ua en ru

МВФ: Високі ціни на нафту можуть спровокувати глобальну кризу

Автор: RBC.UA
У разі перебоїв з іранськими постачаннями світові ціни на нафту можуть різко зрости, що може стати причиною наступної глобальної кризи. Про це заявила глава Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард.

У разі перебоїв з іранськими постачаннями світові ціни на нафту можуть різко зрости, що може стати причиною наступної глобальної кризи. Про це заявила глава Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістін Лагард, передає "Россия24"

"Очевидно, що Європа вже не в центрі уваги. Раптове і різке підвищення цін на нафту, у свою чергу, може мати серйозні наслідки для світової економіки", - зазначила Лагард на прес-конференції МВФ.

За її словами, зараз вся увага зосереджена на світових цінах на нафту, що прямо залежать від її постачання на ринок з-за санкцій відносно Ірану, який є найбільшим постачальником сировини. Згідно з прогнозами експертів МВФ, перебої в постачаннях нафти з Ірану спровокують зростання світових цін на вуглеводневу сировину на 20-30%.

У липні європейське ембарго на нафту набуде чинності. Це найбільш жорсткі санкції проти Тегерана з початку конфлікту навколо іранської ядерної програми. У відповідь на рішення Брюсселя іранська влада заявила про припинення поставок нафти низки європейських держав.

Між тим Америка розривається між ядерною загрозою і загрозою зростання цін на нафту. Останні можуть зіпсувати відновлення економіки. Так, в Міненерго недавно заявили, що Америка гостро потребує більш низьких цінах.

"Є необхідність у збільшенні видобутку нафти. Ціни на сировину не відповідають темпах відновлення світової економіки", - сказав заступник міністра енергетики США Деніел Понеман. Але, незважаючи на значне зростання видобутку в Саудівській Аравії (він знаходиться на максимумі за 30 років), обсяги світового виробництва продовжують знижуватися.

В свою чергу, експерти Британського центру глобальних енергетичних досліджень (CGES) вважають, що зростання котирувань нафти через іранські проблеми не підкріплене реальними даними. "Значення Ірану, як постачальника сировини, буде стрімко знижуватися, і світ вже найближчим часом зможе вільно обходитися без імпорту з цієї країни. Допоможуть нові масштабні проекти, багато з яких вже стартували", - зазначають аналітики.

Також, на думку Центру глобальних енергетичних досліджень, істотний внесок в енергетичну незалежність можуть внести і нетрадиційні родовища, що зараз активно розробляються в США та Південній Америці. "... Технічний аналіз показує, що багато інвесторів очікують зниження котирувань сировини в найближчі роки. Судячи з динаміки ф'ючерсів, до 2015 р. ціни опустяться нижче 100 дол. за барель", - прогнозують аналітики.

Нагадаємо, в першій декаді лютого експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) знизили на 300 тис. бар./день прогноз світового споживання нафти і нафтопродуктів в 2012 р. Проте, споживання нафти світовою економікою в 2012 р. буде вищим, ніж було в 2011 р.

Експерти ОПЕК також знизили власний прогноз споживання нафти в світі в 2012 р. до 88,76 млн з 88,90 млн бар./день. Таким чином, прогноз ОПЕК на 2012 р. був знижений на 140 тис. бар./день.

В той же час управління енергетичної інформації США (EIA) вперше з жовтня підвищило прогнози зростання світового споживання нафти в 2012-2013 рр.

Іран є другим серед членів Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу в даний час припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, що закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол.