На саміті G20 обговорять питання відновлення світової економіки
Сьогодні в Торонто відкривається саміт G20, який повинен стати найважчим для «двадцятки». США тиснуть на країни ЄС з закликом не згортати стимулювання економіки ради боротьби з бюджетними дефіцитами. Європейці постараються переконати G20 ввести податки на банки, хоча прихильників у цієї ідеї небагато, повідомляє РБК-daily.
У програму саміту G20 в основному включені економічні питання. Так, лідери обговорять, як виконати те, про що вони домовилися раніше, зокрема, процес реформування МВФ, введення єдиних стандартів фінансового звіту.
Три попередні саміти G20, що проходили у момент занурення в рецесію і досягнення самого дна, вигідно контрастували своїми численними підсумками на фоні бляклих зустрічей «великої вісімки». Проте у міру того, як світова економіка оживає, між країнами G20 все більше суперечностей.
Так, господиня саміту Канада, відома своєю жорсткою політикою запобігання ризикам, активно лобіює посилення вимог до кількості банківського капіталу і його якісних показників, але конкретних показників погодити поки не вдалося, повідомив РБК -daily міністр фінансів Канади Джеймс Флейєрті.
З іншого боку, Європа, над якою з півдня на північ розповсюджуються грозові хмари боргової кризи, більше не має наміру вкладати гроші в стимулювання економіки синхронно з рештою світу. Тепер головний пріоритет і головний біль для Старого Світу - зменшення бюджетних дефіцитів. Цього місяця країни Євросоюзу домовилися про різке скорочення держвитрат: в цілому повинно бути урізано 300 млрд євро. Головним ідеологом фінансової дисципліни виступає Німеччина, що прийняла план скорочення бюджетних витрат на 80 млрд євро.
У Вашингтоні ж такий поворот викликає жах. Політика жорсткої економії приведе до падіння попиту (зокрема на американські товари) і уповільнить загальні темпи одужання світової економіки, пояснюють американські економісти, тому стимулювання необхідно продовжувати, а дефіцити стабілізувати пізніше.
Нагадаємо, G20- це неформальне економічне співтовариство, об'єднуюче Євросоюз і 19 провідних розвинених країн світу та країн, що розвиваються - Аргентину, Австралію, Бразилію, Канаду, Китай, Францію, Німеччину, Індію, Індонезію, Італію, Японію, Південну Корею, Мексику, Росію, Саудівську Аравію, ПАР, Туреччину, Великобританію і США. У країнах "двадцятки" живе дві третини населення Землі і виробляється 85% світового валового продукту.