ua en ru

НАБУ розслідує закупівлю бронемашин для "Стіни" у заводу Порошенка

НАБУ розслідує закупівлю бронемашин для "Стіни" у заводу Порошенка У НАБУ стверджують, що за рахунок бюджетних коштів була придбана недосконала техніка (Фото: УНІАН)

Розслідування Національного антикорупційного бюро щодо розтрати державних коштів на проект "Стіна" обростає новими деталями. Тепер правоохоронці зацікавилися купівлею військової техніки прикордонниками на заводі "Ленінська кузня" (з недавніх пір "Завод "Кузня на Рибальському"), кінцевим власником якого є президент Петро Порошенко. Слідство вважає, що закуплена військова техніка - бронемашини "Тритон" – поставлялася з порушеннями і недоліками. Але в Держприкордонслужбі стверджують, що "Тритони" в робочому стані і знаходяться на кордоні з Росією. Деталі – в матеріалі РБК-Україна.

Техніка не їде

Грандіозний проект зміцнення кордону з Росією "Стіна" поки що реалізований лише на 15%, але правоохоронці вже активно цікавляться використанням виділених на проект державних коштів.

Як писало РБК-Украина, ще в минулому році НАБУ стало пильно вивчати витрачання коштів, які були виділені на реалізацію проекту. Серед іншого, бюро виявило, що компанії - "Чернігівський облавтодор", "Будцентр Вітязь" та "Агентство захисту інформації", отримавши кошти від Держприкордонслужби, перерахували їх компанії "Кіт-Трейд".

Ця фірма повинна була виконувати роботи з облаштування кордону. Але слідство не змогло встановити фактичне місцезнаходження "Кіт-Трейд" і документально підтвердити факт виконання робіт.

8 серпня детективи НАБУ провели затримання в рамках розслідування справ щодо проекту "Стіна", зокрема, представників Держприкордонслужби. "Нещодавно були реалізовані, нарешті, провадження за проектом "Стіна". Це тільки перші затримання в тому, що ми фактично відпрацювали. Це результати роботи за певною областю цього проекту", - заявляв глава НАБУ Артем Ситник. Він також зазначив, що бюро буде і далі досліджувати всі перерахування державних коштів і роботи за фіктивними актами, які стосуються проекту.

Пізніше стало відомо, що НАБУ розслідує не тільки вищевказаний епізод можливого незаконного витрачання державних коштів. Правоохоронців зацікавила закупівля військової техніки Держприкордонслужбою у заводу "Ленінська кузня". Його кінцевим власником є президент Петро Порошенко.

Як зазначено в одній з ухвал суду по цій справі, військова частина 1498 Держприкордонслужби, в рамках реалізації проекту "Стіна" уклала два договори з заводом на суму 59,5 млн гривень на закупівлю військової техніки.

Прикордонникам були потрібні чотири бойових самохідних бронетранспортери з озброєнням БКМ "Тритон-0103".

"Ленінська кузня" поставила їх Держприкордонслужбі в кінці 2015 - на початку 2016 років. Але, як вважають слідчі НАБУ, рішення прикордонників про закупівлю даної військової техніки до її введення в експлуатацію є порушенням постанови Кабміну "Про затвердження Порядку поставки озброєння, військової та спеціальної техніки під час особливого періоду, введення надзвичайного стану та в період проведення антитерористичної операції".

У НАБУ стверджують, що за рахунок бюджетних коштів була придбана недосконала техніка, яка виявилася неспроможною у повному обсязі виконувати функції та завдання з охорони державного кордону.

Мало того, згідно з даними НАБУ, в 2016 році закуплені "Тритони" фактично не використовувалися за цільовим призначенням.

У відповідь на офіційний запит РБК-Україна в НАБУ фактично відмовилися оприлюднити деталі розслідування закупівлі "Тритонів".

"У рамках розслідування у кримінальному провадженні за фактом розтрати коштів держбюджету, виділених на так званий проект "Стіна" НАБУ і САП затримали і повідомили про підозру 7 осіб", - повідомили в прес-службі НАБУ, уточнивши, що дати інші відповіді поки не є можливим через збереження таємниці досудового розслідування.

Техніка на кордоні

У свою чергу в Держприкордонслужбі не бачать проблеми в тому, що НАБУ проводить розслідування закупівлі "Тритонів".

Помічник голови Держприкордонслужби Олег Слободян каже, що відомство знає про розслідування НАБУ. "Ми не бачимо в цьому якихось проблем. Якщо НАБУ вважає, що інформацію про "Тритони" необхідно перевірити, то ми готові. Якщо хтось скоїв правопорушення при закупівлі цієї військової техніки, то він повинен понести відповідальність", - зазначив він.

У правлінні "Заводу "Кузня на Рибальському" (колишня "Ленінська кузня") РБК-Україна повідомили, що негативних відгуків від замовника щодо поставленої продукції у підприємства немає, тому коментувати зазначене розслідування НАБУ у компанії немає підстав.

У Держприкордонслужбі також стверджують, що "Тритони" зараз експлуатуються на кордоні. Олег Слободян каже, що всі чотири машини знаходяться в робочому стані на кордоні з Росією.

"В процесі їх експлуатації виникають певні неполадки в роботі техніки, але "Ленінська кузня" оперативно їх допрацьовує. Оскільки проект "Стіна" реалізований лише на 15%, то і "Тритони" задіяні не на 100%. Але як тільки проект буде добудований, ця могутня техніка буде використовуватися по максимуму", - розповідає він.

За словами Слободяна, проект "Стіна" передбачає наявність стаціонарних і пересувних бойових модулів. "Тритони" будуть використовуватися як раз в якості пересувних модулів", - говорить він.

У Держприкордонслужбі стверджують, що відомство замовляло "Тритони" у "Ленінської кузні" під конкретні завдання. "Їх було кілька. По-перше, надійно захищати військовослужбовців. По-друге, здійснювати ефективний моніторинг кордону усіма можливими засобами спостереження. По-третє, щоби в разі збройного вторгнення або інших бойових дій техніка мала можливість ефективно вести бойові дії. Проаналізувавши зразки іноземної та української техніки, ми обрали варіант "Ленінської кузні". Іноземні пропозиції виявилися набагато дорожче української. По суті, "Ленінська кузня" розробила "Тритон" з нуля під конкретні умови нашого кордону з Росією. Ми сформулювали наші завдання, а "Ленінська кузня" виготовила нам необхідну техніку", - каже Слободян.

У свою чергу, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець розповідає, що "Тритони" поставлялися як комплексні засоби розвідки, які мають у своєму складі комплекси "Джеб", вироблені на підприємстві "Укрспецтехніка". "Він включає в себе тепловізор, оптичну станцію розвідки, радіолокатор розвідки наземних та цілей, які низько летять, у радіусі до 12 кілометрів. В цілому, "Тритон" використовується як установка для цього розвідувального комплексу. Тому така техніка необхідна прикордонникам", - говорить він.

На думку Згурця, ситуація з розслідуванням НАБУ закупівлі "Тритонів" далеко неоднозначна.

"Можливо, це м'який сигнал якогось невдоволення власнику "Ленінської кузні" з боку США, які підтримують роботу НАБУ. Або, можливо, це розслідування частина закулісної політичної гри напередодні майбутніх виборів в країні. Але все ж це здебільшого конспірологічні версії. Якщо говорити по суті, то прикордонники отримали машини, які їм необхідні. Виходячи з протяжності українсько-російського кордону, потреба прикордонних військ в таких машинах становить близько 100 штук", - сказав Сергій Згурець.