ua en ru

МВФ виділить Португалії 2,9 млрд євро

Автор: RBC.UA
Міжнародний валютний фонд (МВФ) схвалив виділення 2,9 млрд євро (3,78 млрд дол.) Португалії.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) схвалив виділення 2,9 млрд євро (3,78 млрд дол.) Португалії, повідомляє Reuters.

Рада директорів фонду схвалила виділення кредитного траншу в рамках угоди з Євросоюзом (ЄС) про надання 78 млрд євро країнам, які мають боргові проблеми, з механізму розширеного фінансування (EFF).

Наглядові органи МВФ і ЄС залишилися задоволені тим, як Португалія бореться з бюджетним дефіцитом, але, на їхню думку, керівникам країни варто більше часу приділяти програмам, які зроблять довгостроковий вплив на економіку країни.

В рамках трирічної програми EFF фінансування здійснюватиметься рівними долями, раз на квартал, що повинно допомогти вирішити проблему браку ліквідності усередині Португалії і допомогти країні вибратися з нинішньої боргової ями.

Раніше повідомлялося, що Єврогрупа повинна буде вирішити питання поповнення ресурсів МВФ на загальну суму в 200 млрд євро в рамках ухваленого рішення про виділення двосторонніх кредитів. За допомогою цих коштів фонд зможе ефективніше допомагати країнам євро зони, що потрапили в боргову кризу.

Нагадаємо, в жовтні ц.р. повідомлялось, що агентство Fitch Ratings може знизити рейтинг Португалії. У заяві агентства підкреслювалось, що експерти будуть робити висновки за результатами виконання урядом країни програми по виходу з кризи, запропонованої Європейським Союзом та Міжнародним валютним фондом (МВФ). Основними елементами цієї програми є проведення приватизації, реформування банківської системи, а також переоцінка економічного зростання в середньостроковій перспективі.

Нині довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) Португалії в місцевій та іноземній валютах перебуває на рівні ВВВ-, короткостроковий РДЕ - F3, прогноз - "негативний".

4 жовтня міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's (S&P) підтвердило довгостроковий і короткостроковий кредитні суверенні рейтинги Португалії на рівні "ВВВ-" і "А-3" відповідно. Прогноз по рейтингу - "негативний". Рейтинг в першу чергу відображає серйозність підходу національного уряду до проведення реформування економіки країни, проте враховує наявність програми, що передбачає отримання до 78 млрд євро від Євросоюзу та Міжнародного валютного фонду. На думку аналітиків агентства, економічні показники Португалії досить неоднозначні, але усталений політичний курс дозволяє сподіватися, що в недалекому майбутньому обстановка почне змінюватися.

Крім цього, в S&P зазначають, що в найближчому майбутньому економіка країни зіштовхнеться з більш серйозними проблемами, ніж очікувалося раніше. Причинами цього можуть стати попит, що слабшає на зовнішніх ринках і більш суворі умови кредитування, пропоновані фінансовими організаціями.

З іншого боку, влада Португалії, як наголошується, справляється із завданням по збору податків, продовжує проводити стимулюючі економічні реформи, зберігає темпи зростання експорту, веде роботу зі скорочення зовнішніх фінансових проблем. Виходячи з усього перерахованого вище, експерти агентства вважають, що суверенний рейтинг країни має можливість закріпитися на поточному рівні.

Зазначимо, влада Португалії впевнена, що до кінця року їй вдасться виконати поставлені завдання по програмі скорочення бюджетного дефіциту без додаткового збільшення податків, незважаючи на те, що в I кварталі 2011 р спостерігалося значне скорочення держбюджету.

Португалія є периферійної країною єврозони, що перебуває на межі дефолту. Навесні 2011 р. країна стала третьою країною зони євро (після Греції та Ірландії), що була змушена звернутися до Євросоюзу і МВФ за фінансовою допомогою через нездатність обслуговувати свій зовнішній борг. Тоді глави держав ЄС і МВФ ухвалили рішення виділити Лісабону кредитну лінію в 78 млрд євро. Натомість португальський уряд зобов'язався суттєво скоротити бюджетні витрати. У травні 2011 р. був спеціально створений Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF) для залучення коштів на надання фінансової допомоги таким країнам, як Португалія. Міжнародні рейтингові агентства присвоїли йому найвищий рейтинг ААА, що означає практично нульову ймовірність ризику при інвестуванні в його облігації.

Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.