ua en ru

Думка делегата YES: Україна повинна вистраждати своє майбутнє реформами

Думка делегата YES: Україна повинна вистраждати своє майбутнє реформами 12 YES дав зрозуміти, що Україна, навіть розраховуючи на підтримку друзів, повинна пройти свій шлях самостійно
Роман Шпек
Роман Шпек
Старший советник Альфа-Банка Украина, специально для РБК-Украина
Ключовою темою обговорень на 12-й щорічній зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES), яка проходила 10-12 вересня в Києві, був шлях нової незалежної України до міцної та здорової демократії, інтеграція в систему європейських цінностей і відновлення сильної, економічно стабільної країни. Традиційно YES зібрала понад 300 видатних представників України і світу: політичних і державних діячів, підприємців, дослідників та журналістів.

Ключовою темою обговорень на 12-й щорічній зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES), яка проходила 10-12 вересня в Києві, був шлях нової незалежної України до міцної та здорової демократії, інтеграція в систему європейських цінностей і відновлення сильної, економічно стабільної країни. Традиційно YES зібрала понад 300 видатних представників України і світу: політичних і державних діячів, підприємців, дослідників та журналістів.

У цьому році брейн-сторминги концентрувалися на кількох важливих напрямках: реформи, як невід'ємна складова економічно сильної України, та їх безпосередній вплив на зміцнення національної безпеки. Економічний розвиток визначає обороноздатність і позиціонування України як надійного партнера для всіх стратегічних партнерів.

Багато виступаючих наголошували на значних успіхах Міністерства фінансів і уряду з реструктуризації зовнішньої заборгованості. У цьому зв'язку також були розглянуті питання податкової реформи, яка, на думку більшої частини доповідачів, повинна створити умови для інвестиційної привабливості України.

Що стосується енергетичної незалежності, в першу чергу йшлося про необхідність вирішити питання енергозбереження. Адже реформи у цій сфері суттєво посилять конкурентоспроможність української продукції і, як наслідок, підвищать економічну стабільність країни.

Підтримати Україну, не тільки економічно, закликав світове співтовариство колишній міністр фінансів США, президент Гарвардського університету Ларрі Саммерс. При цьому він підкреслив, що ця підтримка також є інвестиціями в безпеку США і Європейського Союзу. З боку України ж потрібні якісні та ефективні кроки з просування і прискорення внутрішніх реформ.

Багато виступаючих відзначали, що в даний час ці кроки ускладнюються все ще високим рівнем корупції і бюрократії, в той час, як потрібно переходити від декларативної риторики до реальних кроків. Адже саме цих результатів очікують від України кредитори МВФ і ЄС.

Мінімізація впливу олігархів на політичне життя країни, реформи судової системи, створення рівних економічних та інвестиційних умов - те, чого чекають великі потенційні стратегічні партнери України.

Значна частина дискусій YES була присвячена можливим шляхам подолання агресії з боку Росії. Україна повинна неухильно продовжувати шукати власний шлях вирішення конфлікту і примирення.

Ця теза була одним з ключових у виступі на відкритті YES Президента України Петра Порошенка. Він зазначив, що вкрай важливо виконати мінські домовленості. Без цього подальший прогрес у переговорах неможливий.

Важливо, що на високому рівні прозвучали заяви про те, що світ ніколи не визнає анексію Криму Росією. Зокрема, на цьому наголошував колишній Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Він також зазначив, що зараз важливо зосередитися на ситуації на сході України.

У той же час, потрібно враховувати те, що сьогодні у контексті світової політики це питання виявився на другому плані. Трохи більш актуальним стають загострення конфлікту в Сирії, міграційний потік біженців на територію ЄС - це новий виклик для світового співтовариства. В цих умовах Україна повинна взяти на себе головну відповідальність у врегулюванні ситуації, не покладаючись тільки на зовнішні сили.

Великий резонанс викликала натхненна промова екс-Президента Ізраїлю Шимона Переса. 92-річний політик на прикладі становлення маленької держави, розташованого на одному тисячному клаптику Близького Сходу, показав, що при належних зусиллях перед Україною і українцями можуть відкритися великі можливості.

Адже ізраїльтяни трохи більше півстоліття тому розпочали шлях побудови своєї держави з віри в себе і свою країну, жертовно ставилися до розвитку свого майбутнього. Шимон Перес зазначив, що інновації, наука, поширення знань можуть стати дієвими чинниками і сприяти розвитку держави. Україні сьогодні вже не можна повторювати старі помилки, адже минулого немає майбутнього, там немає надії.

На завершення Перес побажав українцям: "Мрійте про більше. Чим більше ваша мрія, тим більшого ви досягнете".

Для цього Україна і українці повинні усвідомити, що відповідальність лежить тільки на нас самих - тільки тоді буде результат, який ми хочемо мати. Ніхто більше, ніж ми самі, не може прагнути до формування успішного суспільства, підвищенню добробуту. При цьому політичний популізм, боротьба за владу не повинні заважати розвитку держави.

Роздуми за підсумками YES приводять до думки, що наше суспільство досі не консолідовано у своїх прагненнях. Навіть стратегічних.

Ми занадто жертвенні в періоди революцій. Однак, менш організовані в періоди між Майданами.

Нам потрібно вчитися. Вчитися вибудовувати новий політичний цикл життя, а не нові Майдани. Будувати нову українську армію, яка зараз народжується в степах Луганської та Донецької областей.

І це дійсно робиться силами справжніх солдатів - як добровольців, так і призваних до лав армії. Ми вже зараз бачимо результат їхніх зусиль - процес становлення українських збройних сил - зрілих і мужніх.

І в дискусіях форуму, і в кулуарних бесідах звучала думка, що, в першу чергу, Україні важливо зосередитися на внутрішньому будівництві та реформи, зміцнення економічної, політичної, судової системи, громадянського суспільства. У нас широка свобода слова, але відсутня демократія як сила закону, який в нашій країні не завжди працює повною мірою.

Треба позбутися ілюзій, що НАТО або інші міжнародні структури зможуть вирішити проблеми України. Наші власні проблеми можемо вирішити тільки ми. Ми самостійно маємо вирішувати питання членства в тій чи іншій міжнародній організації.

Щоб мати силу захистити своє право вибору не під тиском рекомендацій сусідів Сходу або Заходу, без почуття впливу старшого брата, це потрібно вистраждати. Вистраждати лише реформами.

І тоді ми відбудемося як нація, як могутня незалежна держава.