ua en ru

МКЧХ залишається в Україні, але розслідування загибелі співробітника "зависло"

Автор: RBC.UA
У Донецьку 2 жовтня в результаті обстрілу офісу Міжнародного комітету Червоного Хреста загинув співробітник організації, громадянин Швейцарії. Незабаром МКЧХ повідомив, що організація тимчасово припиняє свою діяльність в Україні...

У Донецьку 2 жовтня в результаті обстрілу офісу Міжнародного комітету Червоного Хреста загинув співробітник організації, громадянин Швейцарії. Незабаром МКЧХ повідомив, що організація тимчасово припиняє свою діяльність в Україні. "Нам необхідно оцінити ситуацію. Ми хочемо допомогти людям, але ми повинні зберігати баланс між допомогою та безпекою", - заявила представник організації Вікторія Зотікова.

Водночас, як повідомила в коментарі РБК-Україна делегат зв'язків з громадськістю МКЧХ Аліна Мурзаєва, організація поки не йде з України, а лише призупиняє свою операційну діяльність. "Ми поки не говоримо про закриття офісів, ми говоримо про припинення на кілька днів нашої діяльності", - заявила вона.

За словами Мурзаєвої, майбутнє МКЧХ в Україні ще обговорюється - спершу необхідно зібрати інформацію про інцидент і доставити тіло загиблого співробітника його сім'ї у Швейцарії. "У зв'язку з цим і була припинена операційна діяльність нашої делегації в Україні", - пояснила вона.

Делегат зв'язків з громадськістю розповіла, що зараз у МКЧХ в Україні сім офісів, в яких працюють 120 осіб. Близько 50 з них - міжнародні делегати, тобто іноземні співробітники. За її словами, МКЧХ на Донбасі виконує багато завдань, основні з яких - підготовка населення до зими, постачання гуманітарних вантажів і надання медичної допомоги.

"19 вересня була велика доставка вантажу в Луганськ - ми доставили 60 тонн допомоги. Це була медична підтримка, так і різного роду продукти, гігієнічні набори, покрівельні матеріали, скло, рами, для того щоб допомогти людям відремонтувати свої будинки перед зимовим періодом, а також продовольча допомога", - розповідає Мурзаєва.

Крім того, за словами активістки, представники її організації відвідують людей, які були позбавлені волі в зв'язку з конфліктом, і займаються відновленням сімейних зв'язків. "Ми тісно працюємо з українським національним товариством Червоного Хреста, ми разом збираємо повідомлення з текстом "Я живий", які передаємо родичам, розшукує своїх рідних як на території України так і за її межами", - розповідає Мурзаєва.

Також, за її словами, важливою для МКЧХ проблемою є боєприпаси, що не розірвалися. "У нас є спеціаліст, який консультує владу в питанні або позначення, або розчищення територій, де знаходяться боєприпаси, що не розірвалися, а також веде діалог з військовими на тему міжнародного гуманітарного права", - пояснює представник у зв'язках з громадськістю МКЧХ.

Що стосується розширення діяльності МКЧХ на сході країни, то, за словами Мурзаєвої, це залежатиме від потреб самої України. "Ми свою діяльність плануємо виходячи з необхідності нашої допомоги, ми постійно моніторимо ситуацію. Ми в 2011 році закрили тут офіс, а з початку цього року у зв'язку з кризою знову відкрили, і він постійно збільшувався. Тепер це 7 офісів та 120 осіб", - наводить приклад активістка.

Вона розповіла також, що МКЧХ знаходиться в тісній співпраці з Товариством Червоного Хреста України. "Це наш партнер номер один. Незважаючи на те, що ми є різними організаціями, що ми є членами одного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, тому ми тісно співпрацюємо як у питаннях поширення гуманітарної допомоги так і в інших програмах, наприклад з відновлення родинних зв'язків", - розповідає Мурзаєва.

За її словами, в українського суспільства більше представництв по країні, і у них ширший спектр діяльності, вони мають також і соціальні програми.

Щодо розслідування загибелі співробітника швейцарського МКЧХ Мурзаєва повідомила, що цим зараз займається українська влада і поки інформацією про результати організація не має.

У свою чергу радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко повідомив РБК-Україна, що поки Донецьк захоплений терористами, розслідування вбивства неможливе.

"Територія Донецька зайнята терористами, і у нас немає доступу до місця події, де загинув цей чоловік. Розслідування ми там провести не можемо. Коли стається вбивство, необхідно обстежити місце, оглянути труп. Зараз це неможливо, це речі, які лежать поза нашою можливістю. Але на підставі результатів радіоперехоплення ми знаємо, що це зробили терористи", - розповів він.

Незважаючи на те, що МКЧХ призупинив свою діяльність в Україні, Товариство Червоного Хреста України її продовжує. "Ми продовжуємо працювати, наш офіс функціонує в Донецьку. Наша співпраця з МКЧХ полягала в тому, що вони допомагали нам доставляти гуманітарні вантажі", - розповіла РБК-Україна генеральний секретар Товариства Червоного Хреста України Ганна Хабарова.

Резюмуючи все, що відбувається, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань у коментарі РБК-Україна зазначив, що припиняти свою діяльність через небезпеку такі організації, як Червоний Хрест, не повинні. "Якщо такі організації не хочуть ризикувати, то як же вони виконуватимуть свої функції, які полягають у наданні допомоги там, де це необхідно?" - ставить риторичне запитання політолог.

Євген Кізілов