ua en ru

Світ за тиждень: розслідування справи Скрипалів, теракти в Кабулі і переполох в Білому домі

Світ за тиждень: розслідування справи Скрипалів, теракти в Кабулі і переполох в Білому домі У британській поліції є нові відомості про отруєння сім'ї Скрипалів (Фото: pexels.com)

Японія оговтується після стихійних лих, Кабул – після серії терактів.  Білий дім шукає співробітника, який написав анонімну колонку про "аморальність" Дональда Трампа, а Пол Манафорт може визнати провину за фінансові махінації. Каталонія відновлює боротьбу за незалежність, а Росія просуває будівництво "Північного потоку-2". Детальніше про те, чим жив світ минулого тижня – в матеріалі РБК-Україна.

Справа Скрипалів

Британська поліція 5 вересня оприлюднила фотографії та імена підозрюваних в отруєнні речовиною "Новачок" колишнього офіцера ГРУ Росії Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. Мова йде про співробітників військової розвідки РФ (у минулому - ГРУ) Олександра Петрова та Руслана Боширова. Поліція припускає, що це псевдоніми підозрюваних.

У Скотланд-Ярді вважають, що "Новачок" був ввезений в Великобританію в підробленому флаконі парфумів Nina Ricci. Сліди хімзброї були знайдені в готельному номері, де зупинялися Петров і Боширов. Поліція оприлюднила фото з камер відеоспостереження, відобразивши маршрут підозрюваних у період їх перебування в країні, коли було скоєно злочин.

У Королівській прокурорській службі Британії зазначили, що не будуть просити Москву екстрадувати підозрюваних, оскільки російське законодавство забороняє видавати своїх громадян. Але підозрюваних можуть затримати у країнах ЄС, оскільки був виданий європейський ордер на їх арешт. Представник антитерористичного департаменту поліції Ніл Басу підкреслив, що ймовірність затримання підозрюваних найближчим часом дуже мала.

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей заявила, що використання хімічної зброї в Солсбері напевно було схвалено на вищому рівні російської держави, передає Associated Press. Пізніше міністр безпеки Британії Бен Уоллес заявив, що кінцеву відповідальність за отруєння Скрипалів несе президент РФ Володимир Путін. "Я не думаю, що хтось може сказати, що Путін не контролює свою державу. І ГРУ, без сумніву, не виняток", - сказав міністр в інтерв'ю ВВС.

На тлі нових даних розслідування Британія попросила скликати засідання Ради безпеки ООН. Тереза Мей, виступаючи в британському парламенті, заявила, що після розслідування інциденту в Солсбері Великобританія збирається розширити санкції проти Росії. За даними The Guardian, британська влада вивчає можливість позбавити "віз інвесторів" понад 700 заможних росіян. Видання повідомляє, що Лондон збирається провести перегляд більше 3 тис. інвестиційних віз, які видавалися росіянам та іншим іноземцям з 2008 року.

Речник МЗС РФ Марія Захарова у відповідь на нові дані слідства закликала Лондон "перейти від інформаційних маніпуляцій до практичної взаємодії по лінії правоохоронних органів". Захарова також зазначила, що опубліковані імена і фотографії підозрюваних "нічого не говорять".

"Анонімка" на Трампа

Видання The New York Times 5 вересня опублікувало анонімну колонку високопоставленого чиновника Білого дому. Лист називається "Я частина опору всередині адміністрації Трампа". Автор вказує, що в Білому домі працює група співробітників, які "старанно працюють зсередини, щоб розладнати частину планів Трампа і не допустити прояву його найгірших схильностей".

Дії Дональда Трампа завдають шкоди "здоров'ю Америки", пише автор і додає, що в корені проблеми – аморальність президента. Анонімний співробітник зазначає, що з часу як Трамп став президентом відбулися й позитивні зміни, але вони були досягнуті "всупереч, а не завдяки стилю керівництва президента, який є імпульсивним, суперечливим, дріб'язковим і неефективним".

