ua en ru

Moody's знизило прогноз 13 українським банкам зі "стабільного" ​​на "негативний"

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service змінило прогноз 13 українським банкам по рейтингу депозитів в іноземній валюті зі "стабільного" на "негативний". Про це повідомляє прес-служба агентства.

Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service змінило прогноз 13 українським банкам по рейтингу депозитів в іноземній валюті зі "стабільного" на "негативний". Про це повідомляє прес-служба агентства.

Прогноз понижено таким банкам: "OTP банк", "Приватбанк", "Укрексімбанк", "Укрсіббанк", "Райффайзен банк Аваль", дочірній банк "Сбербанк Росії", "Перший український міжнародний банк", "Банк Форум", "Банк Південний", "Ощадбанк України", "Кредит Дніпро банк", "Промінвестбанк", "Укрінбанк".

Раніше Moody's знизило прогноз по суверенному рейтингу України зі "стабільного" на "негативний" і заявило, що може понизити прогноз по зростанню ВВП України в 2012 р. з 4% до приблизно 3%. Fitch знизило прогноз по 9 банкам України з "позитивного" на "стабільний".

Зазначимо, рейтингове агентство Fitch Ratings також заявило про зниження кредитного рейтингу шести глобальних банків. Як говориться в повідомленні агентства, причиною зниження рейтингів стали європейська боргова криза і серйозні проблеми в банківському секторі.

Вчора Fitch знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента п'яти великих європейських банків.

Нагадаємо, міжнародне рейтингове агентство Мoody's Investors Service погіршило прогноз по довгостроковому суверенного рейтингу України в місцевій і іноземній валюті (B2) зі "стабільного" на "негативний", випливає з матеріалів агентства.

Головним чинником, що лежить в основі рішення Мoody's змінити прогноз по рейтингах держоблігацій України до "негативного", стало збільшення фіскального тиску і тиску зовнішньої ліквідності на тлі затримки програми МВФ. У податково-бюджетній сфері це результат відсутності реформ у газовому секторі, більш високі, ніж очікувалося, пенсійні витрати, а також обмежені бюджетні реформи через відсутність "якоря" МВФ.

Крім того, уряд очікує значне збільшення боргу, обов'язкового до погашення в 2012 р. Це викликає занепокоєння, враховуючи, що зовнішні ринки в даний час закриті, а на попиті на ОВДП негативно позначається жорстка ситуація з ліквідністю у зв'язку з монетарною політикою Національного банку.

Враховуючи, що баланс коштів уряду є досить обмеженим, бюджетне фінансування та погашення боргу можуть бути важкими у наступному році, вважають аналітики Мoody's.

Із зовнішньої сторони, ризики ліквідності значно зросли порівняно з рівнем кінця 2010 р. Дефіцит поточного рахунку збільшився більш ніж в 2 рази з січня по жовтень 2011 р. В 2012 р. все ще залишається серйозна невизначеність розвитку поточного рахунку, на що може значно вплинути новий газовий договір з Росією. Більш того, золотовалютні резерви впали з серпня. Ситуація із зовнішньою ліквідністю буде також залежати від подій, пов'язаних з програмою МВФ: Україна отримувала кошти тільки в 2010 р., і в 2011 р. виплат не було.

По-друге, Мoody's стурбоване збільшенням ризиком зниження економічного зростання, які випливають, насамперед, з погіршення зовнішнього середовища і його впливом на експорт і приплив капіталу. Пов'язаними факторами є розширення дефіциту поточного рахунку і збільшення обсягу готівки поза банками, що відображається в тиску на прив'язку національної валюти до долара США. Для підтримки курсу, НБУ абсорбував ліквідність. Що призвело до зниження ліквідності на міжбанківському ринку. Це вже вплинуло на темпи зростання кредитування. Ці ризики уповільнення зростання кредитування ще більш ускладнюються високим обсягом безнадійних кредитів і зменшенням можливості іноземних банків надавати підтримку своїх українських "дочок", як це було протягом кризи 2008-2009 рр.

По-третє, рішення Мoody's змінити прогноз на "негативний" було також обумовлено думкою, що майбутні парламентські вибори в жовтні 2012 р. створюють ризики для політичної стабільності в Україні, особливо, якщо вибори будуть супроводжуватися погіршенням економічної ситуації в країні. Опитування громадської думки вже кілька раз указували на зниження популярності як правлячої партії, так і Президента. Зовнішньополітична ситуація погіршилася: недавнє ув'язнення екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко викликало засудження з боку США і урядів ЄС і поставило під удар підписання нової угоди про асоціацію з ЄС. На думку Мoody's, ці фактори послаблюють перспективи поліпшення в Україні інституційного середовища.

Аналітики рейтингового агентства також враховують можливе погіршення економічної ситуації на Україні через глобальну економічну кризу.

"Негативний" прогноз поширюється на стелю країнового рейтингу України (B1) і стелю рейтингу за депозитами в іноземній валюті (В3).

Moody's також змінило з "стабільного" на "негативний" прогноз по рейтингу B2 українського державного підприємства "Фінансування інфраструктурних проектів", яке залучає кошти на підготовку до чемпіонату Європи з футболу 2012 р. під гарантії українського уряду.

В жовтні 2010 р. Мoody's змінило прогноз по рейтингах державних зобов'язаннях України (B2) з "негативного" на "стабільний". Одночасно Мoody's підвищило до "стабільного" прогноз по українському рейтингу окраїнної стелі за зобов'язаннями в іноземній валюті (B1) і "стельового" рейтингу за банківськими депозитами в іноземній валюті (B3).

Як підставою для "стабілізації" суверенних рейтингів України Мoody's називало "покращенння стану з зовнішньої ліквідністю" (завдяки новій кредитній угоді з МВФ і успішному випуску єврооблігацій) і "звуження макроекономічних дисбалансів, що відбилося в істотній корекції платіжного балансу і відновленні економічного зростання".

Перед цим остання рейтингова дія Мoody's щодо України була датована 12 травня 2009 р., коли агентство знизило рейтинги держборгу країни до B2 (з B1), встановивши по них негативний прогноз.

Наприкінці листопада 2011 р. Moody's підтвердило негативний прогноз по українській банківській системі. Прогноз, який відображає умови кредитування, з якими які банки зіткнуться в найближчі 12-18 місяців, є негативним через негативні умови операційного середовища: помірне відновлення економіки після дуже глибокого спаду, слабку рентабельність, високий обсяг безнадійних кредитів і обмежений доступ до фінансування в місцевій валюті, пропонованої банкам.

Зазначимо, в жовтні міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings змінило прогноз по довгострокових рейтингах дефолту емітента (РДЕ) України в національній і іноземній валютах з "позитивного" на "стабільний". Одночасно ці рейтинги були підтверджені на рівні B.

21 серпня Fitch підвищило прогноз суверенного рейтингу України з "стабільного" до "позитивного" і підтвердило рейтинг на рівні В.

Нагадаємо, 13 вересня ц.р. міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's Ratings Services (S&P) знизило довгостроковий суверенний рейтинг України в місцевій валюті з "BB-" до "B+", а також підтвердило короткостроковий рейтинг в іноземній і місцевій валюті на рівні "B". Крім того, агентство підтвердило довгостроковий рейтинг в іноземній валюті на рівні "B+". Прогноз по рейтингах - "стабільний".