На світових ринках подорожчала нафта

Нафта на біржах у Лондоні та Нью-Йорку за підсумками торгів 10 листопада 2011 р. подорожчала. При цьому ціна нафти WTI (Light Sweet) вперше за три з половиною місяці встановилася вище за відмітку 97 дол./бар., а її котирування в ході торгів перевищили цінову межу 98 дол./бар.

Нафта на біржах у Лондоні та Нью-Йорку за підсумками торгів 10 листопада 2011 р. подорожчала. При цьому ціна нафти WTI (Light Sweet) вперше за три з половиною місяці встановилася вище за відмітку 97 дол./бар., а її котирування в ході торгів перевищили цінову межу 98 дол./бар.

Результати торгів на біржах для нафтових контрактів першої позиції 10 листопада склали:

- у Нью-Йорку на терміновій товарній біржі New York Mercantile Exchange (NYMEX) офіційна ціна ф'ючерсу Light, Sweet Crude Oil (грудень) виросла на 2 дол. і 4 центи (+2,1%) і встановилася на відмітці 97,78 дол./бар. (найвищий показник після 26 липня ц.р.) при діапазоні цін по операціях за сесію 95,20-98,35 дол./бар.;

- у Лондоні на електронній товарній біржі InterContinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe) офіційна ціна ф'ючерсу IPE Brent Crude (грудень) підвищилася на 1 дол. 40 центів (+1,2%) і встановилася на позначці 113,71 дол./бар. при діапазоні цін по операціях за сесію 111,30-114,13 дол./бар.

Ціна нафти WTI напередодні з лишком відіграла своє падіння торговельним днем раніше, у той час як ціна нафти Brent відіграла своє падіння лише частково і істотно не змінилася. Так, за підсумками торгового дня 9 листопада ціна нафти WTI знизилася на 1,1%, а ціна нафти Brent впала на 2,3%.

Зростання цін на нафтові ф'ючерси було викликане відновленням стабільної ситуації на фондових ринках і деяким поліпшенням справ на ринку праці в США, що в комплексі сформувало очікування поступового відновлення глобальної економіки при збереженні стабільного попиту на енергоносії.

Фондові торги в США 10 листопада закрилися підвищенням провідних фондових індексів в межах 1% після того, як днем раніше ринок акцій провалився вниз більш ніж на 3% через побоювання боргових проблем Італії.

"Нових" безробітних в США за підсумками звітного тижня, що завершився 5 листопада, стало менше, ніж очікувалося. Число первинних звернень по виплаті допомоги з безробіття склало 390 тис., а не 400 тис., як прогнозували експерти. При цьому кількість звернень зменшилася щодо попереднього звітного тижня на 10 тис.

Високий попит на енергоносії як і раніше зберігається в Китаї. За підсумками жовтня ц.р. Китай імпортував 20,8 млн т нафти (близько 5,1 млн бар./день), що майже на 27% перевищило показник попереднього року.

Американський долар напередодні трохи подешевшав проти євро та інших валют, що додатково забезпечило умови для покупок нафти. Індекс долара для шести провідних світових валют знизився 10 листопада на 0,1% і склав 77,743 пункту. Днем раніше цей показник досяг максимального значення за місяць - 77,926 пункту, підвищившись на 1,7%.

Напередодні в Парижі був опублікований щомісячний звіт Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) про стан і перспективи світового ринку нафти. Відчутного впливу на ринок нафтових ф'ючерсів доповідь МЕА не надала. За оцінками МЕА, у жовтні видобуток нафти в світі збільшився на 1 млн бар. і склав 89,3 млн бар./день. У той же час експерти МЕА знизили на 70 тис. бар. власний прогноз збільшення споживання нафти в 2011 р. - до 89,2 млн бар./день. Аналогічний прогноз на 2012 р. був знижений на 20 тис. бар. - до 90,5 млн бар./день.

Сьогодні ціни на нафтові ф'ючерси Light Sweet і Brent виросли з початку дня приблизно на 0,5%. Станом на 11:20 за київським часом ціни по операціях з нафтовими ф'ючерсами складали (дол./бар.):

- IPE Brent Crude (грудень) - 114,16 (+0,45) при діапазоні котирувань 113,06-114,54;
- Light, Sweet Crude Oil (грудень) - 98,23 (+0,45) при діапазоні котирувань 97,35-98,53.

Позитивна динаміка в цінах по операціях багато в чому обумовлена обстановкою на міжнародному валютному ринку FOREX. Долар з початку дня подешевшав проти євро та інших валют. Індекс долара для шести провідних світових валют знизився приблизно на 0,35% і опустився до рівня 77,3 пункту, забезпечивши привабливі умови для продовження спекулятивних покупок нафти та інших товарних активів, ціни на які встановлено у валюті США.

