МВФ направить до Києва перший транш кредиту найближчим часом
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Міжнародного валютного фонду, перший транш кредиту у розмірі 1,89 млрд дол. Київ отримає найближчим часом, а інші кошти будуть виділятися щоквартальними траншами протягом двох з половиною років в залежності від оцінок діяльності українського уряду експертами фонду, передає ВВС .
МВФ схвалив виділення Україні кредиту в розмірі 15,15 млрд дол для скорочення дефіциту бюджету ціною болючих економічних реформ. Кредит більш ніж у сім разів перевищує квоту України, що розраховується на основі внесків країни до бюджету фонду. На такі кредити МВФ погоджується досить рідко.
Відзначимо, умови кредиту передбачають цілий ряд болючих економічних заходів, у тому числі скорочення дефіциту бюджету до 3,5% ВВП в 2011 р. і до 2,5% - в 2012 р.
Для скорочення бюджетного дефіциту українській владі доведеться вдатись до непопулярних рішень щодо податків, пенсій і зарплат працівників держсектора. Також уряду доведеться зайнятися фінансовим оздоровленням державної газотранспортної монополії "Нафтогаз України", для чого буде потрібно підвищувати тарифи на газ для українських споживачів.
"Україна оговтується після складного періоду, протягом якого економіці країни було завдано істотної шкоди зовнішніми потрясіннями і внутрішнім неспокоєм. Влада повна рішучості привести економіку в порядок за допомогою важливих фіскальних, енергетичних і фінансових реформ", - заявив заступник директора-розпорядника МВФ Джон Ліпскі.
Світова економічна криза зачепила Україну сильніше від багатьох інших країн: за минулий рік ВВП країни скоротився на 15%. Однак тепер у країні відновилося економічне зростання: у нинішньому році ВВП України, за прогнозами, виросте на 4,5%, а в наступному - на 4,7%.
Відзначимо, 14 липня ц.р. віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що Рада директорів МВФ 28 липня 2010 р. розгляне питання про термін та обсязі першого траншу для України. Раніше того ж дня прем'єр-міністр України Микола Азаров повідомив, що завершено переговори з МВФ з приводу надання кредиту Україні.
Нагадаємо, що 7 липня ц.р. С.Тігіпко повідомив, що програма співпраці між Україною і МВФ передбачає термін дії - 2 роки і 5 місяців, обсяг фінансування - 14,9 млрд дол., процентна ставка - приблизно 3,5% річних.
Раніше уряд М.Азарова звернувся з проханням до МВФ затвердити нову програму stand-by на період з червня 2010 р. по грудень 2012 р., при цьому, скасувати програму stand-by, затверджену в листопаді 2008 р., включаючи надання всіх траншів відповідно до цієї програми.
Обсяг попередньої дворічної програми stand-by для України, розпочатої в листопаді 2008 р., становив 16,4 млрд дол., з яких більше 11 млрд дол. виділили трьома траншами.