ua en ru

Чи можна працювати за кордоном не емігруючи з України

Чи можна працювати за кордоном не емігруючи з України
Виталий Галицких
Виталий Галицких
юрист, руководитель Таллиннского офиса ЮФ "Ильяшев и Партнеры"

Незважаючи на те, що кілька останніх років в Україні багато говориться про безвізовий режим, сьогодні актуальною для обговорення стала тема еміграції. Безумовно, скасування віз з ЄС має величезне значення для інтеграційного процесу, при якому громадяни України зможуть подорожувати по Європі, переймати її культуру і ставати частиною європейської цивілізації, але з практичної точки зору, це не дає ніякого права на життя або роботу у Європі. Для роботи у ЄС окремо необхідно отримувати дозвіл на роботу.

Не всі знають: щоб вести бізнес у ЄС, наприклад, у Естонії, не обов'язково емігрувати. Справа у тому, що Естонія давно позиціонує себе однією з найбільш передових держав. Електронні технології і система "е-держава", які працюють у Естонії, дозволяють вести справи онлайн, не виходячи з будинку або з будь-якої точки світу. Реєстрація компанії проходить онлайн, всі фінансові операції - через онлайн-банкінг, всі заяви держустановам подаються через інтернет, у тому числі, і декларування податків.

З 2014 року у Естонії введено таке поняття як електронне резидентство (E-residency). Дана програма дозволяє отримати карту електронного резидента, яка забезпечує цифровий доступ до всіх перерахованих вище послуг. Це ідеальний варіант, який дозволяє вести фінансову і господарську діяльність на території Естонії, фізично перебуваючи в Україні.

Як подати заяву і стати е-резидентом Естонії? Для подання заяви необхідно заповнити відповідну форму на сайті https://apply.gov.ee/ та надати наступні документи до Посольства Естонії у Києві за адресою вул. Пушкінська, 43Б:

• Документ, що посвідчує особу;

• 1 кольорова фотографія розміром 40х50 мм;

• Письмове пояснення про цілі отримання е-резидентства;

• Біометричні дані (відбитки пальців);

• Сплатити держмито у розмірі 100 євро.

Станом на 2017 рік, Департамент поліції і прикордонної охорони отримав понад 900 заяв на отримання е-резидентства від громадян України. Швидше за все, не всіх влаштовує тільки віртуальна присутність у Європі, і більшість українців замислюється про фізичний переїзді до ЄС. Безумовно, у такому випадку, варто розглядати е-резидентство лише як перший крок на шляху отримання ВНП у Естонії.

Е-резидентство дозволяє зареєструвати компанію в Естонії або зареєструватися в якості фізичної особи-підприємця, що, в свою чергу, є підставою при отриманні ВНП для підприємницької діяльності з правом на роботу.

Таким чином, громадянин України може подати заяву на дозвіл на проживання для підприємців, якщо у нього є дольова участь у компанії або він діє у якості фізичної особи-підприємця при виконанні наступних умов:

• у діяльність компанії у Естонії інвестовано не менше 65 тис. євро;

• Компанія зареєстрована у Естонії і діяла не менше чотирьох місяців до подання заяви про надання виду на проживання;

• Підприємець знаходиться у країні законно без візи або на підставі візи у зв'язку з діяльністю підприємства;

• Надасть опис бізнес-плану (естонською або англійською мовою);

• Будучи фізичною особою-підприємцем інвестував у діяльність не менше 16 тис. євро.

Рішення про видачу виду на проживання приймається протягом двох місяців з моменту подачі заяви.

Естонія створила всі необхідні умови для еміграції бізнесу: від самої передової технологічної інфраструктури до можливості фізичного перебування в країні і отримання ВНП. Можливо, варто замислитися, що у XXI столітті стати частиною європейської цивілізації можна просто підключившись до європейського електронного середовища.