ua en ru

Місія нездійсненна-2: Кабміну треба терміново підготуватися до зимових НС

Місія нездійсненна-2: Кабміну треба терміново підготуватися до зимових НС Арсенію Яценюку треба за два місяці провести роботу, яка не була зроблена за цілий рік
Уряду Арсенія Яценюка слід терміново розробити покрокові алгоритми реагування на можливі надзвичайні ситуації в опалювальний період: забезпечити енергоносіями 50 пріоритетних підприємств, скласти графіки зниження тиску в трубопроводах і провести масштабну інформаційну кампанію серед населення. Відповідні рекомендації містяться у "Плані з підготовки ПЕК України до осінньо-зимового періоду 2015-2016 років і його проходженню", розробленому за участю іноземних фахівців. Іноземці впевнені – українським чиновникам потрібно змінити принципи координації роботи енергетичної галузі та змінити підходи до тарифоутворення.

Уряду Арсенія Яценюка слід терміново розробити покрокові алгоритми реагування на можливі надзвичайні ситуації в опалювальний період: забезпечити енергоносіями 50 пріоритетних підприємств, скласти графіки зниження тиску в трубопроводах і провести масштабну інформаційну кампанію серед населення. Відповідні рекомендації містяться у "Плані з підготовки ПЕК України до осінньо-зимового періоду 2015-2016 років і його проходження", розробленому за участю іноземних фахівців. Іноземці впевнені - українським чиновникам потрібно змінити принципи координації роботи енергетичної галузі та змінити підходи до тарифоутворення.


Чиновників - в рушницю

На основі пропозицій іноземних фахівців, Кабмін Арсенія Яценюка має намір до 1 жовтня сформувати міжвідомчу робочу групу, яка координуватиме роботу Міненерговугілля, Мінрегіону, Мінінфраструктури, Мінфіну, НАК "Нафтогаз України", Нацради з проведення реформ, РНБО, Держенергоефективності, ДФС, а також Верховної Ради. Передбачається, що очолить групу віце-прем'єр-міністр Валерій Вощевський.

Згідно з проектом положення про діяльність робочої групи, її представники отримають право пропонувати уряду вирішення проблемних питань, що виникають в опалювальний період, залучати до цієї роботи фахівців і службовців інших відомств, а також право доступу до необхідної інформації. Свої рішення група буде приймати на засіданнях голосуванням більшості, протоколювати і направляти в Кабмін.

Також іноземні фахівці порадили уряду сформувати ще одну оперативну робочу групу технічних фахівців, які отримають право впливати на рішення групи.

До початку опалювального періоду планується провести оцінку готовності об'єктів електроенергетики, скасувати мораторій на проведення перевірок Держінспекції з експлуатації електростанцій та Держенергонагляду.

До 15 серпня Мінінфраструктури має розробити графік закупівлі 3,5 млн тонн вугілля антрацитної і газової групи та його транспортування на склади ТЕС.

До жовтня повинно бути забезпечено накопичення необхідних запасів мазуту, вугілля і газу, визначено оптимальний баланс палива для нормальної роботи теплоцентралей і електростанцій, а також можливості зберігання мазуту як резервного палива в обсягах, яких повинно вистачити тепловій генерації як мінімум на 20 днів роботи.

Негативні сценарії

Нагадаємо, іноземні фахівці рекомендують сформувати запас природного газу в ПГС на рівні 19 млрд куб. м і близько 4-5 млн тонн вугілля марки А і Г.

Крім негайного збільшення поставок палива на об'єкти енергогенерації, велика частина рекомендацій описує сценарії реагування у разі надзвичайної ситуації:

- аномальні температурні режими;

- масові аварії теплових і електричних мереж;

- перевантаження ОЕС;

- відсутність необхідних запасів палива;

- виведення з експлуатації енергоблоків ТЕС, АЕС або ГЕС.

В секторі теплоенергетики пропонується вважати надзвичайними ситуації, якщо при температурі нуль градусів за Цельсієм теплопостачання подавалося протягом доби, до плюс восьми градусів - протягом 48 годин. Остання категорія - аварії при дуже сильних морозах в пунктах з населенням більш як 50 тис. чоловік.

Ліквідувати аварії планується давно перевіреними способами: провести моніторинг ситуації, не допустити промерзання вимкнених систем, сконцентрувати в проблемних місцях дії комунальних бригад. Для з'ясування стану житлового фонду під час аварій пропонується здійснювати поквартирний обхід, надавати допомогу багатодітним сім'ям, хворим та інвалідам.

Аналогічні методи пропонується застосовувати при аваріях у сфері газопостачання:

- при відсутності газопостачання взимку більше 18 годин;

- припиненні подачі ресурсу більш ніж 500 абонентам на добу;

- аварійних ситуаціях при сильних морозах.

Цілий розділ "Плану підготовки ПЕК України до осінньо-зимового періоду 2015-2016 років і його проходження" присвячений сценаріїв реагування на ситуації в атомній енергетиці. Прописані близько 10 сценаріїв недопущення ядерної катастрофи.

