у МОЗ намір поліпшити харчування в школах і дитсадках
У Міністерстві охорони здоров'я розробили рекомендації щодо харчування в школах і дитячих садах. Акцент планують зробити на овочах і фруктах, при цьому знизивши кількість цукру і солі в раціоні. Наразі документ перебуває на громадському обговоренні, але в міністерстві відразу попереджають, що його норми мають лише рекомендаційний характер. У той же час, статистика не втішає: кожна друга дитина в Україні має надлишкову вагу. Батьки незадоволені дитячим харчуванням і хочуть встановити в їдальнях свої правила. Однак, їм не дозволяють проявити ініціативу. Детальніше про це - в матеріалі РБК-Україна.
МОЗ рекомендує
Як зазначають у Міністерстві охорони здоров'я, у половини дітей в Україні є надмірна вага. Шлунково-кишкові розлади знаходяться на другому місці серед дитячих захворювань. Від них страждає кожен десятий дитина. Найпоширеніша хвороба - гастрит. Також у дітей часто зустрічається дуоденіт, холецистит і хвороби підшлункової залози.
На думку батьків, одна з причин проблем з шлунково-кишковим трактом у дітей – у неякісне харчування у школах та дитячих садках. Багато скаржаться на шкідливу, погано приготовану і несмачну їжу в їдальнях. Як розповіла РБК-Україна киянка Галина, її восьмирічна дочка кілька разів відчувала себе погано після йогурту, з'їденого в їдальні.
Запідозривши, що продукти могли бути простроченими, Галина попросила дочку принести додому один йогурт. "Маркування дати була зроблена простим фіолетовим штампиком, який можна при необхідності просто змити і нанести новий строк придатності", - розповіла жінка.
"Діти скаржаться, що їм дають переварені макарони сірого кольору, переварений злиплий рис, незрозумілого походження і змісту сардельки і сосиски. Хоча раніше мені здавалося, що діти так люблять сосиски, що можуть з'їсти будь-які. Взимку дуже часто дають холодний, прямо крижаний сік", - зазначила Галина.
Для профілактики шлунково-кишкових розладів та інших захворювань у дітей, у Міністерстві охорони здоров'я розробили методичні рекомендацій щодо здорового харчування в школах і дитсадках. 17 липня відповідний проект наказу був винесений на громадське обговорення.
В документі йдеться, що завдяки здоровому харчуванню дітей та підлітків можна знизити ризик серцево-судинних захворювань, діабету і раку, як у дитячому, так і дорослому віці. Всі ці проблеми відображені в Римській і Віденської деклараціях, підписаних країнами-членами ООН. Саме на основі цих документів були розроблені рекомендації МОЗ.
Начальник управління громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Наталія Півень зазначає, що відсутність збалансованого дитячого харчування - проблема, з якою стикаються в усьому світі.
На даний момент для шкіл і дитсадків діє постанова Кабміну "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" від 2004 року. Півень зазначила, що в документі прописано, як в раціоні дитини повинні розподілятися продуктові набори. Наприклад, скільки тих або інших видів продуктів має бути в харчуванні дитини в процентному співвідношенні.
У той же час, в документі немає строгих критеріїв щодо якості продуктів. За словами Півень, йому приділяють особливу увагу в нових рекомендаціях Мінздоров'я. Головний акцент був зроблений на зниження споживання солі, цукру, а також заміні цукру медом.
Крім того, поліпшити здоров'я підростаючого покоління планують за рахунок збільшення в раціоні овочів, фруктів, цільних злаків, горіхів, здорових білків. При триразовому харчуванні в раціоні щодня мають бути як мінімум п'ять порцій овочів або фруктів. У салатах і бутербродах не повинно бути майонезу. Допускається вживання кетчупу, але тільки з високим вмістом томатів (120 г помідор на 100 грам готового продукту).
Є в проекті рекомендацій і відверто утопічні для українських реалій норми. Наприклад, приготування столових замінника молока на основі мигдалю або бутерброди з безглютеновым хлібом.
Однак найближчим часом ніхто не змусить всі школи і дитячі садки неухильно дотримуватися ці норми. Півень наталія зазначила, що документ носить рекомендаційний характер. У Міністерстві сподіваються, що місцеві органи влади, яким підпорядковуються школи і дитячі сади, а також самі навчальні заклади вдохновятся рекомендаціями і будуть пропагувати здорове харчування. Крім того, їх будуть підштовхувати до цього батьки.
"Ми хочемо налагодити комунікацію з місцевою владою та Міністерством освіти для того, щоб наші рекомендації враховувалися. І надалі хочемо отримувати зворотний зв'язок від компаній, які організовують харчування в навчальних закладах, як вони впроваджують їх на місцях", - розповіла представник МОЗ.
Півень радить батькам, які незадоволені якістю харчування в школах і дитячих садах звертатися в органи місцевої влади, які координують навчальні заклади. На основі звернень вони зобов'язані вирішувати наявні проблеми. Крім того, батьки можуть скаржитися у територіальні представництва Державної служби з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів.
Їжа в школах і дитсадках: реалії
Дієтолог Світлана Фус відзначає, що в останні роки багато українські діти стали страждати від ожиріння. За її словами, харчування в дошкільних установах, в цілому, відповідає нормам. Однак варто було б зменшити споживання цукру і відмовитися від сосисок.
"Під час приготування їжі в дитсадках використовують багато цукру, тому що дітям дуже подобається солодка їжа. Я б радила не давати дітям сосиски, тому що в них практично немає м'яса, яке необхідно зростаючому організму", - підкреслила Фус.
