ua en ru

Moody's: Рейтинги країн Євросоюзу будуть переглянуті, незважаючи на підсумки саміту ЄС

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Мoody's Investors Service повідомило, що все ще має намір переглянути рейтинги всіх держав Євросоюзу в I кварталі 2012 р., незважаючи на підсумки минулого саміту ЄС. Відповідна інформація міститься в опублікованому сьогодні прес-релізі Мoody's. У документі наголошується, що досягнуті минулого тижня в рамках дводенної зустрічі домовленості надали мало інструментів для вирішення боргових проблем регіону.

Міжнародне рейтингове агентство Мoody's Investors Service повідомило, що все ще має намір переглянути рейтинги всіх держав Євросоюзу в I кварталі 2012 р., незважаючи на підсумки минулого саміту ЄС. Відповідна інформація міститься в опублікованому сьогодні прес-релізі Мoody's. У документі наголошується, що досягнуті минулого тижня в рамках дводенної зустрічі домовленості надали мало інструментів для вирішення боргових проблем регіону.

За підсумками дводенної зустрічі країни ЄС попередньо домовилися про укладення нової угоди, що передбачає тіснішу інтеграцію європейських країн і розширення повноважень Європейського суду. Договір передбачає юридичну відповідальність європейських держав за невиконання програми проведення узгодженої податкової та бюджетної політики. Цей бюджетний пакт відмовилася підтримати Великобританія, пославшись на те, що подібні домовленості суперечать інтересам країни. Досягнуті на саміті домовленості не є юридично зобов'язуючими. Мова йде лише про попередні угоди.

"По суті в комюніке міститься мало нових ініціатив (з подолання боргової кризи), і воно не змінює нашої позиції щодо того, що ризики погіршення обстановки в єврозоні продовжують рости, - відзначається в матеріалах Мoody's. - Як і мовилося в листопаді ц.р., поки що умови на ринку кредитування не стабілізуються, над рейтингами всіх країн Євросоюзу далі висить загроза перегляду їхніх рейтингів. Ми плануємо завершити роботу над цим протягом I кварталу 2012 р.".

Нагадаємо, 28 листопада ц.р. Moody's повідомило, що ескалація боргової кризи в єврозоні ставить під удар суверенні рейтинги всіх держав валютного блоку. У відсутності політичних заходів, що стабілізують ситуацію на ринку в короткостроковій перспективі, або стабілізації обстановки в силу інших причин тиск на кредитні рейтинги держав регіону продовжить рости.

Тоді ж Мoody's повідомило, що базовий сценарій агентства не передбачає серії дефолтів в єврозоні, однак навіть при реалізації такого сценарію рейтинги держав блоку виявляються під загрозою. Агентство відзначає, що стимул зробити необхідні кроки щодо вирішення боргової кризи в регіоні може з'явитися у політиків тільки після низки потрясінь, в результаті яких більшу кількість країн втратить можливість залучати фінансування на ринку і зажадає програму допомоги. Це, у свою чергу, може сприяти тому, що рейтинги цих держав будуть переміщені в спекулятивну категорію, відзначає Мoody's.

Ймовірність серії дефолтів держав єврозони більше не можна виключати, вважає агентство. Ця ймовірність тим більше, чим довше триває криза ліквідності в регіоні.

Зазначимо, 9 грудня, Мoody's знизило довгострокові кредитні рейтинги трьох великих французьких банків на одну сходинку. Рейтинги BNP Paribas і Societe Generale були знижені до Аа3, а Credit Agricole - до А1. Причиною зниження рейтингів аналітики Мoody's назвали зростаючі труднощі, які виникають в банків при залученні коштів. Експерти відзначають погіршення економічної обстановки в єврозоні, що також позначилося на рейтингу французьких банків. В той же час, відзначають фахівці, агентство враховує той факт, що зазначені банки зможуть отримати фінансову допомогу від влади Франції в разі подальшого поглиблення кризи.

Нагадаємо, рейтингове агентство Standard & Рoor's 5 грудня внесло довгострокові суверенні кредитні рейтинги 15 з 17 країн єврозони на перегляд з можливим пониженням. На перегляд з можливим зниженням поміщені довгострокові рейтинги наступних країн (в дужках дан поточний довгостроковий і короткостроковий рейтинги): Австрії (ААА/А-1+), Бельгії (AA/A-1+), Фінляндії (AAA/A-1+), Франції (AAA/A-1+), Німеччини (AAA/A-1+), Люксембургу (AAA/A-1+), Нідерландів (AAA/A-1+). На перегляд з можливим пониженням довгострокових і короткострокових рейтингів: Естонія (AA-/A-1+), Ірландія (BBB+/А-2), Італія (A/A-1), Мальта (A/A-1), Португалія (BBB-/A-3), Словаччина (A+/A-1), Словенія (AA-/A-1+), Іспанія (AA-/A-1+).

Крім того, на перегляд з можливим зниженням був поміщений короткостроковий рейтинг Кіпру (BBB/A-3), довгостроковий рейтинг республіки вже знаходиться на перегляді. Відносно Греції (СС/С) подібні дії не застосовувалися.

У повідомленні наголошується, що агентство ухвалило дане рішення на підставі систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу, які аналітики S&P спостерігають протягом останніх декількох тижнів.

Вони вважають, що погіршення засноване на п'яти взаємопов'язаних факторах: введення жорсткіших умов кредитування на всій території єврозони; зростаючі ставки прибутковості по державних облігаціях, включаючи країни з рейтингом ААА; поточні політичні розбіжності щодо шляхів виходу з кризи, а саме - відсутність консолідованого підходу з питань забезпечення економічного зростання, фінансування програм і виконання бюджетних зобов'язань; високий рівень заборгованості у всьому діапазоні - від окремого домогосподарства до національного уряду на території всієї єврозони; високий ризик рецесії в єврозоні в 2012 р.

Також S&P помістило довгостроковий кредитний рейтинг Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), що знаходиться на найвищій позначці AAA, в список на перегляд з можливістю зниження. Як наголошується в повідомленні S&P, рейтинг EFSF може бути знижений на одну або дві ступені, якщо агентство знизить рейтинги одного або декількох держав єврозони, які виступають гарантами фонду.

8 грудня S&P помістило рейтинг Євросоюзу на перегляд з можливим пониженням. Як пояснило агентство, дані дії відображають негативний вплив систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу на його кредитний рейтинг.

Як заявило у своєму повідомленні S&P, перегляд кредитного рейтингу викликаний турботою про "можливі зміни кредитоемкости країн Євросоюзу, і, як наслідок, самого Євросоюзу". Внаслідок залежність Євросоюзу від планованих доходів таких країн, як Німеччина і Франція (16% і 14% планованих доходів відповідно), кредитний рейтинг Євросоюзу може змінитися, якщо зміниться кредитний рейтинг цих країн.

Також S&P помістило в список на перегляд з можливістю зниження рейтинги найбільших банків єврозони, таких як французький Societe Generale, BNP Paribas і німецький Deutsche Bank.

Як говориться в повідомленні агентства, кредитні рейтинги банків таких країн, як Австрія, Бельгія, Нідерланди, Фінляндія, Німеччина і Люксембург, можуть бути знижені максимум на один рівень, а банки Естонії, Франції, Ірландії, Італії, Мальти, Португалії, Словаччини, Словенії та Іспанії - максимум на два рівня.