідомив Артем Ситник 15 серпня.

В той же день НАБУ опублікувало відео, на якому раніше затримані представниками Генпрокуратури співробітники Бюро, чиї обличчя були заретушовані, розповіли про застосування до них катувань з боку слідчих ГПУ. РБК-Україна відомі прізвища тих, хто дає показання на відео, але оскільки НАБУ вважає за потрібне не розголошувати, редакція також буде поважати їх право на анонімність. Назвемо їх імена – Олександр (на відео він у червоній футболці) і Віктор (він у білій футболці).

Так, Олександр повідомив, що після затримання його спустили в підвал Генеральної прокуратури, де побили. "...І він мене сильно вдарив в область щелепи і шиї долонею. У вухах аж задзвеніло. Я почав падати і відчув удар у ребро", - розповів він.

Після цього його підняли, схопили і хтось у бейсбольній кепці дістав ніж і почав підносити його до очей затриманого. Одним з тих, хто брав участь у всьому цьому, за словами Олександра, був Дмитро Сус, заступник начальника ГУ з економічних злочинів. За версією ГПУ, це за ним було встановлено стеження НАБУ. До такого висновку слідчі прийшли після того, як виявили на конспіративній квартирі папірець із зазначенням прізвища Суса і номера його автомобіля. Сус, за словами Олександра, під час допиту в підвалі «взяв пластикову пляшку від газованого напою і з усієї сили наніс мені горлечком по пальцю лівої руки». Сус ж нібито пригрозив тим, що Олександра вивезуть в АТО "і ніхто тебе не врятує".

З показань Віктора випливає, що коли на конспіративну квартиру зайшли співробітники ГПУ, то вони «спочатку намагалися спокійно сказати: "Давайте з нами пройдемо в департамент"2, однак обидва відправитися туди відмовилися.

"Ми не хотіли заходити, нас під примусом тягли...сказали: «Ми вас занесемо в будь-якому випадку, нікуди не дінетесь від нас". Віктор, правда, повідомив, що Олександра не відвели в підвал, а в кабінет на першому поверсі. Його ж самого "підняли на третій поверх".

Перед Віктором теж "махали ножем" і зажадали вивернути кишені: "Коли я сказав, що не буду нічого діставати, мене змусили, повернули обличчям до шафи, почали бити в шафу, потім по ногах, після чого збили з ніг і я впав поруч з сейфом...Я не пручався, просто впав. Дістав ножа для того, щоб на той момент він сказав мені: "Ти все одно розкажеш, я тебе зараз винесу на вулицю, буду з живого шкуру знімати"".

Коментуючи відео з участю своїх співробітників НАБУ заявили, що в департаменті розслідування особливо важливих справ у сфері економіки "їх незаконно утримували протягом 11-ти годин без складання протоколів затримання".

"У працівників НАБУ були незаконно вилучені особисті речі, техніка і документи. Згідно з їх свідченнями, до них застосовувалися заходи фізичного та психологічного впливу. Нарешті, в районі 1-ї години ночі 13 серпня співробітники НАБУ привіз на особистому авто під будівлю Бюро один зі співробітників департаменту", - йдеться в повідомленні.

Ситуація з відео на цьому не закінчилася. У ніч на 16 серпня в мережі інтернет з'явився ролик, на якому зафіксовано затримання співробітників НАБУ. З нього випливає однозначний висновок, що закон порушували представники Бюро, а не ГПУ.

Подробиці допиту

У розпорядженні РБК-Україна виявилися протоколи допитів Віктора та Олександра. В цих документах немає ні слова про застосування до них катувань.

З показань Віктора випливає, що адреса і ключі від конспіративної квартири він отримав в районі автовокзалу «Київ» 10 серпня. Опинившись в квартирі, Віктор побачив у кімнаті фотоапарат Canon, а на кухонному столі аркуш паперу, на якому було написано: "Сус Дмитро Миколайович. 11.10.1984". Там же був написаний номерний знак автомобіля, який, мабуть, належить Сусу. Пробувши в квартирі до 20.00, Віктор пішов, і повернувся туди вже на наступний день. Разом з Олександром 11 серпня вони перевірили стан техніки, пробули там півтори години і покинули квартиру.

"Сьогодні, тобто 12.08.2016, я з Олександром прибули в квартиру приблизно в 12 годин, перевірили технічний стан обладнання і близько 14 години в квартиру прийшли люди, які представилися співробітниками Генеральної прокуратури України та запропонували пройти в сусідню будівлю для дачі пояснень, з чим ми погодилися і пішли за ними", - йдеться у протоколі допиту Віктора, підпис якого стоїть під протоколом Інформація про застосування насильства до нього або його напарнику, відсутня.

З документа випливає, що допит почався в 22.00 і закінчився о 23.10 12 серпня. Залишається відкритим питання, де був Віктор з 14 годин, коли його забрали з квартири до 22 годин, коли почався допит.

Не менш цікавий і документ допиту Олександра, який також є в розпорядженні РБК-Україна. По часу він тривав 53 хвилини – з 23.02 до 23.55. Олександр, пославшись на Конституцію, він відмовився свідчити проти себе.

Проте з документа випливає один цікавий момент – Олександр взагалі не є співробітником НАБУ, а працює продавцем-консультантом. Щоправда, впевненості немає і в цьому. У розпорядженні видання є ще один документ, в якому він повідомляє, що є безробітним. У його свідченнях інформації про застосування тортур також відсутня.

Слід зазначити, що саме свідчення є офіційним документом, на основі яких може бути процесуальне рішення про покарання людей, які можливо катували затриманих. З іншого боку, відеопокази в ході яких повідомляється інформація про те, що застосовував силу, в тому числі і Дмитро Сус, можуть бути обмовою співробітників ГПУ.

РБК-Україна звернулася за коментарем щодо протоколів допиту в НАБУ.

Ситуація тупикова. Передбачається, що сьогодні буде спільна заява керівників НАБУ і ГПУ Артема Ситника та Юрія Луценка. Можливо, вони роз'яснять всі нюанси стали непростими останнім часом відносин цих правоохоронних відомств.