ua en ru

Морнінгстар: Українсько-американський меморандум щодо видобутку сланцевого газу запрацює у листопаді

Автор: RBC.UA
Українсько-американський меморандум по сланцевому газу запрацює вже у листопаді. Про це на третьому засіданні українсько-американської робочої групи з енергетичної безпеки, на якій обговорювалося питання виконання меморандуму, підписаного у лютому між урядами України та США щодо видобутку газу з нетрадиційних джерел, тобто сланцевого, заявив спеціальний представник США з енергетичних питань по країнам Євразії Річард Морнінгстар, повідомляє "5 канал".  

"Компанії готові працювати. Я гадаю, ми з вами усвідомлюємо важливість цих проектів для європейців чи для українців, для української енергетичної незалежності та енергобезпеки, тому ми маємо співпрацювати, щоб це відбулося. Ми будемо робити усе залежне від нас, щоб отримати згоду на вашу участь. Але це так чи інакше має бути ваше рішення. Я вважаю, ми досить близькі до цього... і думаю, ми зможемо це питання вирішити до початку листопада", - додав спецпредставник США з енергетичних питань.

Раніше повідомлялося, що міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко і Річард Морнінгстар також обговорили питання реформування "Нафтогазу України".

"Сторони обговорили питання інвестиційного клімату, субсидій та тарифів в енергетичному секторі України, модернізацію інфраструктури, зокрема газотранспортної системи України, а також структури регуляторних органів. Крім того, учасники засідання обговорили питання реформування НАК "Нафтогаз України", відносини з партнерами (угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом, включаючи створення зони вільної торгівлі), стан та перспективи співпраці з американськими компаніями в енергетичній сфері", - йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

14 лютого 2011 р. у Вашингтоні відбулося друге засідання українсько-американської робочої групи з питань енергетичної безпеки. 15 лютого 2011 р. у Вашингтоні Бойко і Морнінгстар підписали меморандум про взаєморозуміння між урядом України та урядом США по ресурсам газу з нетрадиційних джерел.

Нагадаємо, раніше міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський заявляв, що запаси сланцевого газу в Україні сягають 30 трлн куб. м.

27 грудня 2010 р. ДК "Укргазвидобування" провела переговори з представниками американської енергетичної компанії Chevron Corporation, обговоривши перспективи спільного пошуку та розробки нетрадиційних покладів газу в межах запропонованої компанією Chevron ділянки. Представники Chevron підкреслили високий інтерес до покладів нетрадиційного газу на території України, та висловили наміри щодо їх розробки.

Відзначимо, в компанії Shell також заявляли, що мають намір інвестувати в видобуток сланцевого газу, тільки якщо буде пропонуватися велика територія під розробку, продовжено термін ліцензії та введені податкові пільги. При цьому у Мінпаливенерго заявили, що готові ініціювати всі ці зміни.

Нагадаємо, перший віце-прем'єр-міністр - міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв раніше заявив, що уряд вважає перспективними питання альтернативних розробок газу, зокрема, сланцевого на території України. За його словами, незважаючи на те, що собівартість видобутку газу сланцевого вище, ніж звичайного газу, це все одно велика перспектива. А.Клюєв також заявив про підготовку ділянок з видобутку сланцю. За його словами, в Україні одне з найбільших родовищ сланцевого газу, і уряд вже провів переговори в цій сфері.

28 листопада 2010 р. міністерство охорони навколишнього природного середовища України повідомило, що розраховує залучити міжнародних інвесторів і партнерів для розробки українських родовищ сланцевого газу.

Згідно з повідомленням, міністерство влаштувало презентацію родовища на виставці World ShaleGas-2010, що відбувалася в США. Українська делегація, що відвідала США, мала на меті зокрема вивчити технологічний процес, проблеми та ризики видобування сланцевого газу.

За даними Національної акціонерної компанії "Надра України", Україна має найбільші в Європі запаси сланцевого газу.

Сумарні світові ресурси нетрадиційного газу, за даними National Petroleum Council, становлять 922 трлн куб. м, майже половина з них припадає на сланцевий газ.