ua en ru

На Южно-Українській АЕС успішно завершено експеримент з використання ядерного палива Westinghousе

Автор: RBC.UA
У третьому енергоблоці Південно-Української АЕС успішно завершено експеримент щодо використання ядерного палива американської Westinghousе.

У третьому енергоблоці Південно-Української АЕС успішно завершено експеримент щодо використання ядерного палива американської Westinghousе. Про це повідомляє прес-служба НАЕК "Енергоатом".
У повідомленні зазначається: "Успішне просування проекту свідчить про появу конкурентного середовища на українському ринку ядерного палива".
Слід нагадати, що 5 лютого 2010 р. закінчилася 4-х річна дослідно-промислова експлуатація шести тепловиділяючих паливних збірників (ТВЗ), вироблених американською компанією Westinghousе, в третьому енергоблоці Південно-Української АЕС. За час дослідної експлуатації 2005-2009 рр. Тобто, за підсумками 4 паливних компаній, ТВЗ Westinghousе проявили високі експлуатаційні якості.
Крім того, за підсумками експерименту комісія ДП НАЕК "Енергоатом" видала акт, яким підтвердила відсутність перешкод для завантаження і експлуатації в складі активної зони енергоблоку № 3 нової партії ТВЗ, яка складається з 42-х паливних збірок Westinghousе. Це погоджено з Державним комітетом ядерного регулювання України. Завантаження цих збірок завершилася 27 березня 2010 р. Виведення 3 енергоблока Південно-Української АЕС з ремонту на заплановану потужність відбудеться 25 квітня 2010 р.
Спільний українсько-американський проект кваліфікації ядерного палива для України заснований у червні 2000 р. Мета - вивчити можливості його використання на енергоблоках українських АЕС.
Відзначимо, що реалізація проекту кваліфікації ядерного палива для України здійснюється відповідно до діючої «Енергетичної стратегії України до 2030 року» з метою диверсифікації джерел поставок палива шляхом налагодження співпраці з транснаціональною компанією Westinghousе. Цій компанії належить майже чверть світового ринку ядерного палива.
Фінансування проекту здійснюється в межах міжнародної програми з ядерної безпеки, головним донором якої є уряд США. Ця програма виконується в рамках угоди між американським та українським урядами щодо підвищення експлуатаційної безпеки, зменшення ступеня ризику експлуатації та зміцнення системи регулювання цивільних атомних об'єктів в Україні з 1992 р.

Нагадаємо, що решта АЕС в Україні використовують ядерне паливо виробництва російської компанії «ТВЕЛ». Для того, щоб зміцнити співпрацю з Україною, наприкінці минулого року «ТВЕЛ» запропонував побудувати в країні за своїми технологіями завод для фабрикації палива. У січні Мінпаливенерго оголосило конкурс з відбору партнера для будівництва підприємства; до участі в ньому були запрошені як «ТВЕЛ», так і Westinghouse. У Мінпаливенерго тоді говорили, що вирішальними факторами будуть ціна та енергоефективність палива. В обох компаніях вже оголосили про намір взяти участь у конкурсі.