ua en ru

МВФ: Розвинені країни ризикують втратити довіру інвесторів через зниження дефіцитів бюджетів

Автор: RBC.UA
Розвинені держави поступово знижують бюджетні дефіцити, які розрослися, відповідно до програм скорочення держвитрат. До такого висновку прийшли експерти з Міжнародного валютного фонду (МВФ), відзначивши, що існує серйозна загроза втрати довіри інвесторів через програми скорочення витрат, передає РБК із посиланням на Reuters.

Розвинені держави поступово знижують бюджетні дефіцити, які розрослися, відповідно до програм скорочення держвитрат. До такого висновку прийшли експерти з Міжнародного валютного фонду (МВФ), відзначивши, що існує серйозна загроза втрати довіри інвесторів через програми скорочення витрат, передає РБК із посиланням на Reuters.

При цьому в міжнародній організації відзначили, що боротьба з дефіцитами повинна набрати оберти наступного року, однак уже зараз очевидно, що боротися з проблемою країнам вдається різними темпами.

У той же час, експерти фонду в своєму звіті "фіскального моніторингу", зробленому на підставі аналізу 25-ти розвинених економік світу, наголосили, що боротьбу з бюджетними дефіцитами ведуть не тільки "багаті" країни, а й країни, що розвиваються, а також бідні держави. "Проте їх темпи відновлення виглядають значно скромніше", - відзначається в доповіді МВФ.

Відносно розвинених країн у фонді зазначають, що в поточному році слід очікувати подальшого зростання співвідношення розміру державного боргу до ВВП країни.

На думку експертів, даний показник до кінця 2011р. буде перевершувати докризові значення в середньому на 29%. "Бюджетні дефіцити, як і раніше перевищують допустимий рівень, що перешкоджає скороченню держборгу держав", - додають у МВФ. Між тим, деяким країнам все ж вдається проводити досить ефективну політику, для суттєвого скорочення держборгу до 2011р. Серед таких держав у МВФ виділяють Канаду, Ісландію, Ізраїль, Південну Корею, Швецію та Швейцарію. У той же час, стрімкого збільшення боргового тягаря, на думку аналітиків організації, слід очікувати в Ірландії, Греції, Іспанії, Японії та Сполучених Штатах.

У своєму попередньому подібному звіті, опублікованому в травні поточного року, МВФ попереджав розвинені економіки, що перед ними стоїть "складне" завдання відновити розмір держборгу до докризового рівня. Однак, якщо зазначені країни зазнають фіаско, попереджав валютний фонд, їм слід очікувати подальшого зростання державного запозичення і забути про впевнене відновлення національних економік від наслідків глобальної фінансової кризи.

Відзначимо, що на дводенному саміті Євросоюзу (ЄС), який проходив 28-29 жовтня в Брюсселі, голови держав та урядів країн-членів ухвалили план посилення бюджетної дисципліни. Так, сторони домовилися про контроль за розвитком економіки кожної країни - члена ЄС. Сторони прийшли до згоди і щодо превентивних заходів для недопущення надмірного зростання заборгованостей. Особливі заходи будуть також застосовуватися до тих держав-членів, які перевищують дозволений рівень дефіциту бюджету.

Нагадаємо, що 22 жовтня ц.р. ЄС переглянув дефіцит бюджету Португалії, Іспанії та Німеччини за 2009 р. у бік зниження. При цьому найвищий дефіцит бюджету в 2009 р. був зафіксований в Ірландії (14,4% ВВП). Практично всі країни ЄС продемонстрували зростання дефіциту бюджету в 2009 р. відносно 2008 р. - це відноситься до 24 країн ЄС - і лише дві країни, а саме Естонія і Мальта, продемонстрували покращення.

На початку вересня ц.р. на зустрічі міністрів фінансів країн ЄС були схвалені заходи з посилення контролю за державними бюджетами членів валютного союзу. Відтепер проекти державних кошторисів будуть спрямовуватися на розгляд Європейської комісії та інших європейських урядів. Система почне діяти в 2011 р.

На думку голови Європейського центробанку (ЄЦБ) Ж.-К.Тріше, яку він висловив 14 жовтня, застосування санкцій щодо країн, які порушили бюджетну дисципліну, має відбуватися автоматично.
За ідеєю ЄС, країни, що провинилися, повинні будуть депонувати в ЄЦБ суму, еквівалентну 0,2% ВВП, у вигляді штрафу, якщо країна не вирішила оперативно проблеми з фінансами. Одним з головних прихильників такого заходу стала Німеччина.