ua en ru

Монтаж обшивки саркофагу на ЧАЕС розпочнеться у кінці вересня

Автор: RBC.UA
Виробництво і монтаж обшивки саркофагу над четвертим енергоблоком ЧАЕС, як очікується, почнеться в кінці вересня, коли завершиться збір першого фрагмента каркаса арки.

Виробництво і монтаж обшивки саркофагу над четвертим енергоблоком ЧАЕС, як очікується, почнеться в кінці вересня, коли завершиться збір першого фрагмента каркаса арки, повідомляє Deutsche Welle.

Установку покрівлі саркофага будуть здійснювати німецькі фахівці. "Участь у спорудженні нового саркофага на Чорнобильській атомній станції - це щось неординарне. Це виклик для кожного інженера, який причетний до цього", - сказав співробітник Kalzip Крістоф Шмідт, який керував уже багатьма великими проектами компанії.

Читайте також: ГПУ порушила кримінальну справу за фактом неправомірного використання коштів при будівництві в зоні ЧАЕС

Фрагменти конструкції будуть обшивати покрівлею Kalzip і монтувати, піднімаючи краном один над одним. Арку секцію за секцією будуть збирати на будівельному майданчику неподалік від реактора, а коли конструкція буде повністю змонтована, її пересунуть спеціально побудованими рейками і встановлять над старим саркофагом. У будівництві задіяні в середньому близько півтисячі людей.

Інженери зазначають, що жоден інший проект не вимагав стільки часу, енергії та бюрократії, як на ЧАЕС. Kalzip була однією з 26 компаній, допущених до конкурсу на підряд з виготовлення покрівлі для нового саркофага. Вимоги безпеки дуже відрізняються від усіх інших об'єктів, над якими раніше доводилося працювати німцям. В остаточному підсумку, саркофаг повинен надійно прослужити не менше ста років і встояти у всіх природних катаклізмах, які можна собі уявити - від землетрусу до падіння масивних льодових брил.

Ширина нового "Укриття" становитиме 150 метрів, а довжина - 257 метрів. Загальна площа покрівлі, яку встановлять фахівці Kalzip, - майже 170 тисяч квадратних метрів. Вона буде подвійною. Простір між двома шарами покрівлі буде мати важливу технологічну функцію: в ньому буде підтримуватися спеціальний кліматичний режим, що захищатиме матеріал покрівлі від впливу екстремальних температур. Крім того, в цьому просторі буде створений підвищений рівень тиску. Це повинно виключити потрапляння радіоактивного пилу назовні, якщо в покрівлі раптом виникнуть якісь нещільності.

Очікується, що встановлення саркофагу завершиться в кінці 2015 року.

Нагадаємо, що арку нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком почали будувати у квітні. Захисна споруда буде складатися з комплексу технологічного обладнання для вилучення зі зруйнованого четвертого енергоблоку ЧАЕС матеріалів, що містять ядерне паливо, їх кондиціювання з подальшим безпечним зберіганням.

Як багатофункціональний об'єкт конфайнмент буде мати термін служби 100 років. Вартість будівництва становить близько 990 мільйонів євро.

За даними МНС уточнена вартість робіт на об'єкті "Укриття" становить 1,54 млрд євро. Раніше повідомлялося, що будівництво арки нового саркофага на ЧАЕС коштуватиме 935 млн євро. Досі йшлося про 740 млн євро - сума, яка необхідна для завершення реалізації всіх чорнобильських проектів. Зазначимо, що за даними Державного агентства України з управління зоною відчуження, на перетворення об'єкта "Укриття" вже витрачено понад 600 млн євро.

Читайте також: Уряд пропонує будувати енергоблоки Хмельницької АЕС поблизу Нетішина

Принципову згоду на надання коштів, необхідних для реалізації чорнобильських проектів від донорів Рахунку ядерної безпеки Україна отримала ще у квітні минулого року. Тоді ж Президент України Віктор Янукович заявляв, що об'єкт "Укриття" буде остаточно добудований у 2015 р. Контроль за використанням коштів буде здійснювати Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР).
Також Україна планувала на чорнобильські проекти в цьому році виділити 10 млн 197,685 тис. дол, на 2013 р. - 10 млн 197,68 тис. дол, на 2014 р. - 32 млн 197,68 тис. дол.

Нагадаємо, що будівництво безпечного конфайнменту (укриття) на ЧАЕС почалося взимку 2009 р. У липні 2011 р. Європейський банк реконструкції та розвитку виділив додатково на фінансування Чорнобильських проектів 70 млн євро. Зазначений внесок ЄБРР здійснюється на додаток до внеску в 120 млн евро. Вклад ЄБРР - найбільший серед всіх донорів Чорнобильських проектів.
Демонтаж конструкцій старого саркофагу на ЧАЕС розпочнеться не раніше 2022 р.