М.Деркач: “Ми попросили в "Укрнафти"150 млн грн компенсації за видобуток нафти на території Сумської обл.”
РБК-Україна: В чому полягає суть договору від 19 липня між «Укрнафтою» та Сумською ОДА, за яким Сумська обл. отримає компенсацію за видобуток нафти на своїй території?
Микола Деркач: Відбулися непрості переговори між головою Сумської ОДА Юрієм Чмирьом, головою правління «Укрнафти» Олексієм Кущем і головою правління НАК «Нафтогаз України» Євгеном Бакуліним, на якій розглядалося питання виділення коштів для економічного розвитку нашої області. Коли Президент Віктор Янукович перебував в нашій області, він задекларував, що не менше 5% від рентної плати за землю регіон повинен отримати на розвиток.
В останні роки ми підписували договори на 20 млн грн, але 5% - це великі кошти. Коли керівники підійшли до підписання цих договорів, то поставилися до питання по-різному. У договорі була позначена первісна цифра, потім пішли від неї і розмір фінансування записали наступним чином: «Загальна суму коштів на фінансування Інвестором Програми визначається у додатках до Договору, які є його невід'ємною частиною». Наглядова рада довірила А.Кущу підписати договір на 20 млн грн.
РБК-Україна: Це вся сума, яку отримає Сумська обл.?
М.Д.: Ні. Це перший транш. Інші кошти будуть визначатися наглядовою радою «Укрнафти». На даний момент головою цього наглядової ради є колишній перший заступник «Нафтогазу» Ігор Діденко, по якому порушено кримінальну справу. Тому наглядова рада не працює. Прийнято рішення провести збори 2 серпня (в «Укрнафті» уточнили, що збори відбудуться 26 серпня, - РБК-Україна), щоб переобрати наглядову раду. Ми будемо запрошені на це засідання до Києва. Там буде вирішуватися питання про укладення договору про другий транш на соціально-економічний розвиток Сумщини.
РБК-Україна: Який очікуваний розмір другого траншу?
М.Д.: Кожен транш складає 20 млн грн. Кількість траншів визначить наглядова рада. Ці 20 млн грн. прийдуть через три дні після того, як ми визначимо першочерговий перелік необхідних фінансування об'єктів, і депутати облради затвердять його на сесії (позачергова сесія Сумської облради призначена на 30 липня).
Коли я відвозив цей перелік до «Укрнафти», щоб почати фінансування, по дорозі до Києва ми передзвонили десяти головам райдержадміністрацій та почали вносити зміни. Потім я віддав ці документи в «Укрнафту» і сказав, щоб без нашої відмашки не фінансували. Питання полягає в наступному: по кожному об'єкту «Укрнафта» підписує платіжне доручення, наприклад, на поточний ремонт автодороги. Доручення приходить до нас і кошти надходять на бюджетний рахунок.
Якщо голова РДА скаже, що гроші на ремонт дороги не потрібні, а треба відремонтувати покрівлю в будинку, то, щоб внести зміни, ці кошти знову спрямовуються в «Укрнафту». Наглядова рада, що збирається раз на півроку або один раз на три місяці за потребою, стверджує це доповнення по-новому, потім знову виписується платіжка, тільки не на поточний ремонт дороги, а на ремонт покрівлі будинку. Тобто, щоб гроші знову повернулися з «Укрнафти», потрібно півроку.
РБК-Україна: Чому такий громіздкий механізм?
М.Д.: Раніше, коли приходив транш, ми його відразу розподіляли. Але «Укрнафта» отримала зауваження від податкової інспекції та КРУ. Тому зараз вона працює тільки за переліком об'єктів, затвердженим на сесії облради. Після затвердження на сесії через три дні гроші повинні бути на рахунку облдержадміністрації.
Перший транш ще не у нас, тому що надійшло багато змін від голів РДА та мерів. У нас буде 20 млн грн., А проблем в області - на 300 млн грн. Отримані кошти в першу чергу будуть працювати на комуналку.