Батьки налаштовані менш оптимістично з приводу харчування у дитячих садках. Вони скаржаться, що дітям дають шкідливі продукти. Наприклад, киянка Наталя, син якої ходить в спеціалізований садочок для дітей з гастрологическими проблемами, вважає, що меню там не відповідає профілю. І це незважаючи на те, що батьки платять за харчування 400 гривень на місяць.
Дітям по три рази на день дають батон з маслом. Періодично готують манку на згущеному молоці, хоча, на думку Наталії, воно не підходить для малюків, у яких проблеми з шлунком. На питання, чому використовували саме згущене молоко, медсестра садка відповіла Наталі, що звичайне молоко чомусь не закупили. Також незрозуміло, навіщо трирічним дітям дають кавовий напій.
У той же час, жінка скаржиться, що дітям не дають пити просту воду. "Вони пояснюють: якщо діти будуть багато пити, то можуть описаться. Коли забираю дитину додому, відразу співаю водою. Завжди після садка дуже хоче їсти і пити", - поскаржилася Наталія.
Ще одна мешканка столиці – Анастасія, незадоволена, що в дитсадку дають зефір, цукерки та печиво з наповнювачем. Жінка щоранку нагадує вихователям, щоб її дитині не давали нічого з цих продуктів. "Одного разу, коли я забирала дитину додому, нянечка підійшла до батьків і стала вибачатися, що не ризикнула дати малятам оселедець, яка була в меню. У групу ходять діти від двох до трьох років і незрозуміло, навіщо давати їм оселедець", - поскаржилася жінка.
Дієтолог Світлана Фус зазначає, що до шкільної їжі є ряд питань. У буфетах воліють продавати те, що подобається дітям, навіть якщо продукти шкідливі. Наприклад, печиво, запаковані круасани, соки. За словами дієтолога, такі продукти не містять корисних речовин, але в них дуже багато цукру, вуглеводів і жиру. Соки далеко не так корисні, як кажуть в рекламі.
"Дитині краще з'їсти натуральний фрукт, в якому є і клітковина, і вітаміни, і мінерали. Коли сік вже віджали і переробили, особливо якщо він освітлений, без харчових волокон, – це просто солодка вода", - підкреслила Фус. Лікар також розповіла, що дітям, які намагаються позбавитися від зайвої ваги, часто доводиться носити перекуси з дому, тому що в шкільних буфетах немає здорової альтернативи.
Їжею з шкільних буфетів також незадоволені батьки. Вони скаржаться, що дітям продають піци з майонезом, чіпси і снеки, цукерки та іншу шкідливу їжу. "Піцу продають горілу. І одне тільки назва "піца", а насправді – просто булка і зверху сир", - поскаржилася РБК-Україна киянка Олена. На здачу замість дрібниці дітям часто дають карамельки з барвниками.
Боротьба за здоров'я
Деякі батьки намагаються боротися за поліпшення харчування в школах. Однак далеко не завжди ця боротьба може увінчатися успіхом. Наприклад, киянка Анна називає свою невдалу ініціативу "донкихотством". Все почалося з того, що перші три роки навчання більшість дітей у класі відмовлялися їсти в їдальні. Серед них була і дочка Анни.
"Скарги дітей були такі: несмачно, котлети з хрящами і жиром, вермішель двох сортів в одній тарілці, не видають вилок - тобто треба ложками", - розповіла жінка у коментарі РБК-Україна. Після численних скарг батькам дозволили проводити перевірки.
"протягом декількох тижнів я і інші батьки пробували їжу. Перші страви були дуже пересоленными, кухар виправдовувалася - не відчуває, що пересолене. Від сосиски, яку я спробувала один раз, мене нудило весь день, макарони, каші я тільки пробувала, є неможливо, якість – жахливий", - поскаржилася жінка.
Під час однієї з перевірок директор показав батькам харчоблок з обладнанням кінця 80-тих років і мисками з сирими продуктами, які стояли на підлозі. Він визнав, що харчоблок потребує оновлення і запевнив, що регулярно подає заявки на фінансування в районне управління освіти. Харчоблок у школі орендувало комунальне підприємство, якому районне управління освіти платило з бюджету.
Їжа була безкоштовною, але батьки були готові доплачувати, щоб вона була більш смачною. Виявилося, така схема неможлива, і відмовитися від послуг підприємства не можна, тому що воно виграло тендер. Ганна запропонувала директору замовляти централізовано доставку обідів для дітей. Ціна обіду, що складається з другої страви, напою і одноразового посуду становила б близько 50 грн.
"Коли я на зборах батьківських комітетів запропонувала приєднатися батьків з інших класів, - мене заклювали. Звучали звинувачення, що я маю фінансовий інтерес", - розповіла жінка.
Директори шкіл не можуть повною мірою впливати на харчування в школах. Приготуванням і продажем продуктів і страв займаються компанії, які виграють тендери в районних управлінь освіти.
Як зазначив у коментарі РБК-Україна директор київської школи №148 Сергій Горбачов, він не може контролювати якість самих продуктів, які завозять в їдальню. Крім того, директори не мають права давати розпорядження працівникам громадського харчування безпосередньо.
"Якщо щось не так, я не можу сказати про це кухареві, адже він не мій підлеглий. В таких випадках, я можу зателефонувати керівництву організації і вони повинні наводити порядок", - розповів Горбачов. У той же час, він періодично без попередження відвідує шкільну їдальню, аби особисто перевірити якість страв. Крім того, в школі діє наказ, згідно з яким батьки можуть у будь-який день прийти в їдальню і особисто спробувати їжу. Це правило знімає більшість питань, тому що у дітей особливе ставлення до їжі. "Іноді можна приготувати щось дуже смачне, але дитині це все одно не сподобається", - підкреслив директор.