Автор підкреслює, що і публічно, і в приватних розмовах Трамп висловлює симпатії автократам і диктаторам – президенту Росії Володимиру Путіну і лідеру КНДР Кім чен Ину. Він не цінує зв'язків з американськими союзниками, повідомляє інсайдер.

В адміністрації вже почали пошепки говорити про імпічмент, пише анонім. "Але ніхто не хоче прискорювати конституційну кризу, - додає він. – Тому ми робимо все можливе, щоб управляти адміністрацією в правильному напрямку, поки її повноваження не закінчаться тим або іншим чином".

Після публікації колонки в мережі почали з'являтися припущення, хто може бути її автором. Як повідомляє NBC News, спекуляції про можливе авторство сконцентрувалися навколо віце-президента США Майка Пенса, адже він часто використовує застаріле в англійській мові вираз "lodestar" – провідна зірка, який вживається в матеріалі. Пенс часто вживає це слово в публічних виступах. Сам віце-президент категорично спростував своє можливе авторство, назвавши колонку "ганебної" і закликавши автора звільнитися з Білого дому.

При цьому Дональд Трамп заявив, що сумнівається в існуванні анонімного чиновника і допускає, що статтю допомомгло написати "фальшиве джерело". Трамп закликав Times розкрити особистість автора і видати його уряду "в цілях національної безпеки".

Як передає NYT, адміністрація Трампа склала список з 12 чиновників, які можуть бути авторами скандальної колонки. Сенатор Ренд Пол порадив Дональду Трампу провести перевірку на поліграфі співробітників адміністрації. За інформацією видання, президент США просив чиновників Білого дому підписувати письмові свідоцтва, які можуть бути використані в суді.

Будівництво "Північного потоку-2"

Росія продовжує просувати будівництво газопроводу "Північний потік-2", незважаючи на протест України, деяких країн Європи і Балтії, а також можливі санкції з боку США. На цьому тижні почалося укладання труб газопроводу у Фінській затоці, повідомили на сайті Nord Stream 2.

Цей газопровід Росія має намір побудувати в обхід України по дну Балтійського моря, по якому російський "Газпром" планує поставляти газ на європейський ринок. Як раніше повідомляло РБК-Україна, якщо "Газпрому" вдасться побудувати другу гілку "Північного потоку" до 2020 року, Україна може не тільки позбутися 2-3 млрд доларів плати за транзит російського газу по своїй території, але і фактично втратити свою газотранспортну систему.

На цьому тижні шведська радіостанція Sveriges Radio передала, що більшість опитаних політиків Швеції виступає проти будівництва "Північного потоку-2". Відзначимо, що частина газопроводу має пройти через територіальні води Швеції.

Колишній міністр оборони, уповноважений Помірної коаліційної партії з питань ЄС Карін Енстрем зазначила, що цей газопровід негативно вплине на екологію і безпеку. Водночас євродепутат від шведської Християнсько-демократичної партії Ларс Адактуссон підкреслив, що Росія не дотримується міжнародного право, лобіюючи будівництво "Північного потока-2".

Стихийнті лиха в Японії

На японському острові Хоккайдо минулого тижня стався землетрус. В результаті загинуло 35 людей, щонайменше п'ятеро вважаються зниклими без вісті, близько 600 отримали травми, передає Channel NewsAsia. У зв'язку з ушкодженнями був закритий новий аеропорт Тітосе, скасовані рейси на найближчі дні.

На острові була майже припинена подача електроенергії, три мільйона домогосподарств залишилися без світла. До ранку п'ятниці вдалося налагодити електропостачання 964 тисяч будинків. Повне відновлення подачі електрики займе близько тижня.

Минулого тижня на Японію також обрушився найпотужніший за останні 25 років тайфун "Джеби". Його жертвами стали 10 людей, понад 300 постраждали, передають японські ЗМІ. Більше мільйона людей залишилися без електроенергії.У результаті стихії було евакуйовано близько 300 тисяч осіб, скасовано понад 600 авіарейсів.

Ескалація війни в Сирії

Минулого тижня в Сирії активізувалися військові дії. Військово-повітряні сили режиму Башара Асада та військово-космічні сили Росії 8 вересня завдали удари по позиціях супротивників сирійського уряду в провінціях Хама та Ідліб, повідомило агентство Анадолу. В результаті загинули 5 людей, 7 мирних жителів отримали поранення.

