МОЗ і уряд ополчилися на високі ціни на ліки
Уряд передбачив у проекті Держбюджету на 2017 рік 500 млн грн на компенсацію вартості ліків (реімбурсацію) і на останньому засіданні Кабінету міністрів ввів референтне ціноутворення на три групи препаратів. В. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун вважає, що ці заходи дозволять знизити ціни на ліки та збільшити обсяги їх споживання, але при цьому заявила, що українські виробники чинять опір запровадженню системи референтного ціноутворення. Однак виробники говорять, що впровадження референтних цін підтримують.
Реімбурсація, яка згідно з рішенням уряду, запрацює з 1 квітня 2017 року, передбачає компенсацію вартості ліків для пацієнтів з держбюджету.
Вона побудована таким чином, що рецепти на ліки, вартість яких буде відшкодовуватись, виписуються лікарями первинної ланки, тобто сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами. Ліки не будуть розділятися на українські та імпортні, і будуть призначатися не за назвами, а за діючою речовиною. Перевагу ж держава буде надавати найдешевшим на ринку препаратам. У підсумку, на думку в. о. міністра охорони здоров'я України Уляни Супрун, це призведе до зниження цін на основні ліки і збільшення їх застосування.
Фото: в. о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун
"Наша мета - забезпечити максимальну кількість людей доступними і якісними ліками. Завдяки впровадженню реімбурсації, ми не тільки знизимо ціни на основні лікарські засоби і зробимо їх доступними для пацієнтів, але і зменшимо смертність і кількість ускладнень внаслідок хвороб", - прокоментувала нововведення в. о. міністра охорони здоров'я.
У той же час Уляна Супрун заявила, що "виробники ліків звикли до безконтрольності і роблять все можливе, щоб не допустити зниження цін". Зокрема, за даними глави МОЗ, виробники проти введення в Україні референтного ціноутворення.
При цьому, самі представники української фармпромисловості навпаки позитивно оцінюють запровадження механізму референтного ціноутворення, що давно застосовується у Європі і є, по суті, порівнянням цін на однакові медикаменти в різних країнах, з метою встановлення граничного рівня ціни для країни за результатами такого аналізу. В Європі зазвичай в референтні групи включають сусідні країни. Вибір конкретних країн ґрунтується не лише на географічній близькості, але й на схожість економік по ряду характеристик. І так як швидше за все, і за якістю і за ціною українські препарати виявляться більш ніж конкурентноспроможними, українські виробники сприйняли рішення уряду позитивно.
"Не існує ніякого іншого засобу регулювання цін, крім механізму референтного ціноутворення. В Україні він довго був відсутній, тому що цим не займалися ні МОЗ, ні профільний комітет парламенту", - прокоментував останнє рішення уряду власник фармацевтичної компанії "Дарниця" Гліб Загорій.
"Я зі свого боку, послідовно відстоював його введення, і президент Петро Порошенко, до речі, ще в 2015 році висловлювався за такий спосіб регулювання цін на медикаменти. Я вітаю рішення ввести референтне ціноутворення за трьома групами препаратів, і впевнений, що вже в найближчому майбутньому це торкнеться більше половини ліків, які присутні на українському ринку. Саме таким способом держава застрахує пацієнтів від необгрунтованої економічно недоцільної витрати грошей".
Крім того, Гліб Загорій нагадав, що українські ліки в сьогоднішніх умовах коштують в 4-5 разів менше, ніж імпортні, хоча виробляються за тими ж технологіями та мають у складі ті ж діючі речовини.
"Українцям продовжують нав'язувати стереотип, що все імпортне якісне, а вітчизняне – ні. І саме з цієї причини понад 50% українців вважають ціни на ліки надмірно дорогими. Простий приклад покупки в аптеці одного і того ж набору ліків українського і імпортного виробництва з однаковим складом, за ціною відрізняється майже в 6 разів: 416 гривень за український і 2532 гривень за імпортний. Як український споживач може заощадити? Елементарно – потрібно запитати у лікаря або провізора, яка в препараті діюча речовина, і купити ліки українського виробництва", - пояснив Г. Загорій.
Інші українські виробники також підтримали ініціативу прем'єр-міністра Володимира Гройсман ввести в Україні референтне ціноутворення за трьома категоріями препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, діабету і астми на основі порівняння цін на міжнародні непатентовані назви (діюча речовина) у Польщі, Латвії, Словаччині, Угорщині та Чехії
"Без затвердженого механізму референтного ціноутворення впровадження реімбурсації - компенсації вартості ліків державою, було б неможливим. Таким чином це є важливим кроком уряду до підвищення їх доступності для пацієнтів", - говорить генеральний директор компанії "Інтерхім" Анатолій Редер.
Фото: генеральний директор компанії "Інтерхім" Анатолій Редер
"Український ринок ліків в 2016 році за обсягом складе близько 45-50 мільярдів гривень. І на сьогоднішній день, через нерозвиненість ринку, понад 90% цих грошей люди витрачають у аптечної каси з власної кишені. Впровадження реімбурсації за трьома напрямками – це крок у напрямку європейських практик у сфері забезпечення населення якісними, ефективними та доступними ліками", - додав Анатолій Редер.