На світових ринках нафта дешевшає більш ніж на 1,5 дол. на тлі новин з Ірану
Світові ціни на нафту в другій половині дня прискорили зниження після згоди Ірану відновити міжнародні переговори щодо його ядерної програми. Напередодні державні ЗМІ Ірану оголосили, що переговори з міжнародними посередниками: США, Китаєм, Росією, Францією, Великобританією і Німеччиною - з ядерного питання відбудуться в Стамбулі в кінці цього тижня.
Як відзначають експерти, зараз вся увага трейдерів зосереджена на переговорах з питання ядерної програми Ірану. "Якщо переговори не зайдуть у безвихідь відразу ж, і сторони продемонструють прогрес у досягненні домовленості, то є шанс на те, що Євросоюз послабить санкції відносно Тегерана, принаймні щодо страхового покриття нафтових постачань", - вважає аналітик Petromatrix.
Станом на 15:50 за київським часом ціни по операціях з нафтовими ф'ючерсами складали (дол./бар.):
- IPE Brent Crude (травень) - 121,72 (-1,71) при діапазоні котирувань 121,56-122,85;
- Light, Sweet Crude Oil (травень) - 101,74 (-1,57) при діапазоні котирувань 101,56-102,53.
З жовтня 2011 р., коли барель американської нафти коштував 75 дол., "чорне золото" подорожчало до 100 дол. і вище на тлі ескалації напруженості навколо іранської ядерної програми. У західних ЗМІ регулярно з'являлися повідомлення про те, що Ізраїль може атакувати іранські ядерні об'єкти, щоб зупинити прогрес Тегерана в області атомних технологій.
На нафтові котирування впливає опублікована 6 квітня макроекономічна статистика, яка стала ще одним драйвером зниження. Як повідомило американське Міністерство праці, в березні 2012 р. число робочих місць в економіці країни зросло на 120 тис. - найповільніший приріст з жовтня минулого року. Аналітики прогнозували, що кількість робочих місць виросла на 200 тис. Невтішні дані з американського ринку праці змушують трейдерів сумніватися в стабільності попиту на нафту з боку США.
Серед подій, які будуть здійснювати подальший вплив на нафтові котирування на цьому тижні, слід назвати коментарі Федеральної резервної системи США щодо п'ятничних даних за рівнем безробіття, початок сезону корпоративної звітності, а також дані по динаміці ВВП КНР в I кварталі 2012 р.
Нагадаємо, 6 квітня 2012 р. нафтові контракти на біржах не торгувалися у зв'язку з Великою п'ятницею у західних християн.
У п'ятницю J.P. Morgan опублікував прогноз, у якому говориться, що Іран може знизити видобуток нафти на 1 млн барелів на добу до кінця червня, до менш ніж 2,5 млн барелів на добу. На думку аналітиків банку, купівлі іранської нафти в Китаї не компенсують різке скорочення імпорту в Європі, ПАР і Японії. У лютому експорт нафти з Ірану знизився на 300 тис. барелів у добу, або на 14%.
Нагадаємо, з 1 липня вступають в силу санкції США і Євросоюзу проти країн, що імпортують нафту з Ірану. Якщо клієнти Тегерана не скоротять закупівлі, вони можуть бути відрізані від фінансової системи США, хоча деякі трейдери та аналітики сумніваються, що Вашингтон введе санкції проти Китаю та Індії - найбільших покупців іранської нафти.