Набралися сил: конкуренти Трампа і Клінтон можуть переламати хід виборів у США
Минулий тиждень оживила передвиборну боротьбу сенатора Берні Сандерс проти сенатора Хіларі Клінтон за призначення від Демократичної партії. Крім того, пройшли праймеріз позначили розкол у суперництві між республіканцями Дональдом Трампом і сенатором Тедом Крузом.
У вівторок, 22 березня, сенатор штату Вермонт Барні Сандерс виграв з приголомшливим результатом у 78% і 79% в Айдахо і Юті відповідно.
У той же час, сенатор Нью-Йорка Хілларі Клінтон завоювала більшу частину свого штату з перевагою в 58-40%. Втім, вже в суботу, 26 березня, Сандерс виграв всі три тури виборного змагання на Гаваях (71%), у Вашингтоні (73%) і Алясці (82%).
Таким чином, вигравши 5 з 6 змагань, Сандерс обнадіяв своїх прихильників в тому, що Клінтон все ще можна буде зупинити, і вона не виграє номінацію.
Що стосується республіканців, 22 березня нью-йоркський бізнесмен Дональд Трамп здобув легку перемогу в Аризоні з перевагою в 47-25% (Джон Кейсик отримав 10%), натиснувши симпатії антимиграционно-налаштованих виборців.
Тим не менш, мормони рішуче об'єдналися проти Трампа в Юті, де вони становлять 2/3 населення. Це принесло сенаторові Техасу Теду Крузу нищівну перемогу в 69-14% над Трампом. Так, мільярдер фактично прийшов третім в Юті, а губернатор Огайо Джон Кейсик - другим.
Фото: Бізнесмен Дональд Трамп під час праймеріз у США агітує висунути його номінантом від республіканців
Обережний оптимізм демократів
Для демократів 5 перемог Сандерса зберігають гонку конкурентоспроможною, але пропорційний характер системи підрахунку голосів в Демократичній партії не дає можливості сенаторові істотно скоротити розрив з Клінтон в кількості делегатів
Наприклад, незважаючи на тріумф Сандерса в кожному штаті за винятком Арізони, минулого тижня він отримав 148 делегатів проти 98 у Клінтон. Так як до цього він відставав на 758 делегатів, то сенаторові вдалося скоротити розрив лише на 50 делегатів.
Ці 6 змагань якнайкраще продемонстрували демографічні відмінності між прихильниками Сандерса і Клінтон. Так, Берні Сандерса в основному підтримують білі виборці, особливо у віці до 45 років.
Клінтон віддають перевагу білі виборці старше 45 років, і у великій мірі афроамериканських і латиноамериканських громади. Оскільки Арізона є одним з найбільш швидкозростаючих штатів в США з-за постійного зростання іспаномовного населення, це пояснює одноосібну перемогу Клінтон.
Таким чином, поки Клінтон перемагає в основному в південних штатах, де проживає значна кількість афроамериканців. Проте лише 7 з решти 20 змагань для демократів пройдуть в штатах зі значною чисельністю латиноамериканського або афроамериканського населення. Для Сандерса - це привід для обережного оптимізму.
Фото: Сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс стає серйозним конкурентом для Хіларі Клінтон
Зараз у Клінтон 1712 делегатів проти 1004 Сандерса. Існує ще 2049 делегатів, і 2383 необхідно, щоб виграти номінацію. Таким чином, Сандерс повинен виграти 2/3 інших делегатів, щоб стати номінантом від Демократичної партії.
Проте Клінтон в значній мірі випереджає завдяки "суперделегатам" (виборні чиновники від Демократичної партії, наприклад, губернатори, сенатори, конгресмени). Іншими словами, "суперделегати" формують кістяк еліти Демократичної партії. У Клінтон 468 "суперделегатів" у порівнянні з усього лише 29 у Сандерса.
Фото: Хіларі Клінтон агітує делегатів-демократів підтримати її кандидатуру
Таким чином, якщо не вважати "суперделегатів" Клінтон, її перевага над Сандерсом становило б лише від 1244 до 1004 делегатів. Крім того, суперделегати можуть іноді міняти свої переваги на з'їзді Демократичної партії. Таким чином, якщо Сандерс зможе зберегти свою динаміку з минулого тижня і здобути значні перемоги в найближчих 20 змаганнях, багато суперделегати подумають про зміну своїх уподобань.
Інфографіка: підрахунок голосів делегатів від Демократичної партії США на 29 березня
З надією на "куплені" з'їзди
У республіканців перемога на 2 змаганнях була розділена між Трампом і Крузом. Це збільшує ймовірність того, що жоден з кандидатів не набере достатньо делегатів, щоб бути обраним в якості номінанта.
