ua en ru

про що мовчать після зустрічі Порошенко і Трампа

про що мовчать після зустрічі Порошенко і Трампа Нюанси короткострокової зустрічі Порошенка і Трампа залишилися "за кадром" (фото: president.gov.ua)

Інформаційний супровід першої особистої зустрічі Петра Порошенка з новообраним лідером США Дональдом Трампом вийшло в Україні досить одноманітним. "Випередили Путіна", "зовнішньополітичний прорив", "успіх на зовнішній арені" - вашингтонська зустріч двох президентів сприйнялася досить однозначно. Однак позитивний в цілому тло цієї події чи повинен розхолоджувати переживає всі принади гібридної війни Україну. Так, зброя країні начебто пообіцяли, але без конкретики. Так, санкції проти Росії будуть продовжені, але попереду ще зустріч Трампа з президентом РФ Володимиром Путіним. З президентом України Трамп був привітний, але навіть румунського президента Клауса Йоханніса кількома тижнями раніше брав привітніше і приділив йому більше часу. РБК-Україна детальніше про залишилися без уваги маркерах заокеанського рандеву президента України.

Три різних Порошенко

Коментують зустріч Петра Порошенка з президентом США втрачають момент диференціації статусів українського лідера. Співрозмовники в Адміністрації президента не під запис відзначають, що розцінювати візит потрібно з точки зору Порошенко-політика, Порошенко-президента і Порошенко-бізнесмена.

Як політична акція зустріч на вищому рівні була безумовним плюсом для обох сторін - Порошенко, дійсно, випередив Путіна в переговорах з Трампом в очах всього світу. Це успішно продається як українським виборцям, так і західному співтовариству, перед якими Трамп намагається відбілитися від настирливого статусу "друга Кремля".

Для Порошенка-президента візит виявився, швидше, нейтральним, тому цю сторону всіма силами намагаються залишити в тіні.

Справа в тому, що зустріч з Трампом виявилася дійсно короткостроковою - навіть під час візиту в США президента Румунії Клауса Йоханніса кількома тижнями раніше, Трамп приділив йому більше часу і знаків дипломатичного уваги.

Розмова віч-на-віч в овальному кабінеті Білого дому не варто переоцінювати. Овальний кабінет - це, швидше, туристичне символічне приміщення, ніж місце важливих переговорів.

"На жаль, при всій лояльності до нас, зустріч ще раз показала, що США не готові воювати. Трамп кілька разів підкреслив, що готовий працювати в напрямку врегулювання українсько-російського кризи. Не воювати, а працювати. Це передбачає неприйняття Штатами військового сценарію вирішення конфлікту. Втім, зброю ми, швидше за все, отримаємо", - зазначили співрозмовники РБК-Україна на Банковій - "інше питання - коли, і які це будуть види озброєнь".

Тут ми підходимо до теми Порошенко-бізнесмена, який прибув до США з конкретною переговорної діловою метою.

Ложкін, бюджет і енергетика

Не втратив свого впливу екс-глава Адміністрації президента, а нині секретар Національної ради реформ Борис Ложкін не дарма провів кілька місяців у США на початку 2017 року.

За даними джерел видання в АП, за розмитим формулюванням про пошук західних інвесторів для економіки України ховалися, в тому числі, і конкретні завдання - підготувати грунт для фінансових угод між двома країнами щодо поставок озброєння і не тільки.

Як відомо, 21 червня Кабінет міністрів подав на розгляд Верховної Ради законопроект, що передбачає збільшення бюджетних витрат 2017 року на 26 млрд гривень. Згідно з пояснювальною запискою, частину коштів планується витратити на фінансування сектору державної оборони і безпеки.

Є підстави припускати, що в даному випадку мова йде про закупівлю старих зразків військової техніки США, придбання яких буде піднесено, як анонсований після зустрічі президентів новий етап стратегічного співробітництва двох країн в оборонному секторі з метою протидії російської агресії.

"Про що ще домовилися американський і український президенти, сторони поза об'єктивів камер не змогли сказати, але можна звернути увагу на решту не підсвічується маркер - присутність у складі делегацій міністрів енергетики обох країн", - каже в коментарі РБК-Україна політичний експерт Андрій Золотарьов.

"Присутність профільних міністрів у делегаціях такого рівня завжди свідчить про те, що на зустрічах обговорювали питання їх відомств. Можливо, у США було пропозицію щодо українського енергоринку, і президенти про щось домовилися. Поки від нас це приховують. Зрештою, навряд чи мова йшла про постачання в Україну пенсільванського вугілля", - додав Золотарьов.

Справді, під час міжнародних переговорів такого рівня, розмова, як правило, стосується більш широкого кола проблем, ніж ті, про яких повідомляють офіційно.

За кілька місяців до цих переговорів, джерело РБК-Україна в дипломатичному корпусі розповідав про те, що керівництвом держави обговорювалася можливість запропонувати американцям бізнес-проект з освоєння Юзівської газоносної площі і шельфу Чорного моря.

Як відомо, за президентства Віктора Януковича було підписано низку угод, що передбачає видобуток вуглеводнів на Юзівській і Олеській площах, а також у Чорноморському шельфі. Учасниками цих угод були західні нафтогазові корпорації Shell, Chevron та ExxonMobile.

Варто відзначити, що при президенті Трампа держсекретарем США став колишній глава ExxonMobile Рекс Тіллерсон.

почекаємо З висновками

Підтримуючи в публічній площині захоплений тон коментарів про зустріч Порошенка з Трампом, джерела в українському МЗС не під запис відзначають, що поки що рано говорити про ролі США і особисто Трампа у відносинах з Україною і РФ у найближчому майбутньому.

"Звичайно, практичні компоненти відносин між країнами завжди обговорюються виключно під час особистих зустрічей президентів. Тому дуже важливо, що Порошенко вдалося провести діалог з Трампом до того, як це зробив Путін", - кажуть співрозмовники РБК-Україна в МЗС.

"В той же час робити остаточні висновки щодо своєї стратегії щодо політики в нашому регіоні Трамп буде лише після обох бесід - і з Порошенком і з Путіним. Зустріч президентів США і РФ орієнтовно відбудеться на початку липня. Як би нам не хотілося, але це дійсно буде розмова двох світових лідерів, за статусом вищий, ніж зустріч Трампа з Порошенком - почекаємо його підсумків", - додали у зовнішньополітичному відомстві України.

Таким чином, розмова з Порошенком був лише "першим таймом" для американського лідера. Висловлюючись по-футбольному, остаточний рахунок цього дипломатичного матчу буде зафіксований після розмови з Путіним.

Нагадаємо, раніше в Кремлі повідомили, що конкретної дати для зустрічі Трампа і Путіна поки що немає. "Поки зустріч президентів США і РФ, - ред.) ніяк не готується. На 7 липня поки нічого не заплановано.

"Поки ми виходимо з того, що президент Путін і президент Трамп будуть брати участь в саміті "двадцятки" (саміт G20 має відбутися 7-8 липня в Гамбурзі, - ред.) в Німеччині. І ми не можемо виключати, що, так чи інакше, вони, звичайно ж, зустрінуться в тій чи іншій формі на полях цього саміту", - сказав журналістам 21 червня прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков.