ua en ru

МВС і ГПУ шукають, куди банк "Приват" подів майже 20 млрд грн рефінанса

МВС і ГПУ шукають, куди банк "Приват" подів майже 20 млрд грн рефінанса Правоохоронці поки нічого конкретного не пред'являють співвласнику банку "Приват" Ігорю Коломойському
Генпрокуратура та МВС майже рік ведуть розслідування щодо виведення банком "Приват" за кордон понад 19 млрд грн рефінансування. При цьому МВС не просив документи у Нацбанку. А думки юристів розділилися: одні кажуть, що "ПриватБанк" поки що ні в чому не винен, інші - що винні, у тому числі посадові особи в Нацбанку.

Генпрокуратура та МВС майже рік ведуть розслідування щодо виведення банком "Приват" за кордон понад 19 млрд грн рефінансування. При цьому МВС не просив документи у Нацбанку. А думки юристів розділилися: одні кажуть, що "ПриватБанк" поки що ні в чому не винен, інші - що винні, у тому числі посадові особи в Нацбанку.

В повній тиші

Головне слідче управління (ГСУ) МВС веде досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом заволодіння окремими посадовими особами банку "Приват" коштами НБУ, виділеними на рефінансування цього банку. Про це йдеться у відповіді міністра внутрішніх справ Арсена Авакова на депутатський запит нардепа від "Блоку Петра Порошенко" (БПП) Віктора Чумака.

МВС і ГПУ шукають, куди банк "Приват" подів майже 20 млрд грн рефінанса

Згідно відповіді глави МВС, кримінальну справу (№42014000000001261) ініціювала Генпрокуратура 13 листопада 2014 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу.

"Підозра про вчинення вказаного злочину нікому не висувалася", - сказано у відповіді Авакова народному депутату.

Підтвердили всі

Інформація про наявність кримінальної справи підтверджується декількома визначеннями Печерського райсуду Києва.

Кілька місяців тому в цей суду звернувся слідчий ГСУ МВС Олександр Ющенко з клопотанням про вилучення у "Приватбанку" оригіналів документів про отримання рефінансування від НБУ в 2014 році. У своєму обґрунтуванні слідчий послався на те, що ГСУ МВС здійснює відповідне досудове розслідування.

Суд частково задовольнив клопотання - він дозволив слідчим ознайомитися з оригіналами і зробити з них завірені копії. В ухвалі суду також зазначено, що під час досудового розслідування встановлено, що посадові особи банку "Приват" у 2014 році заволоділи більш ніж 19 млрд грн, виділених НБУ в рамках рефінансування.

Згідно з визначенням суду, "ПриватБанк" в 2014 році отримав кредити рефінансування від НБУ на суму 19,889 млрд грн. У свою чергу, банк в 2014 році, під заставу майнових прав на товар, видав кредити в розмірах 18-73 млн дол. українським (понад 40) і зарубіжним (понад 50) компаніям.

А ці компанії уклали сумнівні договори та перерахували зазначені кошти на рахунки нерезидентів Teamtrend limited, Trade point agro limited, Collyer limited, Rossyan investing corp, Zao ukrtransitservice ltd, Milbert ventures inc., здійснивши при цьому 100% передоплату з метою, нібито, отримання товарів.

Поставка товарів досі не здійснена. Гроші не повернуті, зазначено в ухвалі суду.

У МВС не змогли прокоментувати дану ситуацію.

Нацбанку відомо про існування кримінального провадження №42014000000001261. "Проте МВС не звертався за наданням допомоги у проведенні розслідування. Державна служба фінансового моніторингу України не зверталася до Департаменту фінансового моніторингу Національного банку України з даного питання", - повідомили РБК-Україна в прес-службі НБУ.

У прес-службі "Приватбанку" повідомили, що їм відомо про існування кримінального провадження.