Згідно з правилом Республіканської партії - "переможець отримує все", перемога Трампа в Арізоні дала йому 58 делегатів, а Круз в Юті отримав 40 голосів делегатів з усього штату.
Ці перемоги були важливі для обох кандидатів, оскільки вони зберігають гонку конкурентоспроможної та підвищують ймовірність так званого "купленого" з'їзду. В "купленому" з'їзді делегати самі вибирають кандидатуру від своєї партії, а не виборці, які проголосували на праймеріз і кокусах (вибори на з'їзді фракції).
Крім того, представник партії не обов'язково повинен бути одним із заявлених кандидатів у президенти. У 1952 році, наприклад, 3 провідні кандидата від Республіканської партії поступилися генералу Дуайту Ейзенхауеру.
Що підрахунку у республіканців, Трамп перемагає з 739 делегатами проти 465 у Круза. У сенатора Флориди Марка Рубіо, який вибув із перегонів, 166 делегатів, а у губернатора Огайо Джона Кейсика - 143. Залишилося ще 944 делегата, а щоб виграти номінацію, а необхідно всього 1237.
У республіканців залишилося тільки 18 змагань, і Трамп наблизився майже на 60% до перемоги в номінації. Це означає, що Трамп повинен виграти 53% решти делегатів, щоб стати кандидатом від республіканців.
Інфографіка: підрахунок голосів делегатів від Республіканської партії США на 29 березня
У республіканців є перерву до суботи 3 квітня, коли буде черговий раунд боротьби за голоси 28 делегатів в Північній Дакоті. Обидві партії будуть змагатися у Вісконсині у вівторок, 5 квітня, за переваги 42 делегатів-республіканців і 96 делегатів від демократів. У суботу, 9 квітня, демократи візьмуть участь у змаганні за голоси 18 делегатів у Вайомінгу.
Вибір делегатів
Одним з нюансів праймеріз є те, що державні політичні партії встановлюють свої власні правила. Але, при цьому, національна партія присвоює певна кількість делегатів для кожного штату у відповідності з їх значущістю для конкретної політсили.
Наприклад, Юта з 1964 року жодного разу не голосувала за демократа на пост президента, і всі 6 членів Конгресу (2 сенатора та 4 представника) є республіканцями. В результаті, цей штат має 40 делегатів в республіканському процесі висування кандидатів.
І, навпаки, демократи тут призначають тільки 37 делегатів, так як підтримка партії в цьому штаті дуже слабка. Враховуючи, що у демократів є приблизно в 2 рази більше делегатів у процесі висунення номінантів, ніж у республіканців, це означає, що невеликий штат Юта в 2 рази важливіше для республіканців, ніж для демократів.
Волевиявлення по-американськи
Американські політичні партії вибирають свою кандидатуру на пост президента допомогою ряду праймеріз і кокусів (виборів на з'їзді фракції) у кожному штаті.
Кожна державна партія самостійно вирішує, коли будуть проводитися їх вибори. Вважається, що визначення дати виборів, швидше, всередині-партійна справа, ніж питання державного значення.
У США держава не фінансує політичні партії, і, в результаті, вони в значній мірі автономні. Таким чином, Республіканська і Демократична партії в кожному штаті вирішують, коли проводити вибори, і часто це робиться за угодою між двома головними партіями.
Фото: американці голосують на виборах президента США
Проте є штати, де партії не знаходять спільну мову і проводять вибори в різний час. Республіканці, наприклад, провели вибори в Айдахо 8 березня, а демократи - 22 березня.
Знову ж таки, враховуючи певну автономність партій, і в деяких штатах саме партії, а не країна, беруть на себе витрати за проведення виборів.
Праймеріз є найбільш поширеною системою виборів. Під час цих виборів зареєстровані партійні виборці (в деяких випадках і незалежні) йдуть на дільниці в призначений день, щоб вибрати свого кандидата на пост президента, а іноді й на інші посади (сенатор, конгресмен, губернатор). Переможець праймеріз виступить проти іншої кандидатури від головної партії в ході загальних виборів у листопаді.
Правила варіюються в залежності від партії і штату. Наприклад, в праймеріз Республіканської партії в Оклахомі можуть брати участь лише ті виборці, які були зареєстровані як республіканці місцевим секретарем округу (еквівалент районної адміністрації). У більшості штатів, громадяни, які досягли 18-річного віку, мають право голосувати, тільки якщо вони зареєструються у секретаря округу.
Партії диктують правила
Існує більш ліберальна система в деяких штатах, наприклад, в Каліфорнії, де дозволяється голосувати кожному, хто отримав водійські права. На момент реєстрації, громадянин має право вибрати партійну приналежність або вибрати право залишатися незалежним.
Тільки в 16 штатах для республіканців і 15 для демократів проходять "закриті праймеріз". В них можуть брати участь і голосувати тільки зареєстровані члени партії. В інших штатах на "відкритих праймеріз" дозволено голосувати і незалежним виборцям.
В результаті республіканських праймеріз кандидати виграють на основі принципу "переможець отримує все" (це означає, що той, хто отримує найбільшу кількість голосів, отримує всіх делегатів). Тоді як демократи використовують в основному пропорційну систему присудження делегатів на підставі підсумків голосування.
У республіканців, де "переможець отримує все", в активі 13 штатів, включаючи Огайо, Флориди та Аризони. З 18 решти змагань у республіканців "переможець отримує все" у 8.
Більшість інших республіканських праймеріз призначають делегатів пропорційно в масштабах штату, але система "переможець отримує все" діє у виборчому окрузі для проведення виборів у Конгрес (той, хто виграє в окрузі, виграє делегатів), що дозволяє кандидату повністю програти в межах штату, але все-таки виграти деяких делегатів з певного округу цього штату
Таким чином, певна кількість делегатів призначається пропорційно кількості лідерів всього штату, але делегати також розподіляються на кожен виборчий округ, як правило, на основі "переможець отримує все".
Фото: американці активно беруть участь в праймеріз і кокусах
Особливості закритого голосування
Кокуси - це вибори, проведені за правилами партії, і, як правило, закриті для незалежних виборців. Система кокусів виникла під час англійського колоніального періоду в США.
Партії збираються на з'їзді (або в масштабах штату, або по виборчих округах), щоб вибрати кандидатуру від своєї партії на пост президента. Таким чином, кандидатура вибирається партійною елітою, а не всім населенням.
Делегати призначаються за результатами голосування членів партії на з'їздах. Кількість делегатів після кокусів в основному пропорційно. Правило "переможець отримує все" рідко використовується на республіканських кокусах. Це відбувається тільки в деяких виборчих округах.
Змагання на позаштатних територіях, таких як американське Самоа, Північні Маріанські острови, Віргінські острови, Гуам та Пуерто-Ріко завжди відбуваються у вигляді кокусів, а не праймеріз. Республіканські кокуси в Північних Маріанських островах (з 9 делегатами) - єдиний кокус, повністю підкоряється правилу "переможець отримує все".
Республіканці в окрузі Колумбія (не в штаті, але в резиденції уряду США з особливим статусом) також проводять кокуси, а демократи проводять праймеріз в Національному Капітолії.
У всіх 13 штатах проводяться демократичні кокуси, а в 12 штатах -- республіканські. Як правило, обидві партії домовляються про проведення або кокусів, або праймеріз, але приклад штату Кентуккі є рідкістю.
Там демократи обирають свого кандидата через закриті праймеріз, але Республіканська партія в цей раз вирішила провести кокус. Так вийшло тому, що їх нинішній сенатор Ренд Пол балотувався на посаду президента і в Сенат одночасно.
Оскільки сенатор Пол користується популярністю, а республіканці хочуть зберегти контроль над місцем в Сенаті, вони не захотіли, щоб той позбувся місця в Сенаті через його бажання балотуватися на пост президента.
В результаті, правила партії були змінені в минулому році, і тепер кандидат на пост президента обирається на кокусе, а кандидат в Сенат – пізніше на праймеріз.
Всі республіканські кокуси вже були проведені, крім Північної Дакоти, де кокус відбудеться 3 апреляю. Демократи ж проведуть ще 4 кокусу, включаючи закритий в штаті Вайомінг 9 квітня і в Північній Дакоті 7 червня.
На Віргінських островах та в Пуерто-Ріко (маються на увазі території, а не штати) відбудуться унікальні "відкриті кокуси" теж на початку червня. Під час "відкритих кокусів" незареєстровані демократи зможуть брати участь у з'їзді. Ці території не є штатами і не мають голосів у колегії вибірників, яка в кінцевому підсумку вибирає наступного президента США. Таким чином, реєстрація у партії тут менш важлива, ніж в інших 50 штатах, і, відповідно, безпартійним теж дозволяється брати участь у процесі голосування.
Фото: праймеріз в США 29 березня 2016 року
Перемоги демократів
Поки Хіларі Клінтон виграла в Айові, Неваді, Південній Кароліні, Алабамі, американському Самоа, Арканзасі, Джорджії, Массачусетсі, Теннессі, Техасі, Вірджинії, Луїзіані, Міссісіпі, Північних Маріанських островах, Огайо, Міссурі, Іллінойс, Флориді, Північній Кароліні і Арізоні. Карта вказує на те, що Клінтон домінує на півдні США.
