ua en ru

Moody's зберегло негативний прогноз по українській банківській системі

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Мoody's зберегло негативний прогноз по українській банківській системі. Про це говориться в повідомленні агентства.

Міжнародне рейтингове агентство Мoody's зберегло негативний прогноз по українській банківській системі. Про це говориться в повідомленні агентства.

Прогноз, який відображає умови кредитування, з якими які банки зіткнуться в найближчі 12-18 місяців, є негативним через негативні умови операційного середовища: помірне відновлення економіки після дуже глибокого спаду, слабка рентабельність, високий обсяг безнадійних кредитів і обмежений доступ до фінансування в місцевій валюті, пропонований банкам.

Як відзначається в повідомленні агентства, уповільнення темпів відновлення глобальної економіки, швидше за все, призведе до обмеження попиту на сировинні товари, в тому числі українського експорту, таких, як сталь і інші метали. Moody's вважає, що це приведе до уповільнення зростання ВВП з 4,5% в реальному вираженні в 2011 р. до 4% в 2012 р. В той же час, темпи кредитування, ймовірно, залишатимуться низькими, особливо в роздрібному сегменті, завдяки повільного відновлення купівельної спроможності споживачів.

Moody's також вважає, що через слабкий рівень кредитування і повільне зростання споживання показники рентабельності банків навряд чи відновляться в 2011-12 рр., оскільки банки продовжують зберігати значну частину недіючих активів на своїх балансах.

Також, як відзначає агентство, в Україні зберігається велика кількість проблемних валютних кредитів. Хоча подальше зростання проблемних активів навряд чи відбудеться, агентство ставить під сумнів перспективу прогресу в оздоровлення проблемних кредитів. Комфортні рівні капіталізації банків також можуть піддаватися подальшого тиску, говориться в повідомленні moody's.

Крім того, як відзначає агентство, в 2012 р. збережеться тенденція уповільнення зростання депозитів, як це сталося в ІІІ кварталі 2011 р., що буде обумовлено зниженням довіри вкладників.

Незважаючи на загальний негативний прогноз, Мoody's, що залишило прогноз розвитку більшості українських банків на "стабільному" рівні. Тим не менш, глобальна невизначеність в економіці може негативно вплинути на довіру вкладників і знизити обсяги експорту української економіки, внаслідок чого, відзначає агентство, банківські рейтинги можуть опинитися під загрозою зниження.

Зазначимо, 9 листопада 2011 р. агентство Standard & Рoor's підвищило оцінку галузевих ризиків банківського сектора (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA) України, перевівши країну з групи 10 в групу 9. Оцінка економічного ризику була підтверджена на рівні "10" і привласнена оцінка галузевого ризику України - "7", говориться в повідомленні агентства.

"Оцінка економічного ризику "10" відображає нашу думку про те, що Україна зазнає дуже високого ризику порушення економічної стійкості, дуже високого ризику виникнення економічних дисбалансів і винятково високого кредитного ризику в економіці, - говориться в повідомленні агентства. - Оцінка галузевого ризику "7" обумовлена дуже високими ризиками, пов'язаними з інституційною структурою України, і високими ризиками, пов'язаними з якістю конкурентного середовища і ресурсної бази банків".

Згідно з класифікацією S&P, крім України, до групи 9 відносяться Азербайджан, Венесуела, Ямайка, Парагвай і Камбоджа.

Агентство віднесло уряд України до урядів, підтримка яких банківського сектору оцінюється як невизначена, "оскільки у нас виникають сумніви щодо здатності держави надавати допомогу і підтримку фінансовим інститутам, що потрапили у важку фінансову ситуацію".

У квітні ц.р. в S&P відзначали, що після спаду в період світової фінансової кризи кредитоспроможність українських банків починає поліпшуватися, однак залишаються проблеми, пов'язані з якістю активів, а також стагнацією кредитування.

Нагадаємо, 19 жовтня міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings змінило прогноз по 9 банкам України по довгострокових рейтингах дефолту емітента (РДЕ) в національній і іноземній валютах з "позитивного" на "стабільний". Одночасно ці рейтинги підтверджені на рівні B, говорилося в повідомленні Fitch. Серед банків: CIB Credit Agricole, "ВТБ Банк", "Форум", "Укрсиббанк", "Ощадбанк", "Укрсоцбанк", "ПРАВЕКС-банк", ProCredit Bank, "Укрексімбанк".

"Баланс ризиків, які стоять перед Україною, тепер може бути краще відображено в "стабільному" прогнозі по рейтингах, після того, як вартість зовнішніх запозичень для держави збільшилася на тлі прогнозованого уповільнення світового економічного зростання", - пояснив директор групи суверенних рейтингів Fitch Чарльз Севілль.