ua en ru

Світові ціни на продовольство в липні різко виросли через посуху в США

Автор: RBC.UA
Світові ціни на продовольство виросли в липні на 6% після тримісячного падіння. Про це йдеться в прес-релізі Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO).

Світові ціни на продовольство виросли в липні на 6% після тримісячного падіння. Про це йдеться в прес-релізі Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), повідомляє "Росія 24".

За оцінкою FAO, зведений індекс продовольчої сировини склав 213 п. Показник минулого місяця склав 201 п. Втім, показник липня не досяг лютневого показника 2011 р., який поки що є рекордним - 238 п. Індекс цін на зернові склав 260 п. відносно червня він піднявся на 38 п. Рекордний показник був зафіксований в квітні 2008 р. - 274 п.

Ціни на м'ясо, навпаки, трохи знизилися. Індекс зменшився на 3 п. в порівнянні з червнем. Ціни на молоко не змінилися. У США триває найсильніша за останні 50 років посуха. Погодна аномалія призвела до зростання цін на основні сільськогосподарські товари та збоїв поставок.

Котирування листопадового ф'ючерсу на боби сої досягли в кінці липня на торгах в Чикаго 16,83 дол за бушель (602 дол за тонну) і оновили рекорд, поставлений в 2008 р. Ціна кукурудзи з постачанням в найближчий місяць виросла до 7,95 дол. за бушель.

29 штатів уже оголосили зоною природного лиха. Це 55% всієї території США. За нинішніми прогнозами, американці втратять 30% від загального врожаю. Але якщо спека триватиме довше, то цифри можуть переглянути в гіршу сторону.

У своєму звіті за липень Мінсільгосп США прогнозує, що глобальне виробництво пшениці знизиться на 6 млн 700 тис. тонн. Якщо ж говорити конкретно про Америку, то тут в першу чергу під ударом кукурудза і соя. Міністерство було змушене знизити прогноз по виробництву кукурудзи з 14,79 до 12,97 млрд бушелів. Попередній рекорд зі збору кукурудзи був встановлений в 2009 р. Тоді Америка зібрала 13,1 млрд бушелів цієї культури.

Фермери розуміють, що через посуху поповнення запасів обійдеться їм дорожче і їх загальні витрати на підтримку поголів'я худоби виростуть. Тому багато хто з них швидше віддадуть перевагу продати свою худобу зараз, щоб не залишитися "без штанів" потім, через зростання вартості комбікорму. В результаті масового напливу пропозиції ціни на м'ясо в короткостроковій перспективі повинні знизитися.

Зростання цін на сільгосппродукцію на світовому ринку може дестабілізувати соціально-політичну ситуацію в країнах-експортерах продовольства. Джерела Reuters повідомляють, що в Єгипті, який імпортує істотні обсяги зерна, невеликі торгові компанії вже не можуть виконати зобов'язання за своїми контрактами, які укладалися за низькими цінами.

Нагадаємо, що раніше в Міністерстві сільського господарства США підвищили прогноз інфляції на продукти харчування до 4% в 2013 році, що є найвищим показником з початку кризи. Зростання цін на зернові може стати причиною подорожчання м'ясо-молочної продукції в Україні. Учасники ринку очікують подорожчання вже восени.

Що стосується України, то вже зібрано майже 25 млн тонн ранніх зернових культур. За словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова, 90% це продовольче зерно вищого класу.

"Мінагрополітики підтвердило прогноз на понад 45 млн тонн зерна врожаю цього року. З урахуванням перехідних залишків пропозиція зерна складе близько 58 млн тонн, при внутрішньому споживанні на рівні 28 млн тонн. Таким чином, в Україні гарантована стабільність цін на продукти харчування", - сказав Азаров.

Під загрозою може опинитися урожай соняшника. Принаймні, про це попереджають агрометеорології. За словами начальник агрометеорології українського Гідрометцентру Тетяни Адаменко нинішня посуха має дуже негативний вплив на врожай пізніх культур, зокрема несприятливими є умови для цукрових буряків та картоплі. Крім того, дуже негативний вплив є на урожай кукурудзи.

В кінці липня в Міністерстві аграрної політики і продовольства заявили про намір компенсувати аграріям збитки від посухи на суму 450 млн грн. За словами міністра Миколи Присяжнюка, компенсацію отримають найбільш постраждалі від посухи області: Дніпропетровська, Херсонська, Миколаївська, Кіровоградська області та Крим. За даними "Українського клубу аграрного бізнесу", в результаті засухи врожайність ранніх зернових в найбільш постраждалій степовій зоні України зменшилася з 22 ц/га до 16 ц/га, що призведе до збитковості виробництва на рівні 15-20%.