ua en ru

Монті: Італія близька до прохання про фінансову допомогу у Євросоюзу

Автор: RBC.UA
Італія може бути змушена просити своїх європейських колег про термінову фінансову допомогу. Про це заявив прем'єр-міністр країни Маріо Монті.

Італія може бути змушена просити своїх європейських колег про термінову фінансову допомогу. Про це заявив прем'єр-міністр країни Маріо Монті, повідомляє канал "Росія 24".

Голова Кабміну Італії пояснює це тим, що всі спроби фінансових відомств валютного блоку відновити довіру ринків обертаються провалом. "Небезпечно говорити, що Італія ніколи не звертатиметься до механізму допомоги. Цілком можливо, що вона буде в цьому зацікавлена", - заявив Монті.

Якщо прогноз італійського прем'єра справдиться, багаторічні старання європейських політичних і економічних лідерів приборкати регіональну кризу закінчаться нічим. На підтримку такого сценарію свідчить і постійне зростання вартості запозичення для Італії. Напередодні прибутковість 10-річних облігацій впритул підібралася до небезпечної межі в 6% річних. За статистикою цей рівень відкриває шлях до 7%, після яких жодна країна не в змозі самостійно платити за рахунками. 8 червня ц.р. Монті заявив, що Єврогрупі необхідно зосередити свої зусилля на вирішенні проблеми зниження ставок прибутковості по державних облігаціях. Як і у випадку з Іспанією, зростання ставок за державними зобов'язаннями фактично закриває Риму можливість позичати на зовнішніх ринках.

Раніше сьогодні Міжнародний валютний фонд (МВФ) опублікував доповідь, де повідомляється, що економіка Італії залишається вразливою і її перспективи сильно залежать від загальної ситуації в єврозоні. На думку МВФ, хоча Італія і проводить ряд необхідних реформ для відновлення зростання, глибша інтеграція в зоні євро буде мати вирішальне значення для забезпечення стабільності країни. Голова місії фонду в Італії Кеннет Кан вважає, що італійська економіка й надалі скорочуватиметься цього року через заходи жорсткої економії і глобальний спад. Зростання ВВП цього року знизиться приблизно на 2%, а на початку 2013 р. почнеться поступове відновлення. Нагадаємо, дефіцит бюджету Італії в I кварталі 2012 р. виріс до 8% ВВП проти показника в 7% ВВП, зафіксованого за підсумками I кварталу 2011 р. Зафіксований за підсумками звітного кварталу показник у 8% відповідає максимальному рівню бюджетного дефіциту країни з I кварталу 2009 р.

Нагадаємо, на початку червня італійський уряд ухвалив додаткову програму скорочення бюджетних витрат на 4,5 млрд євро в поточному році. Зокрема, було прийнято рішення зменшити кількість співробітників в держсекторі: поступово кількість керівних посад зменшиться на 20%, а рядових співробітників - на 10%. Збільшення ПДВ перенесли на 2% на липень 2013 р. Скорочення зачеплять систему охорони здоров'я, також під ніж потраплять регіональні бюджети. Кабінет Монті запевняє, що обсяг витрат зменшиться на 10,5 млрд євро в 2013 р. і на 11 млрд євро в 2014 р.

Сьогодні Монті призначив нарешті міністра фінансів. До цього Монті займав відразу дві посади - міністра фінансів і прем'єр-міністра. Новим головою фінансового відомстві став заступник міністра фінансів Вітторіо Гріллі.

ЄС намагається допомогти Італії впоратися з проблемами. Нагадаємо, наприкінці червня ц.р. за підсумками саміту Євросоюзу в Брюсселі європейські лідери погодили низку заходів, спрямованих на зниження вартості запозичень Італії та Іспанії. Також було прийнято рішення до кінця поточного року заснувати єдиний наглядовий орган, який здійснюватиме контроль за банківською системою блоку. Лідери Італії та Іспанії спочатку заблокували прийняття угоди про стимулювання економічного зростання в ЄС, пославшись на те, що прийняття такого пакту може закрити доступ третій і четвертій за величиною економікам єврозони до залучення коштів на фінансовому ринку, проте потім змінили свою думку.

Якщо Італія звернеться до ЄС за допомогою, вона стане шостою країною єврозони, яка це зробила. Раніше про допомогу попросили Кіпр, Греція, Ірландія, Португалія та Іспанія.