ua en ru

На поверхні астероїда вперше виявлена вода

Автор: RBC.UA
На астероїді 24 Теміс, розташованому в поясі астероїдів на відстані 480 млн км від Сонця, виявлені ознаки льоду, а також органічних молекул.

На астероїді 24 Теміс, розташованому в поясі астероїдів на відстані 480 млн км від Сонця, виявлені ознаки льоду, а також органічних молекул, передає BBC.

Автори статті, опублікованій в науковому журналі Nature, вказують, що в даному випадку лід не може знаходитись на поверхні цього небесного тіла в стабільному стані і повинен поповнюватися за рахунок зовнішнього джерела - можливо, з надр астероїда.

"Цікаво те, що ми виявили водяний лід саме на астероїді, оскільки існують припущення про те, що вода на Землі з'явилася в результаті падіння на нашу планету комет і астероїди на ранніх етапах її історії", - заявив професор Хумберто Кампінс з університету центральної Флориди в Орландо.

Астероїд 24 Теміс має діаметр близько 200 км, що робить його одним з найбільших в поясі астероїдів між орбітами Марса і Юпітера.

Дані про те, що його поверхня покрита водяним льодом, були отримані двома групами астрономів, одна з яких на чолі з професором Кампінсом вела спостереження за допомогою інфрачервоного телескопа в обсерваторії НАСА на горі Мауна Кеа на Гаваях.

Вчені виявили також спектри складних органічних молекул у відбитому світлі від астероїда.

Астрономи вже давно фіксують наявність водомістких мінералів на поверхні астероїдів. Проте їм вперше вдалося спостерігати безпосередньо поклади водяного льоду.

Як відомо, інші гази також можуть утворювати лід. Наприклад, на Марсі присутні льодовики з так званого сухого льоду, в основі якого - двоокису вуглецю (СО2).

Ці спостереження є несподіваними, оскільки в умовах відсутності атмосфери і під впливом сонячного випромінювання водяний лід повинен швидко випаровуватися.
Його присутність на поверхні астероїда свідчить про те, що лід безперервно поновлюється за рахунок невідомих поки механізмів.

Серед висунутих пояснень цього явища найбільш вірогідним є припущення, що часті зіткнення астероїда з дрібними фрагментами в астероїдний пояс приводять до оголення підгрунтових запасів льоду. Інша модель передбачає постійний викид водяної пари з надр астероїда, які конденсуються на поверхні.

Існуючі теорії формування Землі не в змозі пояснити наявність такого великого об'єму води на ранніх етапах історії планети, що сформувалася при високих температурах.

Тому багато космологів дотримуються думки, що вода була занесена на Землю пізніше кометами та астероїдами, разом з органічними молекулами.

Комети дійсно містять великі кількості води, і їх падіння на Землю могло приводити до поповнення водних запасів нашої планети у великих масштабах. Однак, на думку доктора Енді Рівкін з університету Джона Хопкінса в США, який очолював другу групу дослідників, що займалися спостереженням астероїда 24 Теміс, теорія кометних бомбардувань не в змозі пояснити велику кількість води на Землі.

"Виявлення льоду на Темісі і на оточуючих його уламках ранніх зіткнень відкриває можливість того, що вода надходила на Землю не тільки за рахунок падіння комет, але також і астероїдів. Ізотопний склад цієї води також укладається в існуючі теорії", - заявив доктор Рівкі.

Варто відзначити, в даний час астероїди привертають особливу увагу дослідників.
Нагадаємо, через кілька тижнів на Землю повинен повернутися японський космічний апарат із зразками порід, зібраними на поверхні невеликого астероїда. В кінці року європейський космічний зонд "Розетта" наблизиться до поверхні іншого астероїда. У 2011 році апарат НАСА вийде на орбіту навколо одного з астероїдів.

Також, Президент США Барак Обама доручив американському космічному агентству забезпечити висадку астронавтів на поверхню астероїда в середині 20-х років нашого століття.