ua en ru

Молдавія буде домагатися зміни формату миротворчої операції РФ після вбивства свого громадянина миротворцем

Автор: RBC.UA
Молдавія буде домагатися перетворення нинішньої миротворчої операції на Дністрі під егідою РФ в громадянську місію під міжнародним мандатом. Як повідомили в молдавському уряді, про це заявив прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат, виступаючи сьогодні на засіданні кабінету міністрів республіки.

Молдавія буде домагатися перетворення нинішньої миротворчої операції на Дністрі під егідою РФ в громадянську місію під міжнародним мандатом. Як повідомили в молдавському уряді, про це заявив прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат, виступаючи сьогодні на засіданні кабінету міністрів республіки.

За його словами, про необхідність зміни формату нинішнього миротворчого механізму говорить і трагічний інцидент, що стався в зоні безпеки придністровського конфлікту 1 січня 2012 р., коли російський миротворець застрелив водія-молдаванина.

Молдавський прем'єр нагадав, що перетворення нинішньої миротворчої операції на Дністрі під егідою Росії в громадянську місію під міжнародним мандатом є одним із завдань коаліційного уряду, заснованого правлячим "Альянсом за європейську інтеграцію".

В ході свого засідання сьогодні члени уряду вшанували хвилиною мовчання пам'ять застреленого 18-літнього водія Вадима Писаря, який був смертельно поранений російським миротворцем 1 січня 2012 р. на миротворчому посту на мосту через Дністер біля г.Вадуй Луй Воде. Кабінет міністрів республіки виділив на організацію його похорону рідним і близьким 100 тис. леїв (8,5 тис. дол.).

Раніше 2 січня ц.р. віце-прем'єр з реінтеграції Молдови Євген Карпов також заявив, що Молдова буде наполягати на зміні нинішнього формату миротворчих сил на Дністрі, здійснюваного під егідою Російської Федерації, на міжнародну цивільну місію у зв'язку з трагічним інцидентом 1 січня 2012 р.

Він зазначив, що це питання буде піднято в ході чергового раунду переговорів з придністровського врегулювання у форматі 5+2 (Росія, Україна - країни-гаранти, ОБСЄ - посередник, Євросоюз і США - спостерігачі, Кишинів, Тирасполь - сторони конфлікту), який повинен відбутися в лютому 2012 р. в Дубліні (Ірландія).

Карпов сказав, що цей інцидент буде включений до порядку денного переговорів. На думку молдавського віце-прем'єра, російський миротворець не повинен був стріляти на поразку у молоду людину, оскільки загрози для оточуючих у його діях не було. Карпов зазначив, що трагічний випадок який стався показав, що бувають ситуації, коли миротворчі сили переходять допустимі межі, і вони не повинні допускати вбивств, тим більше, коли ситуація не вимагає таких дій.

Молдовський віце-прем'єр по реінтеграції сказав, що у разі автомобіля, який не зупинився за вказівкою миротворців, не було небезпеки для оточуючих, і така подія повинна була розслідуватися дорожньою поліцією, органами поліції.

Раніше в Генеральній прокуратурі республіки повідомили, що прокуратура Дубоссарського району Молдови розслідує законність дій начальника зміни поста №9 миротворчих сил РФ, який стріляв у молодоу людину.

Нагадаємо, інцидент стався рано вранці 1 січня 2012 р. на ділянці мосту через Дністер. Молодий чоловік, який став жертвою інциденту, пересувався на автомобілі марки ВАЗ 2101-з села Пирита в населений пункт Вадул-луй-Воде. Він на швидкості збив шлагбаум посту миротворчих сил і не зреагувавши на заклик миротворців зупинитися, покинув місце події. Через деякий час він повертався назад по тій же ділянці дороги.

Миротворці дали водієві машини ВАЗ сигнал зупинитися. Однак він знову не зреагував і продовжив рух, внаслідок чого начальник зміни зробив кілька пострілів. В результаті куля пробила ліві двері пасажира і, пройшовши через сидіння, поранила водія в область спини. Миротворці поста №9 викликали лікарів, які доставили жертву інциденту в лікарню швидкої допомоги в Кишиневі, де він незабаром помер, незважаючи на зусилля лікарів і хірургічне втручання.

На місце події прибули представники правоохоронних органів з Дубоссар, Об'єднаної контрольної комісії від Молдови, України, Росії та невизнаної Придністровської Молдавської Республіки, а також командувач миротворчими силами від РФ Євген Зотов.

В свою чергу, після інциденту жителі сіл, розташованих в зоні безпеки на Дністрі, почали акцію протесту проти російських миротворців, звинувативши їх в агресії і зазначивши, що це не перший інцидент за участю миротворців РФ. Вони також заявили, що будуть мирно протестувати до зняття даних миротворчих постів на Дністрі, назвавши їх непотрібними і зазначивши, що без цих постів будуть почувати себе більш вільно.