ua en ru

На президентських виборах в Сербії перемогу здобув Томіслав Николіч

Автор: RBC.UA
Лідер опозиційної Сербської прогресивної партії Томіслав Ніколіч переміг у другому турі президентських виборів, заявили в передвиборному штабі кандидата. Ця інформація підтверджується даними exit-polls - опитувань на виході з виборчих дільниць.

Лідер опозиційної Сербської прогресивної партії Томіслав Ніколіч переміг у другому турі президентських виборів, заявили в передвиборному штабі кандидата. Ця інформація підтверджується даними exit-polls - опитувань на виході з виборчих дільниць.

За інформацією Центру за демократію і вільні вибори, що проводив exit-polls, за підсумками обробки даних з 70% виборчих ділянок, Ніколіч отримує 49,4%, а його суперник і чинний Президент Сербії Борис Тадич - 47,7%, передає сербське радіо B92 .

Тадіч вже визнав свою поразку і привітав суперника з перемогою. "Це була чесна і заслужена перемога. Бажаю йому великої удачі на цій дуже важкій посади", - заявив Тадіч. Він повідомив також, що поки не прийняв рішення про своє майбутнє.

В ході прес-конференції за підсумками голосування Ніколіч заявив, що Сербія не зверне зі шляху співробітництва з ЄС та захисту Косово. "Ми будемо вирішувати внутрішні проблеми, причиною яких стала діяльність Демократичної партії і Бориса Тадіча. Будемо розвивати економіку, боротися з бідністю і корупцією, створювати робочі місця", - запевнив політик.

Нагадаємо, перший тур президентських виборів в Сербії відбувся 7 травня 2012 р., і тоді перемогу на виборах отримав Тадіч, який набрав всього 25,33% голосів. Його опонент Николіч отримав 24,99%. Тадіч є прихильником євроінтеграції, головним його завданням на посту Президента було вступ Сербії в ЄС, і місяцем раніше Белград домігся отримання статусу кандидата на вступ в союз. Однак політика активно критикують за провал економічних реформ; зокрема рівень безробіття в країні зараз становить близько 24%, а обсяг зовнішнього боргу переступив за позначку в 24 млрд дол при ВВП в 65 млрд дол.

Ніколіча називають ставлеником Москви, так як політик орієнтований на Росію в зовнішній політиці. Він вважає помилковими дії Тадича, який "поступився принципами" і сів за стіл переговорів з косовськими чиновниками. При цьому Томіслав Ніколіч має намір і далі розвивати відносини з Євросоюзом.

Найбільше значення для підсумків кампанії мали переговори, проведені між Пріштіною і Белградом в кінці 2011-початку 2012 рр.. У березні 2011 р. в Бельгії відбулися прямі переговори між представниками Сербії і Косово з питань митного режиму і авіасполучення. Посередником в переговорах виступив Євросоюз. Сторонам вдалося досягти домовленостей про відновлення повітряного сполучення, а також визначити порядок діяльності прикордонних і митних служб.

У лютому 2012 р. Сербія і Косово уклали договір, згідно з яким Белград, не визнає самопроголошену республіку, дав згоду на участь Приштини в міжнародних регіональних форумах за умови наявності особливого ​​посилання до його назви - підрядкової примітки, що говорить: "Цей напис не визначає статус Косово і відповідає резолюції 1244 СБ ООН ". Тадіч, який уклав цей договір, назвав його успіхом своєї міжнародної політики, так як документ дозволить його країні претендувати на отримання офіційного статусу кандидата в члени Євросоюзу. У той же час Сербська радикальна партія назвала угоду "державною зрадою". Рейтинг Тадіча після цих переговорів сильно впав.

Президент Сербії обирається строком на 5 років. Одна людина не може обиратися більше двох разів. Тадич, обраний Президентом в 2004 і 2008 рр.., має право на ще один президентський термін, оскільки вперше став главою республіки при старій конституції в період Державного союзу Сербії і Чорногорії, який припинив існування в 2006 р.