ua en ru

Moody's: Економіка США знаходиться під загрозою у зв'язку з ситуацією в Італії

Автор: RBC.UA
Розповсюдження боргової кризи єврозони на Італію та інші країни з могутнім економічним потенціалом може спровокувати в США економічний спад, аналогічний фінансовій кризі 2008 р., спровокованій банкрутством Lehman Brothers.

Розповсюдження боргової кризи єврозони на Італію та інші країни з могутнім економічним потенціалом може спровокувати в США економічний спад, аналогічний фінансовій кризі 2008 р., спровокованій банкрутством Lehman Brothers. Такої думки дотримуються аналітики міжнародного рейтингового агентства Moody's, передає Reuters.

"Економічний спад, викликаний ситуацією в Європі, найважче відіб'ється на банківській системі США. І в цьому випадку цілком вірогідне повторення сценарію краху Lehman Brothers і подальшого за ним колапсу фінансової системи", - вважає провідний аналітик Moody's Стівен Хесс.

На думку Хесса, в подібному випадку варто чекати застою на міжбанківському ринку валютних операцій. Проте в даний час банківська система США набагато міцніша, ніж в 2008 р., і навіть при гіршому розвитку подій до антикризових пакетів від держави справа, ймовірно, не дійде, вважає експерт.

При цьому під загрозою знаходиться першокласний кредитний рейтинг США (потрійний А), що вже знаходиться на перегляді з негативним прогнозом. Експерти Moody's, на думку яких зростання економіки США в 2012 р. складе 1,5-2,5%, попереджають, що будь-яке серйозне відхилення від прогнозу у бік зменшення спричинить втрату рейтингу ААА.

Нагадаємо, міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's вже позбавило США їх першокласного рейтингу в серпні 2011 р. через розбіжності в конгресі з приводу збільшення стелі дежборгу.

Відзначимо, 2 листопада ц.р. заступник міністра фінансів США Мері Міллер, яка курирує фінансові ринки, заявила, що до кінця року обсяг боргу США досягне встановленого законом ліміту, внаслідок чого провідна світова економіка вдруге за рік може зіткнутися з перспективою дефолту. "Ми повідомимо конгрес, коли рівень держборгу США будуть відділяти від межі запозичень 100 млрд дол. За нашими розрахунками, це відбудеться в кінці поточного року або на початку наступного", - заявила Міллер.

Відзначимо, ФРС США дала більш песимістичний прогноз на перспективи відновлення економіки країни після кризи. За новими оцінками, до кінця 2011 р. економіка США виросте на 1,6-1,7%, а не на 2,7-2,9%, як прогнозувалося раніше в червні ц.р.

Прогнозуючи зміни ВВП на період до 2014 р., експерти також знизили свої прогнози: за новими оцінками, зростання в 2012 р. складе 2,5-2,9% (раніше прогнозувалося 3,3-3,7%), в 2013 р. - 3,0-3,5% (раніше 3,5-4,2%).

У повідомленні говорилося, що в III кварталі 2011 р. економіка США демонструвала зростання, але, на думку експертів ФРС, воно обумовлене тимчасовими факторами.

Нагадаємо, Білий дім вже зіткнувся з аналогічною проблемою минулого літа, коли конгрес США повинен був до 2 серпня ц.р. підвищити планку держборгу, зараз вона складає 14,3 трлн дол, щоб Сполучені Штати могли уникнути дефолту за своїми борговими зобов'язаннями. Допустиму межу запозичень було вичерпано Мінфіном США ще в травні ц.р. Цей план був узгоджений в останній момент Білим домом і лідерами обох партій в конгресі, а потім схвалений законодавцями і підписаний Президентом Бараком Обамою.

Нині США відчувають серйозні фінансові труднощі через проблеми з великим розміром державного боргу і бюджетного дефіциту, що зростає. Бюджетне управління конгресу раніше повідомляло, що дефіцит бюджету США цьогоріч може скласти 1,3 трлн дол, або 8,5% від ВВП. Настільки високий рівень дефіциту пояснюється тим, що економіка США все ще не впоралася з наслідками світової фінансової кризи 2008-2009 рр.., а також постраждала після збільшення конгресом стелі держборгу країни, що спричинило за собою безпрецедентне рішення рейтингового агентства S&P про зниження кредитного рейтингу США.