Одними з найбільш небезпечних експерти вважають аварії систем водопостачання. Тривале знеструмлення водоканалів може призвести до епідемологічної итуації. Аварією у сфері водопостачання вважається:

- скидання 500 куб. м неочищених вод у водні об'єкти;

- припинення водопостачання понад 30% населеного пункту більше, ніж на 18 годин;

- аварія на водопроводі при сильних морозах.

Серед запропонованих заходів по виходу з ситуацій - створення масових пунктів обігріву населення, забезпечення відрізаних від водопостачання регіонів питною водою, надання невідкладної медичної допомоги, формуються соціальні патрулі, які повинні оперативно реагувати на звернення громадян.

Тарифні проблеми

Експерти рекомендували українському уряду підготувати для кожної окремої ситуації графіки аварійних відключень і обмежень.

Також планується сформувати перелік з 50 підприємств металургійної, хімічної, видобувної промисловості та інших секторів. До нього повинні увійти бюджетоутворюючі компанії і виробництва. Для них передбачається створити окремий план забезпечення безперебійного енергопостачання в зимовий період.

Експерти зазначили, що необхідно почати масштабну кампанію з інформування населення про можливі загрози, які можуть актуалізуватися під час зимових холодів. Ключові повідомлення информкампании пропонується зосередити на методах і технологіях зниження споживання газу і світла в житлових будинках.

Планується пояснювати українцям переваги альтернативного палива, скорочення витрат на комунальні послуги, а також навчити населення адекватної поведінки під час надзвичайних ситуацій. Для цього пропонується задіяти зовнішні рекламні носії (білборди), телевізійну соціальну рекламу, а також інші мас-медіа.

Іноземні фахівці впевнені, що чиновникам дійсно доведеться пояснити громадянам, за що вони платять, розраховуючись за комунальні послуги.

У цілому рекомендації не нові: відмовитися від системи перехресного субсидування, порахувати реальні витрати енергопідприємств, запровадити економічно обґрунтовані тарифи на вугілля, газ, електричну і теплову енергії.

Рекомендується з допомогою аудиторів та незалежних експертів розрахувати ринкові тарифи для кожного сегмента енергетики - і ввести їх негайно. За даними іноземних фахівців, 30-40-денна різниця між зростанням вартості палива і тарифами на електроенергію обходяться державі в 570 млн грн збитків.

Зазначається, що чинна система тарифоутворення - непрозора, потребує перегляду алгоритмів розрахунку. Істотним її недоліком, на думку консультантів, є відсутність оптимальних підстав для розрахунку соціальних тарифів", а також відсутність розрахунків вартості послуг на випадок різкого скорочення обсягів запасів і видобутку енергоресурсів.

Фахівці рекомендують ліквідувати заборгованість теплогенерації за природний газ, населення перед обленерго і держбюджету перед енергокомпаніями.

"Всі рахунки повинні бути оплачені", - рекомендують іноземні аналітики.

Попереджений, значить, озброєний

Українські експерти згодні, що наша країна давно потребує таке планування підготовки та проходження опалювального сезону.

"Це перший в історії України документ, де розписані плани реагування на різні ситуації, передбачено розвиток сценаріїв. Досі управління системою відбувалося в ручному режимі. Над таким документом потрібно було починати працювати не за два місяці до початку сезону, а відразу після завершення минулорічного опалювального періоду. Разом з тим, думаю, реалізація плану буде дисциплінувати чиновників у прийнятті і виконанні рішень", - сказав глава Української асоціації споживачів природного газу Віталій Дем'янюк.

Старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква вважає, що пізно готувати населення і бізнес до можливих негативних сценаріїв.

"Необхідно чесно попередити, що може бути. Тому розробка відповідних графіків обмеження енергопостачання на випадок надзвичайних ситуацій та інформування населення - правильний крок. Адже всім власникам підприємств хотілося б знати, чи вистачить палива, чи будуть їх відключати. Втім, між міністерствами і відомствами досить низький рівень комунікації. Їм буде вкрай складно координувати роботу в оперативному режимі", - впевнений Денис Саква.

Віталій Дем'янюк теж підтримав ініціативу щодо проведення інформаційної кампанії. "Інформуючи людей можна домогтися того, що хтось задумається і почне або утеплювати житло, або буде шукати можливості придбати акумулятори. Дуже правильне рішення - використання електроенергії в нічний час, а також чиновникам пора задуматися про перехід на модель стимулюючого тарифного регулювання", - зазначив глава Української асоціації споживачів природного газу.

Втім, реалізація плану, запропонованого іноземцями, обіцяє бути непростою.

"Не варто забувати про вугілля в зоні АТО. Ніхто не говорить про джерела поставок палива після закінчення опалювального сезону. А це теж необхідно буде передбачити. Крім того, уряду необхідно знайти фінансування закупівлі палива. Без цього здійснити заплановане буде вкрай важко", - резюмував директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.