ua en ru

На Канарах зростає популярність мови свисту (відео)

Автор: RBC.UA
Одна з найбільш незвичайних мов світу переживає зараз відродження на Канарських островах. Йдеться про мову свисту сільбо гомеро, названу так на ім'я острова Гомера, що належить до архіпелагу Канарських островів.

Одна з найбільш незвичайних мов світу переживає зараз відродження на Канарських островах. Йдеться про мову свисту сільбо гомеро, названу так на ім'я острова Гомера, що належить до архіпелагу Канарських островів, повідомляє ВВС.

Це давня мова, в якій слова іспанською мовою замінюються чотирма приголосними і двома голосними звуками, чудово пристосована для спілкування між собою пастухів, що пасуть овець на пересіченій ярами місцевості.

Про її походження нічого не відомо. Перші європейські поселенці, які прибули на острів в XV столітті, застали там народність гуанчів, які вже користувалися свистом для спілкування на великій відстані.

Поступово місцеві жителі перейшли при свисті на іспанську мову, хоча відомо, що в Північній Африці, звідки прийшли гуанчі, мови свисту були поширені серед багатьох народностей.

Особливо широко мовою свисту користувалися в 40-ті і 50-ті роки минулого століття.

Мова свисту стала хилитися до занепаду в кінці 50-х років, коли через економічну кризу безліч її носіїв - або сільбадорів, як їх називали по-іспанськи, - емігрували до Венесуели і на сусідній Тенеріфе. Також до того, що мова сільбо гомеро втратила свою практичну цінність призвів швидкий розвиток спочатку дорожньої мережі, а потім і мереж мобільного зв'язку.

До кінця 90-х років інтерес до цієї мови став відроджуватися, хоча багато остров'ян ставилися до неї зневажливо, вважаючи її мовою бідних селян. Тим не менш, саме тоді було вирішено ввести мову свисту в програму місцевих початкових шкіл.

Варто також відзначити, що відомі й приклади інших мов цього типу - наприклад, на грецькому острові Евіа, в місті Куско в Туреччині, а також у французьких Піренеях. Але мова "сільбо гомеро" - єдина, яка добре вивчена і викладається в школі, а тому використовується сотнями людей.

Для деяких мешканців острова Гомера мова стала джерелом доходів - багато сільбадорів заробляють на туристах, інші вважають її важливим елементом національної самосвідомості.