ua en ru

Moody's знизило суверенний рейтинг Бельгії до Aa3

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Бельгії в місцевій та іноземній валюті на два щаблі з Аа1 до Аа3.

Міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Бельгії в місцевій та іноземній валюті на два щаблі з Аа1 до Аа3. Короткостроковий рейтинг підтверджений на рівні Prime-1. Прогноз по всіх рейтингах - "негативний". Про це говориться в повідомленні агентства.

Дії агентства проходять в рамках оголошеного 7 жовтня 2011 р. перегляду рейтингу країни з можливим зниженням.

Основними чинниками, що вплинули на оцінку називаються: посилення ризиків, пов'язаних з істотним погіршенням фінансових умов як на національному рівні, так і всієї єврозони в цілому.

Подібні ризики можуть порушити роботу уряду по консолідації бюджетних показників і негативно позначитися на зусиллях щодо скорочення державного боргу. Крім того, за необхідності залучення позикових коштів в умовах скорочення довіри між фінансовими організаціями, Бельгія, економіка якої є занадто відкритою, може зіштовхнутися зі зниженням зростання в середньостроковій перспективі. Додаткове навантаження на державний бюджет надає необхідність виділення коштів на стабілізацію банківського сектора, зокрема для банку Dexia Credit Local.

Сукупність ризику та невизначеності, пов'язаної з пошуком шляхів виходу з боргової кризи, визначає негативний прогноз щодо розвитку ситуації.

Напередодні міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings помістило в список на перегляд з можливим пониженням суверенні кредитні рейтинги Італії, Бельгії, Іспанії, Словенії, Ірландії та Кіпру.

У першу чергу на перегляд поміщені довгострокові і короткострокові суверенні рейтинги Іспанії, поточний рейтинг агентства - АА-/F1+, Словенії - АА-/F1+, Італії - A+/F1, Ірландії - ВВВ+/F2, Кіпру - ВВВ/F3. Крім того, підлягає перегляду довгостроковий суверенний рейтинг Бельгії, який в даний час знаходиться на рівні АА+. До приміщення в список на перегляд кожна із зазначених країн мала прогноз - "негативний".

Експерти агентства намір завершити всі дії пов'язані з можливим переглядом до січня 2012 р. У доповіді зазначено, що зміни можуть скласти як на один, так і на два ступені відразу.

Fitch мотивує своє рішення помістити рейтинги країн на перегляд з можливим зниженням у зв'язку з наступними факторами, що впливають на національні економіки. Зокрема це відсутність чіткої програми реформування єврозони, яка дозволить подолати тривалий боргову кризу. Крім того, в агентстві відзначають, що для порятунку банківської системи державам доводиться докладати все більше ресурсів, що в свою чергу послаблює національні потенціали.

У Fitch сподіваються, що уряди країн прислухається до висновків експертів та прискорять пошуки більш ефективного шляху виходу з кризи.

Зазначимо, що раніше міжнародне рейтингове агентство Moody's оголосило про намір переглянути кредитні рейтинги всіх 27 країн Євросоюзу в I кварталі 2012 р. Як говориться в повідомленні агентства, лідери країн Європи "пропонують занадто мало нових заходів для виходу з боргової кризи". В цілому найбільші міжнародні рейтингові агентства - Fitch, Standard & Poor's і Moody's - залишилися незадоволені підсумками саміту Європейського союзу, що пройшов 8-9 грудня 2011 р.

"По суті в комюніке міститься мало нових ініціатив (щодо подолання боргової кризи), і воно не змінює нашої позиції щодо того, що ризики посилення обстановки в єврозоні продовжують рости, - зазначається в матеріалах Moody's. - Як і говорилося в листопаді ц.р., поки умови на ринку кредитування не стабілізуються, над рейтингами всіх країн Євросоюзу буде висіти загроза їх перегляду. Ми плануємо завершити роботу над цим протягом I кварталу 2012 р.".

28 листопада ц.р. Moody's повідомило, що ескалація боргового кризи в єврозоні ставить під удар суверенні рейтинги всіх держав валютного блоку. За відсутності політичних заходів, що стабілізують обстановку на ринку в короткостроковій перспективі, або стабілізації обстановки в силу інших причин тиск на кредитні рейтинги держав регіону продовжить рости.

Тоді ж Moody's повідомило, що базовий сценарій агентства не передбачає серії дефолтів в єврозоні, проте навіть при реалізації такого сценарію рейтинги держав блоку опиняються під загрозою. Агентство зазначає, що стимул зробити необхідні кроки з вирішення боргової кризи в регіоні може з'явитися у політиків тільки після низки потрясінь, в результаті яких більша кількість країн втратить можливість залучати фінансування на ринку і зажадає програми допомоги. Це, в свою чергу, може сприяти тому, що рейтинги цих держав будуть переміщені на спекулятивну категорію, відзначає Moody's.

На думку агентства Fitch, на саміті не було запропоновано "всебічної" програми виходу з кризи, що призвело до підвищення тиску на суверенні кредитні рейтинги країн - учасниць ЄС.

S&P поки що не робило офіційних заяв, проте раніше заявило про перегляд кредитних рейтингів 15 країн ЄС з можливим пониженням. На перегляд з можливим зниженням поміщені довгострокові рейтинги наступних країн (в дужках дан поточний довгостроковий і короткостроковий рейтинги): Австрії (ААА/А-1+), Бельгії (AA/A-1+), Фінляндії (AAA/A-1+), Франції (AAA/A-1+), Німеччини (AAA/A-1+), Люксембургу (AAA/A-1+), Нідерландів (AAA/A-1+). На перегляд з можливим пониженням довгострокових і короткострокових рейтингів: Естонія (AA-/A-1+), Ірландія (BBB+/А-2), Італія (A/A-1), Мальта (A/A-1), Португалія (BBB-/A-3), Словаччина (A+/A-1), Словенія (AA-/A-1+), Іспанія (AA-/A-1+).

Крім того, на перегляд з можливим зниженням був поміщений короткостроковий рейтинг Кіпру (BBB/A-3), довгостроковий рейтинг республіки вже знаходиться на перегляді. Відносно Греції (СС/С) подібні дії не застосовувалися.

У повідомленні наголошується, що агентство ухвалило дане рішення на підставі систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу, які аналітики S&P спостерігають протягом останніх декількох тижнів.

Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.