РБК-Україна: Ви впевнені, що через три дні після рішення сесії облради ці гроші прийдуть?
М.Д.: Стовідсотково!
РБК-Україна: Чи правильно я зрозумів, що загальна сума буде формуватися таким чином: 20 млн грн плюс ще 20 млн грн плюс, можливо, ще якась сума?
М.Д.: Будемо вирішувати на засіданні наглядової ради. Ми написали листа на велику суму.
РБК-Україна: На яку?
М.Д.: Ми попросили 150 млн грн.
РБК-Україна: Губернатор Юрій Чмирь озвучував суму в 100 млн грн.
М.Д.: За розрахунками - це 150 млн. грн. Але ці кошти - з прибутку «Укрнафти», іншого просто бути не може. «Укрнафта» зараз ставить питання таким чином: вони платять податки, згідно з чинним законодавством, виконують правила і норми щодо екології, роблять усе, щоб технологічні дороги, що ведуть до свердловин, було відремонтовано. Вони розуміють, що приносять незручність Сумській обл. в плані проблем на територіях, де видобувається нафта. Вони хотіли б, щоб стосунки між сільськими, районними радами і РДА були надійними, тому що «Укрнафта» часто звертається до нас із проханнями про виділення земельних ділянок для встановлення нових свердловин.
РБК-Україна: З виділенням земельних ділянок є порушення.
М.Д.: Є порушення. Є й інші проблеми. Спочатку проводяться підготовчі роботи, щоб поставити свердловину, а вже потім оформляються документи. Але має бути інакше: спочатку документ, а потім повинні розгортатися роботи, щоб встановити свердловину та обладнання для її роботи.
РБК-Україна: Договір між Сумською ОДА та «Укрнафтою» підписано на один рік. Що буде в наступному році?
М.Д.: Щорічно буде підписуватися окремий договір. Вони можуть бути різними за розміром. Рік на рік не потрапляє через мінливі ціни за барель нафти: сьогодні барель коштує 73-76 дол., а були часи, коли він коштував 150 дол.
РБК-Україна: Хто остаточно затверджує перелік об'єктів в області, які отримають фінансування за рахунок нафтових грошей?
М.Д.: Перелік об'єктів підписується головою РДА та головою райради, щоб було порозуміння між двома гілками влади.
Проблем багато. Ми подивилися, в яких районах більше проблем, і туди виділили гроші. Була домовленість, що 50% грошей підуть в нафтові райони - Липоводолинський, Роменський і Охтирський, плюс Ромни та Охтирка.
У Лебединському районі працює «Полтавагазвидобування», ми хочемо укласти прямий договір з ними про розвиток Лебединського району та області в цілому. Є домовленість з міністром палива та енергетики Юрієм Бойко. На наступному тижні ми будемо спілкуватися з «Полтавагазвидобуванням».
РБК-Україна: Чи є інформація про заплановані «Укрнафтою» інвестиції в Сумщину?
М.Д.: Вони мають намір розвивати свої свердловини, в першу чергу ті, які займаються розвідкою. «Нафтогаз» ще не затвердив конкретних цифр, оскільки остаточно не затверджений бюджет на 2010 р.
5 серпня ми будемо підписувати з «Нафтогазом» у присутності міністра палива та енергетики Ю.Бойко угоду про газифікацію населених пунктів області. Цю угоду відпрацьовано і вона знаходиться в Мінпаливенерго і НАК. Ціна цього питання - 62 млн грн., за які будуть побудовані підводні газопроводи до 47 населеним пунктам області. На 90% цих газопроводів вже розпочато будівництво. Тендерні процедури пройшли, є підрядна організація. Більшу частину цих робіт буде виконано в поточному році. Моя позиція, що в кожній конфорці в селі повинен бути газ. А чим опалювати будинок, нехай вирішує господар будинку.
Спілкувався Дмитро Литовченко