Що стосується Сандерса, він виграв у Нью-Гемпширі, Колорадо, Міннесота, Оклахомі, його рідному штаті Вермонт, Канзасі, Небрасці, Мені, Мічигані, Юті, Айдахо, Вашингтоні, на Гаваях і Алясці. Тобто, основа його підтримки на заході США, північно-сході (Нова Англія) і Середньому Заході.
Інфографіка: які штати США підтримують кандидатів від Демократичної партії
Успіхи республіканців
Трамп виграв змагання в Південній Кароліні, Неваді, Алабамі, Арканзасі, Джорджії, Массачусетсі, Теннессі, Вермонт, Вірджинія, Кентуккі, Луїзіана, на Гаваях, в Мічигані, Міссісіпі, у Флориді, Північній Кароліні, Північних Маріанських островах, Міссурі, Іллінойс і Арізоні
Таким чином, його сила була зосереджена на півдні і північному сході (Нова Англія). Сенатор Круз виграв у штатах Айова, Аляска, Оклахома, його рідному штаті Техас, Вайомінгу, Канзасі, Мені, Айдахо і Юті. Рубіо переміг у штатах Міннесота, Пуерто-Ріко і в окрузі Колумбія – у всіх цих штатах проходили кокуси, а не праймеріз. Кейсик виграв у своєму рідному штаті Огайо.
Інфографіка: які штати США підтримують кандидатів від Республіканської партії
Інтрига наступного туру
1. Зможе сенатор Сандерс 9 квітня зберегти свою динаміку і повернути хід подій проти сенатора Клінтон в процесі висування кандидатів від Демократичної партії?
Сандерс домагається успіхів у західних штатах, наприклад, у Вайомінгу, але система "закритого кокусу" в цьому випадку працює на Клінтон.
Що стосується Вісконсіна, Клінтон виграла відкриті праймеріз у сусідньому штаті Іллінойс (де вона народилася), але Сандерс переміг в іншому сусідньому штаті Міннесота на кокусе.
Перемога Сандерса на відкритих праймеріз в штаті Вісконсін буде означати, що гонка ще не остаточно вирішена на користь Хілларі Клінтон. Зараз вона, згідно з останніми опитуваннями, лідирує з 47-44% у Вісконсині.
2. чи Вийде у сенатора Круза стати "анти-Трамповским" кандидатом? Круз заручився підтримкою мормонів і легко виграв у Трампа в Юті минулого тижня. Однак Крузу потрібно буде швидко консолідувати всіх "анти-трамповских" виборців, щоб виграти номінацію від Республіканської партії.
"Закритий кокус" Республіканської партії в Північній Дакоті 3 квітня, швидше за все, пройде на користь Круза, який мав успіх в округах в сусідній Міннесоті - штаті, де виграв сенатор Рубіо. Той факт, що Трамп зазнав поразки в Міннесоті від "анти-трамповской команди" Круза і Рубіо, служить хорошою ознакою для Круза.
Крім того, останні опитування у Вісконсині показують, що Круз виграє у Трампа з перевагою в 36-31%. Перемога на цих відкритих праймеріз, де "переможець отримує все", в поєднанні з перемогою на кокусе в Північній Дакоті зможе скоротити розрив з Трампом у майже 70 делегатах.
3. Вдасться губернатору Джону Кейсику виграти в іншому штаті, крім свого рідного Огайо? Опитування громадської думки у Вісконсині показують, що він займає почесне третє місце з 21%, але через правила "переможець отримує все" він не виграє жодного делегата.
В Північній Дакоті немає виборчих дільниць, так як там проводиться "закритий кокус", на якому можуть голосувати тільки члени партії. Таким чином,Кейсик, здається, повинен зосередити свої сили на великому штаті по сусідству з Огайо - Пенсільванії, де він народився.
Опитування минулого тижня показав, що він поступається Трампу з 33-30%, а це значить, що він знаходиться в "межах досяжності перемоги". Пенсільванія проводить свої відкриті праймеріз через місяць, 26-го квітня. Однак перемога в Пенсільванії і Огайо забезпечила б шанси Кейсика стати кандидатом на пост віце-президента від республіканців.
Білий дім ніколи не був виграшем для республіканців без перемоги в Огайо, і несподівана перемога в Пенсільванії змогла б кардинально змінити загальну карту виборів.
Республіканці не вигравали в цьому штаті на президентських виборах з 1988 року, а цей штат має 20 голосами колегії вибірників, що робить його 5 за величиною. Республіканці не вигравали в Огайо з 2004 року, і 18 голосів колегії вибірників в цьому штаті також мають вирішальне значення для переможної формули партії.