ua en ru

Мирна ініціатива: як уряд збирається відроджувати Донбас

Мирна ініціатива: як уряд збирається відроджувати Донбас Кабмін розробив стратегію по деокупації Донбасу
Автор: RBC.UA

​​​​​​​Уряд зайнявся реінтеграцієй Донбасу. Сьогодні на своєму засіданні уряд затвердив "Концепцію державної цільової програми відновлення та розвитку світу в східних регіонах України". Кабмін сподівається за наступні чотири роки подвоїти ВВП, а також показники імпорту і експорту Донецької і Луганської областей, скоротити там безробіття до 8%. За підрахунками чиновників, для цього в регіон потрібно вкласти 1,5 млрд доларів. В уряді підкреслюють, що відновлення Донбасу відбуватиметься в першу чергу за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій.

Уряд зайнявся реінтеграцієй Донбасу. Сьогодні, 31 серпня, на своєму засіданні уряд затвердив "Концепцію державної цільової програми відновлення та розвитку світу в східних регіонах України". Кабмін сподівається за наступні чотири роки подвоїти ВВП, а також показники імпорту і експорту Донецької і Луганської областей, скоротити там безробіття до 8%. За підрахунками чиновників, для цього в регіон потрібно вкласти 1,5 млрд доларів. В уряді підкреслюють, що відновлення Донбасу відбуватиметься в першу чергу за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій.

Концепція програми відродження Донбасу - невеликий документ на семи сторінках, який носить загальний характер. До моменту розгляду на засіданні уряду він пройшов погодження в Мін'юсті та Головному експертному управлінні Верховної Ради. Концепцію завізували віце-прем'єри Степан Кубів та Геннадій Зубко, міністр фінансів Олександр Данилюк, міністр соцполітики Андрій Рева та керівник Мінтрансу Володимир Омелян.


З концепції випливає, що в результаті збройних дій на сході країни, Донецька і Луганська області втратили майже весь свій промисловий потенціал. “За офіційними статистичними даними, обсяги промислової продукції зменшилися в 2014 році в Донецькій області на 31,5%, у Луганській - на 42%, а в 2015 році - на 34,6% і 66%. Деструктивні наслідки від розгортання кризових явищ на сході України виявилися вкрай критичними, що викликало ланцюгову реакцію дисбалансу всіх макроекономічних показників економічного і соціального розвитку східних регіонів України“, - йдеться в концепції.

У документі зазначено, що він стосується виключно підконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей. Згідно з проектом концепції , станом на 30 травня нинішнього року в Україні на обліку стояло 1,78 млн внутрішньо переміщених громадян, які виїхали з окупованих територій. Правда, тут же вказується, що згідно з підрахунками ООН, фактична кількість таких громадян в два рази менше - 800 тис. чоловік. Більше половини з них проживає у підконтрольних Україні районах Донецької та Луганської областей неподалік від лінії розмежування.

“Без належного врегулювання внутрішнє переміщення стає зростаючим тягарем для можливостей їх приймаючих територіальних громад надавати базові послуги. Це руйнує згуртованість суспільства, підриває основи державних інвестицій в реформи, викликає почуття невпевненості у населення і посилює ризики подальшого ускладнення ситуації“, - сказано в документі.

Розробники концепції зазначають, що зараз відбудова Донбасу регулюється розпорядженням Кабміну №1002 від 16 жовтня 2014 року. При тому, що в документі не прописаний комплекс заходів на 2016 рік, а сам документ давно втратив актуальність. Крім того, в міністерстві у справах тимчасово окупованих територій відзначають, що зараз відбудова Донбасу проходить безсистемно, а ключові напрями фінансування не визначені.

Тому автори концепції вирішили, що потрібен новий документ, в якому зазначені три ключових напрями фінансування відновлення деоккупированных територій.

У першу чергу передбачається виділяти гроші на відновлення критичної інфраструктури та соціальних послуг: об'єктів енергетики, транспорту, водопостачання і водовідведення, також планується відновлювати заклади системи освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення.

Другий напрямок - підтримка малого і середнього бізнесу. Правда, як саме уряд має намір підтримувати місцевих підприємців не зазначено. Щоб оживити економіку регіону передбачається також створення нових робочих місць в якихось “високотехнічних галузях“.

І, нарешті, третій напрямок фінансування Кабміну - розвиток громадянського суспільства в регіоні. Відновлення миру та довіри серед громадян.

У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій, яке підготувало цю концепцію, впевнені, що якщо програма, яка поки що представлена у вигляді концепції буде реалізована, то до 2020 року в регіональній економіці настане прорив.

Мирна ініціатива: як уряд збирається відроджувати ДонбасПри цьому в документі наголошується, що уряд має намір щорічно проводити оцінку ефективності її виконання і в разі необхідності коригувати заплановані заходи.

Досягти прогресу на Донбасі Кабмін сподівається за гроші міжнародних донорів. Згідно з документом на ці цілі за чотири роки уряд сподівається отримати 1,5 млрд доларів у вигляді безоплатної допомоги. Передбачається, що велика частина - 1,2 млрд доларів піде на відновлення інфраструктури. На відновлення економіки - 135 млн доларів, і ще 126 млн доларів витратять на відновлення миру і розвиток громадянського суспільства.

Правда, під які саме проекти західні інвестори дадуть гроші в концепції не зазначено. Натомість наголошується, що уряд початок створення цільового фонду, куди будуть надходити гроші, а міжнародні організації попередньо погодилися профінансувати програму.