ua en ru

Молдавія і ПМР домовились про регулярні переговори по Придністров'ю у форматі 5+2

Автор: RBC.UA
Прем'єр-міністр Молдавії Володимир Філат і глава Придністров'я Ігор Смирнов підписали сьогодні спільну декларацію, в якій зафіксували домовленості провести 30 листопада і 1 грудня 2011 р. у Вільнюсі зустріч в рамках відновлюваних офіційних переговорів щодо придністровського врегулювання у форматі 5+2 (Росія, Україна - країни-гаранти, ОБСЄ - посередник, Євросоюз і США - спостерігачі, Кишинів, Тирасполь - сторони конфлікту), а також будувати подальшу роботу на регулярній основі, ведучи переговори в конструктивному і послідовному руслі.

Прем'єр-міністр Молдавії Володимир Філат і глава Придністров'я Ігор Смирнов підписали сьогодні спільну декларацію, в якій зафіксували домовленості провести 30 листопада і 1 грудня 2011 р. у Вільнюсі зустріч в рамках відновлюваних офіційних переговорів щодо придністровського врегулювання у форматі 5+2 (Росія, Україна - країни-гаранти, ОБСЄ - посередник, Євросоюз і США - спостерігачі, Кишинів, Тирасполь - сторони конфлікту), а також будувати подальшу роботу на регулярній основі, ведучи переговори в конструктивному і послідовному руслі. Як повідомили в молдавському уряді, в ході зустрічі, яка відбулася в м.Бендери, в офісі місії ОБСЄ в Молдавії, Філат і Смирнов обговорили плани з організації переговорного процесу на найближчу перспективу, а також інші питання, що представляють взаємний інтерес.

У підписаній спільній декларації сторони висловили заклопотаність у зв'язку із загостренням останнім часом ситуації в Зоні безпеки, підтвердили готовність до врегулювання ситуації в суворій відповідності з існуючими документами і рішеннями Об'єднаної контрольної комісії. Сторони заявили, що надалі будуть утримуватися від будь-яких дій, які можуть дестабілізувати ситуацію в Зоні безпеки, а також домовилися сприяти усуненню існуючих бар'єрів на шляху вільного пересування людей, товарів і послуг.

Філат і Смирнов домовилися, що Кишинев і Тирасполь продовжать роботу над відновленням повноцінного залізничного пасажирського і вантажного сполучення. У підписаній декларації сторони привітали експертну допомогу, запропоновану Місією з надання допомоги Молдавії та Україні на кордоні (EUBAM). Вони не виключили також можливість створення експертних (робочих) груп з митних питань. Крім того, лідери Кишинева і Тирасполя відзначили необхідність відновлення стаціонарного і мобільного телефонного зв'язку між двома берегами Дністра. Філат і Смирнов зафіксували в спільній декларації, що експерти Кишинева і Тирасполя проведуть зустріч для вироблення пропозицій щодо вирішення проблем в телефонній сфері і поштовому зв'язку, а також за використання радіочастот.

Сторони також домовилися активізувати діяльність експертних груп із заходів зміцнення довіри і розвитку взаємодії на основі прийнятого раніше Регламенту. Крім того, буде розглянута доцільність створення нових експертних груп.

Філат і Смирнов вирішили продовжити роботу експертних груп з економічних питань, сконцентрувавши на даному етапі увагу на ті або інші аспекти в галузі статистики, методології макроекономіки, а також на можливість використання преференцій в рамках різних режимів вільної торгівлі.

Слід зазначити, що востаннє Філат та Смірнов провели двосторонню зустріч 9 вересня 2011 р. в Німеччині, в м.Бад-Райхенхаль в рамках участі в організованій ОБСЄ міжнародній конференції, присвяченій заходам по зміцненню довіри між Кишиневом і Тирасполем. Сторони обговорили тоді придністровське врегулювання, домовилися продовжити роботу для повного деблокування вантажопасажирських залізничних перевезень через Придністровський регіон, знайти рішення для відновлення фіксованого і мобільного телефонного зв'язку і поштових послуг. Також Філат і Смирнов обговорили взаємодію в економічній сфері, зокрема, в контексті усунення бар'єрів і обмежень у цій області. За підсумками зустрічі було підписано спільний Регламент робочих груп експертів по зміцненню довіри і розвитку двосторонньої взаємодії.

Позитивні підсумки цієї зустрічі Філата і Смирнова в Німеччині дозволили прийняти 22 вересня ц.р. в Москві рішення про відновлення офіційних переговорів щодо придністровського врегулювання у форматі "5+2", які були перервані в 2006 р. через загострення відносин Кишинева і Тирасполя, і не поновлювалися досі, сторони вели лише неформальні консультації.

Нещодавно було вирішено, що перша офіційна зустріч з придністровського врегулювання у форматі "5+2" пройде у Вільнюсі 30 листопада і 1 грудня для обговорення принципів і процедур процесу офіційних переговорів щодо придністровського врегулювання.

Кишинів вважає головною метою переговорів в офіційному форматі 5+2 розробку особливого статусу Придністровського регіону за дотримання суверенітету і територіальної цілісності Молдавії в рамках міжнародно визнаних кордонів. Такий підхід розділяють всі міжнародні партнери в процесі врегулювання - Росія, Україна, ОБСЄ, Європейський Союз і США. В той же час Тирасполь, спираючись на результати проведених в регіоні референдумів, домагається визнання незалежності Придністровської Молдавської Республіки і виступає за зближення і активний розвиток відносин з Росією.