ua en ru

Фондові індекси знижуються на тлі новин із США

Автор: RBC.UA
Фондові торги в Європі 9 вересня 2011 р. відкрилися зниженням провідних індексів слідом за ринками США. Інвестори не отримали позитивного ефекту від виступу, що відбувся напередодні, глави Федеральної резервної системи (ФРС) Бена Бернанке. Гравці фондового ринку сподівалися, що він розповість про нові заходи стимулювання економіки США, проте Бернанке цього не зробив, повідомивши лише, що ФРС має ряд заходів і може застосувати їх у разі потреби. Реакція ринків на цей виступ виявилася негативною.

Фондові торги в Європі 9 вересня 2011 р. відкрилися зниженням провідних індексів слідом за ринками США. Інвестори не отримали позитивного ефекту від виступу, що відбувся напередодні, глави Федеральної резервної системи (ФРС) Бена Бернанке. Гравці фондового ринку сподівалися, що він розповість про нові заходи стимулювання економіки США, проте Бернанке цього не зробив, повідомивши лише, що ФРС має ряд заходів і може застосувати їх у разі потреби. Реакція ринків на цей виступ виявилася негативною.

Не сприяла оптимізму і заява глави Європейського Центробанку (ЄЦБ) Жана-Клода Тріше, також зроблена напередодні. Незважаючи на те, що ЄЦБ змінив курс монетарної політики, відмовившись від подальшого її посилення, і зберіг базову облікову ставку на рівні 1,5%, дані новини не змогли надати належної підтримки ринку, на стан якого продовжує чинити тиск боргова криза в єврозоні.

На цьому тлі банківський сектор почав торги зниженням котирувань: акції Lloyds Banking Group знизилися в ціні на 2,3%, а його конкурента Barclays - на 2,4%. Більш значним зниженням котирувань відзначився банк Royal Bank of Scotland - його цінні папери подешевшали на 2,8%. Акції німецького Deutsche Bank впали в ціні на 2%, французького BNP Paribas - на 1,92%.

Негативний вплив на ринок акцій впливає і ситуація в сировинному сегменті, хоча тут менш значне зниження котирувань. Цінні папери провідних гірничодобувних компаній Європи торгуються в "червоній" зоні через зниження цін на промислові метали: акції британо-австралійської BHP Billiton подешевшали на 0,34%, а її основного конкурента Rio Tinto - на 0,26%, папери Anglo American зменшилися в ціні на 0,3%, швейцарської Xstrata - на 0,2%.

Станом на 10:50 за київським часом британський індекс FTSE 100 знизився на 4,64 пункту (-0,09%) - до 5335,71 пункту, німецький DAX - на 46,04 пункту (-0,85%) - до 5362,42 пункту, французький CAC 40 - на 29,40 пункту (-0,95%) - до 3056,43 пункту, а швейцарський індекс SMI підвищився на 0,14 пункту (+0,00%) - до 5529,05 пункту.

При цьому фондові торги в Японії 9 вересня 2011 р. завершилися зниженням індексу Nikkei на 0,63%. Негативно на настроях інвесторів позначилися переглянуті дані по ВВП країни в II кварталі поточного року, які виявилися гіршими попередніх.

Нагадаємо, раніше сьогодні японський уряд повідомив, що ВВП Японії в II кварталі 2011 р. в реальному виразі, за остаточними даними, знизився на 0,5% в порівнянні з I кварталом 2011 р. Ці дані виявилися песимістичніше попередніх, згідно з якими показник знизився на 0,3%.

Крім того, інвестори відреагували на заяву Президента США Барака Обами, який повідомив конгрес про свій план по боротьбі з безробіттям, рівень якого в країні складає 9,1%. Для реалізації цього документа з бюджету США потрібно виділити 447 млрд дол. Голова Білого дому хоче, щоб конгресмени прийняли його план до кінця цього року.

Негативно вплинули на ринок акцій і новини з Китаю. Після заяви про те, що споживчі ціни в країні уповільнили своє зростання, ряд японських експортерів втратили свої позиції. Так, акції компанії Komatsu, одного з найбільших світових виробників будівельної, дорожньої і кар'єрної техніки, впали в ціні на 4,5%. Відзначимо, що близько 23% прибутку компанія отримує в КНР.

Одним з основних джерел спаду на минулій сесії також став сировинний сектор. На тлі зниження цін на нафту основні компанії цієї галузі завершили торговий день в "мінусі". Акції JX Holdings і Japan Petroleum Exploration подешевшали на 2%, а їх конкурента Inpex - на 0,6%.

Незважаючи на несприятливі макроекономічні новини, ключові представники фінансового сектора країни стримали зниження Nikkei. До закінчення сесії акції найбільшого в Японії банку Mitsubishi UFJ виросли в ціні на 1,5%. Його основні конкуренти Mizuho і Sumitomo Mitsui також відзначилися зростанням - на 1,8% і 1% відповідно.

