ua ru

На світових ринках нафта сьогодні дешевшає

Автор: RBC.UA
Нафта на біржах сьогодні дешевшає.Ціни на нафтові ф'ючерси Light Sweet і Brent впали з початку дня більш ніж на 1,3 дол. Станом на 14:15 за київським часом ціни по операціях з нафтовими ф'ючерсами складали (дол./бар.): - IPE Brent Crude (січень) - 108,17 (-1,33) при діапазоні котирувань 108,03-109,50;- Light, Sweet Crude Oil (січень) - 98,82 (-1,32) при діапазоні котирувань 98,65-100,33.

Нафта на біржах сьогодні дешевшає.Ціни на нафтові ф'ючерси Light Sweet і Brent впали з початку дня більш ніж на 1,3 дол. Станом на 14:15 за київським часом ціни по операціях з нафтовими ф'ючерсами складали (дол./бар.):

- IPE Brent Crude (січень) - 108,17 (-1,33) при діапазоні котирувань 108,03-109,50;
- Light, Sweet Crude Oil (січень) - 98,82 (-1,32) при діапазоні котирувань 98,65-100,33.

Ціни на нафту знижуються через технічну корекцію після свого помітного підвищення напередодні. Так, за підсумками торгів 13 грудня нафта на біржах подорожчала більш ніж на 2 дол./бар., а ціни на нафтові ф'ючерси досягли максимуму за чотири торговельних дні, за що інтерес до покупок ще напередодні дещо послабшав.

Негативна динаміка в цінах по операціях з нафтовими ф'ючерсами також викликана обстановкою на міжнародному валютному ринку FOREX. Долар з початку дня трохи знизився проти євро та інших валют, однак подешевшав при цьому не настільки істотно, щоб забезпечити купівлі нафти та інших товарних активів, ціни на які встановлено у валюті США. Так, індекс долара для шести провідних світових валют сьогодні залишається вище позначки 80 пунктів, яку цей показник напередодні перевищив вперше за 11 місяців. Разом з тим на ринку акцій в Європі провідні фондові індекси сьогодні в основному знижуються, що теж чинить тиск на нафтові ф'ючерси.

Сьогодні у Відні почалося засідання 160-ї сесії Конференції ОПЕК, на якій буде ухвалено рішення про постачання нафти на світовий ринок 12 країнами міжнародного нафтового картелю. Очікується, що картель збереже нинішню офіційну обмежувальну квоту нафтовидобутку, встановлену в грудні 2008 р. на рівні 25,845 млн бар./день.

Офіційне рішення Конференції ОПЕК стане відомо незабаром після 16:00 за київським часом, коли почнеться прес-конференція з президентом і генеральним секретарем цієї організації. Можливо, що інформація про постачання з'явиться трохи раніше в зарубіжних ЗМІ, відразу після закінчення наради міністрів нафти ОПЕК, яке почалося о 11:00 за київським часом.

Сьогодні в 19:30 за київським часом будуть опубліковані офіційні дані Міністерства енергетики США із запасів нафти і нафтопродуктів в країні. За попередніми даними аналітичної організації "Американський інститут нафти" (American Petroleum Institute, або скорочено API), які були опубліковані вчора в 23:30 за київським часом, комерційні запаси сирої нафти в США за підсумками звітного тижня, що завершився 9 грудня, збільшилися на 460 тис. бар., запаси бензинів знизилися на 12 тис. бар., а запаси важких дистилятів виросли на 1,2 млн бар.

Оцінка API істотно розійшлася з даними галузевих експертів, які напередодні ввечері прогнозували, що за підсумками звітного тижня, що завершилася 9 грудня, комерційні запаси сирої нафти в США могли знизитися на 1,9-2,0 млн бар., запаси бензинів могли збільшитися на 2,0-2,1 млн бар., а запаси важких дистилятів зросли на 400-500 тис. бар.

Нагадаємо, за підсумками торгів 13 грудня 2011 р. офіційна ціна нафти WTI (Light Sweet) вперше після 7 грудня встановилася вище рівня 100 дол./бар., а ціна нафти Brent перевищила позначку 109 дол./бар.