"ПриватБанк" повністю співпрацює зі слідством і надає всю інформацію та документи, необхідні для встановлення об'єктивної істини по справі... Ухвалою від 10 червня 2015 року Печерський райсуд Києва задовольнив частково клопотання слідства і надав доступ до документів, перерахованих у визначенні... Обставини, викладені в ухвалі суду, є предметом досудового розслідування, а не встановленими фактами. Переконані, що слідство, вивчивши документи, доступ до яких був наданий судом, зможе об'єктивно оцінити всі обставини у сукупності і встановити істину", - заявили РБК-Україна в "Приватбанку".

Паралельний процес

Паралельно з відкриттям кримінального провадження ГПУ, до неї по цій ж темі звернулася громадська організація "Центр протидії корупції". Голова правління ГО Віталій Шабунін розповів РБК-Україна, що в діях "Приватбанку", який вивів 1,8 млрд дол., слідчі прокуратури Києва не побачили складу злочину і відмовилися відкривати кримінальне провадження.

ОО оскаржив бездіяльність прокуратури. Але Печерський райсуд відмовив у задоволенні скарги, пояснив Віталій Шабунін.

"Після цього "Центр протидії корупції" звернувся з зібраними фактами щодо дій "Приватбанку" до голови Державної служби фінансового моніторингу, - сказав Шабунін. - Держфінмоніторинг повідомив, що почав збір інформації про фінансові операції, зазначені в нашому зверненні".

МВС і ГПУ шукають, куди банк "Приват" подів майже 20 млрд грн рефінанса

"ПриватБанк" поки невинний, але до НБУ вже є питання

Після відкриття кримінального провадження НБУ не мав права видавати нові кредити рефінансування "ПриватБанку", заявив старший партнер адвокатської компанії "Кравець та Партнери" Ростислав Кравець.

"Але НБУ, знаючи (про відкриття провадження, - РБК-Україна), його порушення, видавав рефінансування ще кілька разів цьому банку, - сказав Кравець. - Таким чином, можна вважати, що НБУ є співучасником злочину за крадіжку грошей рефінансування "Приватбанку".

Але старший партнер відомої юрфірми "Ільяшев і партнери" Роман Марченко вважає, що зараз дуже складно визначити, чи є в діях "Приватбанку" розкрадання коштів рефінансування.

"Банк взяв у НБУ гроші в борг - у момент отримання грошей вони стали власністю "Приватбанку". Відповідно, якщо і було розкрадання грошей в "Приватбанку", то не коштів НБУ, а самого банку. "ПриватБанк" розпорядився отриманими коштами, як вважав за потрібне. Якщо ж "ПриватБанк" поверне кошти вчасно, то до нього взагалі не може бути ніяких претензій", - сказав Роман Марченко.

За його словами, поки що складно сказати, наскільки серйозними були підстави порушення кримінального провадження. "Хіба що, досудове розслідування доручено слідчим з ГСУ МВС і вже отримано кілька санкцій від Печерського райсуду на ознайомлення документів з документами. Потрібно відзначити, що "ПриватБанк" - працюючий банк", - зазначив юрист.

При цьому він сумнівається, що "ПриватБанку" вдалося б здійснити таку велику крадіжку. "НБУ здійснює нагляд над банками на щоденній основі, банки щодня звітують перед регулятором. Більше того, коли НБУ видає рефінансування, то НБУ надсилає в банк куратора, який бачить кожну операцію. Якщо регулятор не бачить проблем, то міліція навряд чи розбереться в ситуації краще", - уточнив Роман Марченко.

Він також підкреслив, що тільки якщо "ПриватБанк" не поверне кошти в належні терміни, можна буде говорити про серйозні мотиви для розслідування. "Тоді керівництву банку, швидше за все, можна буде висунути недбалість при видачі кредитів, - сказав Роман Марченко. - Якщо правоохоронні органи знайдуть достатні підстави для висунення підозри в крадіжці рефінансування НБУ, то вони можуть бути висунуті керівництву "Приватбанку", особам, які безпосередньо візували кредитні документи, керівникам кредитних комітетів".

Також, на думку Ростислава Кравця, підозра про вчинення злочину за крадіжку майже 20 млрд грн рефінанса може бути висунута і керівництву НБУ.