За підсумками торгів 9 вересня 2011 р. індекс Nikkei знизився на 0,34% і склав 8737,66 пункту. Курс долара до ієни підвищився на 0,12 ієн по відношенню до курсу попереднього торгового дня і досяг на закритті торгів 77,48 ієни/дол.

Нагадаємо, що 8 вересня фондові торги в Японії 2011 завершилися підвищенням індексу Nikkei другу сесію поспіль слідом за біржами США, де індикатори продемонстрували зростання майже на 3%. Оптимізм на американських і на японських біржах був пов'язаний з очікуваним виступом Барака Обами, в якому він повинен був оприлюднити плани виходу з кризи наринку праці і програму по боротьбі з безробіттям. Інвестори були налаштовані позитивно у зв'язку з новим проектом розвитку ринку праці.

План Президента США по боротьбі з безробіттям, про який Барак Обама розповів Конгресу, передбачає виділення 35 млрд дол. для запобігання звільнення 280 тис. шкільних вчителів. Крім того, Президент пропонує виділити 25 млрд дол. на модернізацію принаймні 35 тис. державних шкіл. Ці гроші підуть на капітальний ремонт освітніх закладів і створення там комп'ютерних класів.

Очевидно, що інвестори негативно сприйняли почуте, так як фондові торги в США закрилися зниженням провідних індексів
Інвестори очікували виступу глави Федеральної резервної системи Бена Бернанке, розраховуючи, що він розповість про нові заходи зі стимулювання економіки США. Проте в заяві Бернанке конкретної інформації щодо того, як планується відновлювати економіку США, не містилося. Глава ФРС запевнив, що регулятор продовжить робити все, що в його силах для прискорення темпів відновлення американської економіки, але не сказав, як саме, зазначивши, що для цього у нього є "цілий ряд заходів".

Негативно на настроях інвесторів також позначилися деякі макроекономічні дані. Так, за інформацією Міністерства праці, число первинних вимог по виплаті допомоги з безробіття за тиждень, що завершився 3 вересня 2011 р., порівняно з аналогічним показником попереднього тижня зросло до 414 тис. Аналітики чекали, що показник складе 408 тис. вимог.

Несприятливі макроекономічні дані негативно позначилися на фінансовому секторі США. Так, акції Bank of America подешевшали на 3,74%, його конкурента Wells Fargo - на 2,24%. Котирування Citigroup знизилися на 3,45%, J.P.Morgan Chase - на 3,76%.

Впали в ціні папери і низки компаній нафтогазового сектора. Акції найбільшої у світі нафтової корпорації ExxonMobil знизилися на 1,13%, ConocoPhillips - на 2,12%.

За підсумками торгів 8 вересня індекс Dow Jones знизився на 118,90 пункту (-1,04%) - до 11295,96 пункту, індекс S&P опустився на 12,72 пункту (-1,06%) - до 1185.90 пункту, а індекс Nasdaq відступив на 19,80 пункту (-0,78%) - до 2529,14 пункту.

В свою чергу російський ринок акцій відкрився зниженням провідних індексів на змішаному зовнішньому фоні. Торги в США напередодні завершилися "в мінусі" - інвестори без натхнення сприйняли промову голови Федеральної резервної системи (ФРС) Бена Бернанке, який ні словом не обмовився про нові заходи стимуляції ринку. Ціни на нафту знизилися приблизно на долар (до 115 дол./бар.), більшість азіатських індексів теж проводять день на "негативній" території. На цьому фоні навіть заяви Президента США Барака Обами про масштабну програму підтримки ринку праці не надихають інвесторів на покупки.

Станом на 9:45 за київським часом індекс ММВБ знизився на 0,63% - до 1546,73 пункту. Індекс РТС опустився до відмітки 1660,44 пункту, що на 0,88% нижче за рівень закриття попереднього торгового дня. Індекс RTS Standard втратив на початку торгової сесії 0,76%, почавши день на відмітці 10469,26 пунктів.

Більшість російських "блакитних фішок" почали день приблизно з процентного зниження. Так, в нафтогазовому секторі дешевшають акції "Газпрому" (-0,98%), "Роснефті" (-0,95%), "Лукойлу" (-0,85%) і "Сургутнефтегазу" (-1,07%). Серед металургів втрачають в ціні акції "Северсталі" (-0,8%), тоді як котирування "Норнікеля" виглядають кращими за ринок.

На даний момент учасники ринків не поспішають реагувати на "трудовий план" Обами обсягом 447 млрд дол. і поки не схильні проявляти особливий оптимізм, що говорить про те, що і протягом сьогоднішнього дня інвесторам може бути складно відновити позитивні настрої, відзначають аналітики компанії "Атон".