Ціни на нафтові ф'ючерси Middle East Crude Oil на Токійській товарній біржі (ТОСОМ) стосовно активних контрактів сьогодні виросли більш ніж на 1,5%. У тому числі офіційна ціна найбільш активного по операціях ф'ючерсу з розрахунками на травень 2012р. за підсумками торгів 14 грудня на TOCOM склала 51,250 тис. ієн за кілолітр (приблизно 104,50 дол./бар.), підвищившись на 770 ієн.

При цьому ціна активного контракту встановилася в беквордації щодо ціни контракту Middle East Crude Oil на поточний календарний місяць, яка сьогодні склала 53,150 тис. ієн/кілолітр (приблизно 108,37 дол./бар.), підвищившись на 540 ієн, або на 1,0%.

Middle East Crude Oil - це умовна суміш з нафтових марок Dubai і Oman. Вона вважається ціновим еталоном для нафтового ринку регіону Близького Сходу. На TOCOM ф'ючерси Middle East Crude Oil торгуються з вересня 2001 р. Контракт є розрахунковим - тобто фізична поставка нафти по ф'ючерсу не передбачена. Закриття позицій здійснюється по закінченні календарного місяця з розрахунком варіаційної маржі, виходячи із середньої за місяць ціни нафтової суміші Middle East Crude Oil, яку визначить агентство Platts.

Індикативна ціна умовної північноморської нафтової суміші BFOE (Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk) сьогодні встановилася вище 108,7 дол./бар., підвищившись щодо попереднього дня на 1%. Середня за 21 день ціна нафтової суміші BFOE сьогодні офіційно склала 108,71 дол./бар. Суміш BFOE подорожчала на 1,12 дол. після того, як напередодні її ціна знизилася до мінімуму за два тижні - 107,59 дол./бар.

У поточному році максимальне значення ціни нафтової суміші BFOE було зареєстровано за станом на 2 травня 2011р. - 125,55 дол./бар., а її мінімум припав на 3 січня ц.р. - 93,20 дол./бар.

На біржі ICE Futures Europe в Лондоні з ціни нафтової суміші BFOE формується індикатор IPE Brent Index, значення якого, стале наступного дня після завершення контрактного періоду для ф'ючерсу IPE Brent Crude відповідного місяця постачання, визначає остаточну ціну закриття (виконання) правочинів з цього інструменту.

Нафтова суміші BFOE вважається базовим сортом для визначення цін на нафту, представлену на ринках Європи і Середземномор'я.

Ціна нафтової "корзини" ОПЕК досягла максимального значення за три торгові дні, підвищившись при цьому на 0,3%. Як повідомив сьогодні секретаріат міжнародного нафтового картелю, ціна нафтової "корзини" станом на звітну дату 13 грудня 2011 р. склала 107,65 дол./бар. - найвищий показник після 8 грудня ц.р. "Корзина" ОПЕК подорожчала щодо попереднього торговельного дня на 32 центи, після того як на звітну дату 12 грудня 2011 р. її ціна впала до мінімуму за шість тижнів - до 107,33 дол./бар.

Нафтова "корзина" ОПЕК (OPEC Reference Basket of crudes) є одним з ключових індикаторів світового ринку нафти. Вона відображає середню ціну нафти, яку постачають країни цієї міжнародної організації нафтових експортерів. Розрахунок ціни нафтової "корзини" здійснюється щоденно в робочі дні за станом за попередній торговельний день секретаріатом ОПЕК, який постійно засідає у Відні.

З січня 2009 р. "корзина" ОПЕК представлена 12 марками нафти за кількістю країн-учасниць цієї організації:

- Saharan Blend - Алжир;
- Girassol - Ангола;
- Merey - Венесуела;
- Basra Light - Ірак;
- Iran Heavy - Іран;
- Qatar Marine - Катар;
- Kuwait Export - Кувейт;
- Es Sider - Лівія;
- Bonny Light - Нігерія;
- Murban - ОАЕ;
- Arab Light - Саудівська Аравія;
- Oriente - Еквадор.