Фондові індекси в Європі сьогодні ростуть у межах 1%, що додатково підтримує зростання нафтових котирувань. Учасники фондового ринку вважають, що призначення глави нового коаліційного уряду Греції дозволить вивести країну із затяжної боргової кризи.

Зазначимо, ціни на нафтові ф'ючерси Middle East Crude Oil на Токійській товарній біржі (ТОСОМ) сьогодні виросли на 0,7%. У тому числі офіційна ціна найбільш активного по операціях ф'ючерсу (квітень) за підсумками торгів 11 листопада 2011 р. на TOCOM склала 51,730 тис. ієн за кілолітр (приблизно 105,99 дол./бар.), підвищившись на 340 ієн.

При цьому ціна активного контракту встановилася в беквордації щодо ціни контракту Middle East Crude Oil на поточний календарний місяць, яка сьогодні склала 53,850 тис. ієн/кілолітр (приблизно 110,34 дол./бар.), підвищившись на 360 ієн.

Middle East Crude Oil - це умовна суміш з нафтових марок Dubai і Oman. Вона вважається ціновим еталоном для нафтового ринку регіону Близького Сходу. На TOCOM ф'ючерси Middle East Crude Oil торгуються з вересня 2001 р. Контракт є розрахунковим, тобто фізична поставка нафти по ф'ючерсу не передбачена. Закриття позицій здійснюється по закінченні календарного місяця з розрахунком варіаційної маржі, виходячи із середньої за місяць ціни нафтової суміші Middle East Crude Oil, яку визначить агентство Platts.

Відзначимо, що ціна нафтової "корзини" ОПЕК знизилася на 1,3% і опустилася до найнижчого значення за три дні. Як повідомив сьогодні секретаріат міжнародного нафтового картелю, "корзина" ОПЕК станом на звітну дату 10 листопада 2011 р. подешевшала відносно попереднього торговельного дня на 1 дол. 46 центів, а її ціна офіційно склала 111,67 дол./бар. Це її найнижчий показник після 7 листопада ц.р.

Нафтова "корзина" ОПЕК (OPEC Reference Basket of crudes) є одним з ключових індикаторів світового ринку нафти. Вона відображає середню ціну нафти, яку постачають країни цієї міжнародної організації нафтових експортерів. Розрахунок ціни нафтової "корзини" здійснюється щоденно в робочі дні за станом за попередній торговельний день секретаріатом ОПЕК, який постійно засідає у Відні.

З січня 2009 р. "корзина" ОПЕК представлена 12 марками нафти за кількістю країн-учасниць цієї організації:

- Saharan Blend - Алжир;
- Girassol - Ангола;
- Merey - Венесуела;
- Basra Light - Ірак;
- Iran Heavy - Іран;
- Qatar Marine - Катар;
- Kuwait Export - Кувейт;
- Es Sider - Лівія;
- Bonny Light - Нігерія;
- Murban - ОАЕ;
- Arab Light - Саудівська Аравія;
- Oriente - Еквадор.

Індикативна ціна умовної північноморської нафтової суміші BFOE (Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk) сьогодні до полудня опустилася до мінімуму за чотири торгові дні і встановилася нижче 113,4 дол./бар. Нафтова суміш BFOE сьогодні знизилася на 43 центи, або на 0,4%, а її середня за 21 день ціна офіційно склала 113,38 дол./бар. - найнижчий показник після 7 листопада ц.р.

У поточному році максимальне значення ціни нафтової суміші BFOE було зареєстровано за станом на 2 травня 2011 р. - 125,55 дол./бар., а її мінімум припав на 3 січня ц.р. - 93,20 дол./бар.

На біржі ICE Futures Europe в Лондоні з ціни нафтової суміші BFOE формується індикатор IPE Brent Index, значення якого, стале наступного дня після завершення контрактного періоду для ф'ючерсу IPE Brent Crude відповідного місяця постачання, визначає остаточну ціну закриття (виконання) правочинів з цього інструменту.

Нафтова суміші BFOE вважається базовим сортом для визначення цін на нафту, представлену на ринках Європи і Середземномор'я. У тому числі від ціни BFOE розраховується ринкова вартість російської експортної нафти марки Urals, а щодо значення IPE Brent Index встановлюються остаточні ціни виконання операцій з нафтовими ф'ючерсами Brent і Urals на московської біржі РТС.

 

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся