ua en ru

На Евересті стрімко тане лід

Автор: RBC.UA
Фотографії, зроблені в 1921 році британським мандрівником Джорджем Маллорі, доводять, що за останнє сторіччя кількість льоду на найвищій вершині світу значно скоротилася.

Фотографії, зроблені в 1921 році британським мандрівником Джорджем Маллорі, доводять, що за останнє сторіччя кількість льоду на найвищій вершині світу значно скоротилася, передає BBC.

Авторитетна громадська організація "Азіатське товариство" порівняла знімки Д.Маллорі з фотографіями альпініста Девіда Брішерс, зробленими точно на тому ж місці через майже 90 років. Фотографії відображають приголомшливий факт: гімалайський лід зникає

На зображеннях, отриманих у 1921 році, видно, що льодовик Ронгбук спускається з Евересту звивистою смугою у вигляді англійської букви S. На сучасному знімку видно, що кількість льоду значно скоротилася.

"Фотографії відображають приголомшливий факт: гімалайський лід зникає, - сказано в заяві« Азіатського суспільства ». - Вони демонструють лякаючу втрату крижаної маси протягом 89-літнього періоду".

На думку громадської організації, результати дослідження вкрай важливі, оскільки на Гімалайському гірському масиві знаходяться найбільші запаси льоду.

"Талі води цих високогірних льодовиків є найважливішим сезонним джерелом для таких рік, як Ганг, Брахмапутра, Салвін, Ірраваді, Меконг, Янцзи і Жовтої ріки, - вважає «Азіатське суспільство». - Якщо нинішні темпи танення льоду збережуться, до середини століття багато з цих льодовиків значно скоротяться".

На замовлення «Азіатського суспільства» Д.Брішерс зробив серію фотографій не тільки по слідах подорожей Д.Маллорі (котрий загинув в 1924 році при спробі зійти на Еверест), але й іншого мандрівника і фотографа - італійця Вітторіо Селла.

Еверест (тиб. Джомолунгма) - найвища вершина земної кулі висотою 8848 м. Знаходиться у Гімалаях і розташована на кордоні Непалу та Китаю (Тибетський автономний район), сама вершина лежить на території Китаю. Має форму піраміди; південний схил крутіший. Складається в основному з осадових відкладень. З масиву у всі сторони стікають льодовики, що закінчуються на висоті близько 5 тис. м. На південному схилі і ребрах піраміди сніг і Фірн не утримуються, внаслідок чого вони оголені. На вершині бувають сильні вітри, що дмуть зі швидкістю до 200 км на годину, а температура повітря вночі знижується до -60 градусів.