Раніше російські та сирійські літаки завдали авіаудари по провінції Ідліб, району, який утримують повстанці. Про це повідомило агенство Reuters з посиланням на сирійську Обсерваторію з прав людини. 13 осіб загинуло.

Російська сторона оголосила, що чотири літаки російської авіагрупи з авіабази "Хмеймім" завдали удари по об'єктах угруповання "Джабхат ан-Нусра" в провінції Ідліб. Проте, як уточнила сирійська Обсерваторія з прав людини, всі загиблі були мирними жителями.

Минулого тижня новий спецпредставник США в Сирії Джим Джеффрі заявив, що Сполучені Штати мають безліч доказів того, що урядовими військами в Ідлібі готується хімічна атака. Джеффрі зазначив, що наступ російських і сирійських військ, а також використання хімічної зброї призведе до величезних потоків біженців до Туреччини або в сирійські райони під турецьким контролем.

США розробляє сценарії у разі можливого застосування в Сирії хімічної зброї. Франція заявила про готовність завдати удари по сирійським цілям у разі використання урядом Асада хімзброї.

Теракти в Кабулі

Три терористичних акта сталося в столиці Афганістану минулого тижня. У середу, 5 вересня, стався подвійний теракт у спортивному клубі Кабула. В результаті загинуло щонайменше 26 людей, в їх числі двоє журналістів. 91 потерпілого доставили до лікарні.

Перший теракт стався в спортзалі: терорист-смертник застрелив неозброєного охоронця при вході, після чого підірвав вибухівку в приміщенні. Через годину на вулиці біля спортивного залу вибухнув припаркований автомобіль.

Як повідомляє AFP, цей вибух, очевидно, був спрямований на журналістів і працівників служби екстреної допомоги, які зібралися на місці. Відповідальність за подвійний теракт взяло на себе терористичне угруповання "Ісламська держава".

Ще один потужний вибух прогримів в центрі Кабула 9 вересня під час заходів на честь 17-ї річниці загибелі національного героя Афганістану Афгану Шаха Масуда. Від вибуху постраждало 10 осіб, один загиблий. Терорист-смертник підірвав себе на мотоциклі поблизу учасників демонстрації. Перед цим недалеко від місця теракту спецслужби ліквідували іншого терориста-смертника, до того, як він зміг привести в дію вибуховий пристрій. Жодна з діючих у країні екстремістських груп поки не взяла відповідальність за напад.

Манафорт може визнати провину

Колишній глава передвиборного штабу Дональда Трампа і політтехнолог Віктора Януковича Пол Манафорт, якого зараз судять у США за фінансові і податкові злочини, може визнати свою провину. Про це повідомив Bloomberg з посиланням на інформовані джерела.

Адвокати Манафорта ведуть переговори з прокурорами про можливе визнання провини своїм підзахисним, щоб уникнути другого судового процесу, який повинен початися 17 вересня, відзначає видання. Переговори ведуться на предмет того, у чому саме може визнати себе винним Манафорт і який термін ув'язнення будуть рекомендувати прокурори. Нагадаємо, 69-річний політтехнолог може отримати 10 років позбавлення волі, як рекомендувало журі присяжних у першій справі.

Визнавши свою провину, Пол Манафорт може уникнути більш тривалого тюремного терміну і загрози конфіскації нерухомості і фінансових рахунків за результатами другого судового процесу.

Каталонія вимагає незалежності

Каталонський лідер Кім Торра минулого тижня заявив, що відновлює кампанію за незалежність від Іспанії, закликавши Мадрид погодитися на референдум про незалежність регіону. Як повідомило агентство Reuters, Торра підготував дорожню карту за відділення Каталонії.

Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес раніше запропонував провести референдум щодо розширення автономії Каталонії. Проте виключив можливість голосування з питання про незалежність, повідомляло Politico. Кім Торра, у свою чергу, відкинув пропозицію про розширенні автономії.