ua en ru

Молдова має намір засудити злочини комуністичного режиму

Автор: RBC.UA
Виконуючий обов'язки президента Молдови, голова парламенту Міхай Гімпу видав указ про створення комісії з вивчення і оцінки тоталітарного комуністичного режиму в республіці.

Виконуючий обов'язки президента Молдови, голова парламенту Міхай Гімпу видав указ про створення комісії з вивчення і оцінки тоталітарного комуністичного режиму в республіці.

Як повідомили РБК в прес-службі молдавського парламенту, комісія створена виходячи з положень двох резолюцій Парламентської асамблеї Ради Європи про заходи з ліквідації спадщини колишніх комуністичних тоталітарних систем і про необхідність міжнародного засудження злочинів тоталітарних комуністичних режимів.

В указі йдеться, що декларація про суверенітет Молдови від 23 червня 1990 р. і декларація про незалежність від 27 серпня 1991 р. означали для республіки не тільки усунення тоталітарного комуністичного режиму, але і шанс на побудову демократичного суспільства. Підкреслюється, що, хоча майже за два десятиліття в Молдові відмічений прогрес на шляху будівництва правової держави і інтеграції в Євросоюз, вона залишається і сьогодні державою, що не знає правди про тоталітарний комуністичний режим в своїй історії.

Наголошується, що об'єктивна і різностороння інформація про це настійно необхідна для того, щоб покоління, що народилися в посткомуністичний період, дізналися тоталітарну суть комуністичного режиму і не допустили встановлення подібних режимів в майбутньому.

Передбачено, що комісія, в яку увійшло більше 30 учених, докторів права, історичних, соціологічних, філологічних, філософських наук, вивчить документи і матеріали про діяльність основних установ, залучених у встановлення і збереження тоталітарного комуністичного режиму, крізь призму дотримання основних прав і свобод людини, виконає дослідження, складе збірку документів і аналітичний звіт про історичну і політико-правову оцінку тоталітарного комуністичного режиму.

Комісія повинна представити до 1 червня 2010 р. главі держави пропозиції з проблеми дослідження.

Відзначимо, що напередодні Президент України Віктор Ющенко ініціював створення Міжнародного трибуналу над злочинами комунізму, керуючись статутом Нюрнберзького міжнародного трибуналу 1946 р., Міжнародною конвенцією "Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього" 1948 р., Міжнародною конвенцією "Про незастосування строків давності до злочинів, вчинених проти людства" 1968 р., законом України "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні", статтею 442 Кримінального кодексу України. В.Ющенко звернувся до лідерів країн Східної Європи, які постраждали від комуністичних режимів (Росії, Польщі, Грузії, країн Балтії та інших), з пропозицією підписання Міжнародної угоди про створення Міжнародного трибуналу над злочинами комунізму, у якій буде визначено принципи його утворення та діяльності, затверджено його статут. Президент зазначив, що "судове рішення є додатковим аргументом для українського парламенту щодо запровадження кримінальної відповідальності за заперечення злочинів проти людства. Адже виправдання таких злочинів є формою співучасті у них", - сказав він.

Нагадаємо, 13 січня 2010 р. апеляційний суд м. Києва розглянув та прийняв рішення у кримінальній справі, яка розслідувалась Службою безпеки України щодо знищення голодом у 1932-33 роках на території УСРР мільйонів українських селян. Суд визнав сам факт геноциду, розкрив механізми, що були використані для масового вбивства селян. Організаторами злочину визнано Йосипа Сталіна, В'ячеслава Молотова, Лазаря Кагановича, Петра Постишева, Станіслава Косіора, Власа Чубаря та Менделя Хатаєвича.