ua en ru

Місія-Марс: NASA вдало запустило марсохід вартістю 2,5 млрд дол

Автор: RBC.UA
З мису Канаверал о 17:02 за київським часом запущена двоступенева ракета-носій Atlas V з марсоходом Curiosity ("Цікавість"). Про це повідомляється в прес-реліз американського космічного агентства NASA. Як очікується, мобільна лабораторія вартістю 2,5 млрд дол., яка буде шукати "сліди життя" на Марсі, досягне Червоної планети в серпні 2012 р.

З мису Канаверал о 17:02 за київським часом запущена двоступенева ракета-носій Atlas V з марсоходом Curiosity ("Цікавість"). Про це повідомляється в прес-реліз американського космічного агентства NASA. Як очікується, мобільна лабораторія вартістю 2,5 млрд дол., яка буде шукати "сліди життя" на Марсі, досягне Червоної планети в серпні 2012 р.

Спочатку запуск нового марсіанського зонда планувався на 25 листопада, але за п'ять днів до старту був відкладений через необхідність поміняти акумулятор системи припинення польоту.

Curiosity - представник третього покоління марсоходів, виготовлених NASA, і його запуск називають однією з самих амбітних місій в історії освоєння космосу. Шестиколісний зонд Curiosity важить майже тонну. Витрати на нову марсіанську місію - яку NASA назвала "Марсіанської науковою лабораторією" (Mars Science Laboratory - MSL) - склали 2,5 млрд дол.

На борту Curiosity знаходиться велика кількість складної апаратури та інструментів, за допомогою яких фахівці спробують зрозуміти, чи є або чи був коли-небудь Марс придатним для життя, передає BBC.

Також на борту Curiosity на Марс полетів замовлений "Роскосмосом" нейтронний детектор ДАН, який є вкладом Росії в цю місію.

ДАН складається з блоку детекторів та нейтронного генератора. Генератор випромінює нейтрони, які взаємодіють з ґрунтом. Оцінюючи енергію цих нейтронів можна оцінити процентний вміст водню (води) в марсіанському ґрунті.

"MSL є надзвичайно важливим проектом для нашого агентства, значення якого можна порівняти з запуском космічного телескопа "Хаббл", - заявив директор програми NASA з дослідження Марса Даг Маккусчіон.

Політ нового апарату на Марс повинен зайняти 8,5 місяців. За цей час він пролетить 570 млн км. Згідно з програмою місії, апарат за кілька місяців подолає на поверхні планети від 5 до 20 км і проведе комплексний аналіз марсіанських ґрунтів і компонентів атмосфери. Планується, що Curiosity проживе на поверхні червоної планети один марсіанський рік - 687 земних днів.

Для посадки Curiosity на Марсі фахівці NASA вибрали кратер Гейла діаметром 150 км, який розташований на південь від екватора. В кратері знаходиться п'ятикілометрова гора. У районі запланованої посадки марсіанського зонда знаходиться конус виносу осадових порід - підніжжя гори містить сполуки сірки і глину, які формуються у присутності води. В NASA вважають, що географічне положення кратера збільшує ймовірність виявлення слідів води.

Однак спочатку Curiosity повинен успішно сісти на Марсі. Із приблизно 40 місій на Марс, запущених з 1960 р., лише третина увінчалися успіхом. Для посадки нового марсохода NASA розробила нову технологію Sky Crane ("небесний кран"). Curiosity опуститься на поверхню червоної планети не в коконі з повітряних подушок, як попередні марсіанські апарати, а на тросах з "небесного крана" - тарілки з ракетними двигунами, яка м'яко поставить марсохід на поверхню кратера.

Зазначимо, раніше в цьому місяці російське космічне агентство здійснило запуск свого апарату до Марса. Однак апарат "Фобос-Грунт" не зміг вийти на заплановану орбіту, з ним був втрачений зв'язок. В "Роскосмосі" визнали, що врятувати "Фобос-Грунт" майже неможливо, і уламки автоматичної міжпланетної станції впадуть на Землю в період з кінця грудня по лютий.