ua en ru

Мін'юст віддасть реєстрацію місця і бізнесу

Мін'юст віддасть реєстрацію місця і бізнесу Мін'юст під керівництвом Павла Петренка має намір тримати під жорстким контролем приватних реєстраторів
Мін'юст хоче відмовитися від монопольного права самостійно вносити зміни до державних реєстрів. При цьому, кілька структур отримають право перереєструвати права власності на нерухомість, а також зареєструвати або продати бізнес. Експерти побоюються, що реформи можуть призвести до зловживань з боку нових реєстраторів.

Мін'юст хоче відмовитися від монопольного права самостійно вносити зміни до державних реєстрів. При цьому, кілька структур отримають право перереєструвати права власності на нерухомість, а також зареєструвати або продати бізнес. Експерти побоюються, що реформи можуть призвести до зловживань з боку нових реєстраторів.

Мін'юст розпочав активну кампанію по просуванню реформи державної реєстрації. Минулого тижня, 19 травня, перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова і заступник міністра Гія Гецадзе презентували відповідні законопроекти. На наступний день ці документи на засіданні Кабміну представив міністр юстиції Павло Петренко.

Гроші не потрібні

Основною суттю реформи є передача функції держреєстрації, наприклад, прав на нерухомість, від Державної реєстраційної служби іншим структурам.

Зараз схема реєстрації виглядає наступним чином: профільний департамент Мін'юсту - головні управління юстиції в областях - відділення реєстрації в районах і містах, пояснив директор департаменту держреєстрації Мін'юсту Сергій Бенедисюк.

Після реформи, за його словами, Мін'юст відмовиться від цієї функції. А державною реєстрацією будуть займатися три види організацій:

- місцеві органи влади;

- нотаріуси, які вже займаються реєстрацією операцій купівлі-продажу нерухомості на вторинному ринку;

- акредитовані банки.

Згідно з реформою, місцеві органи влади зможуть залишати в своєму бюджеті 100% адміністративного збору за проведення послуг з реєстрації.

Кошти, які отримають нотаріуси та банки, будуть розподілятися в пропорції 60% на 40%, відповідно, у держбюджет і самим нотаріусам та банкам.
Сергій Бенедисюк сказав, що норми акредитації будуть встановлені Кабміном спільно з Нацбанком - після прийняття законів Верховною Радою.

Декларується, що так Мін'юст хоче побороти корупцію на регіональному рівні.

"Якщо раніше вся корупція стікалася безпосередньо наверх, був порядок, всі знали своє місце в харчовому ланцюжку, то на сьогоднішній день, коли прийшли всі такі правильні керівники, які не беруть гроші, то на місцях всі щасливі, - пояснисла Наталія Севостьянова. - Корупція процвітає в ще більших масштабах, тому що нікому не треба заносити. Все чудово, навіть стало краще після Майдану (для корупціонерів на місцях, - РБК-Україна)".
Крім того, велика завантаженість в реєстраційних центрах підштовхує до того, щоб громадяни давали хабарі їх співробітникам, щоб прискорити реєстрацію тих чи інших прав.

Після передачі функції реєстрації більш широкому колу осіб, громадяни зможуть вибрати, до кого звертатися за послугами з реєстрації. Приміром, в Україні одних тільки нотаріусів - близько 7 тис.

Слабка ланка

Але в реформі є кілька вразливих місць. Зокрема, Мін'юст залишиться власником реєстру. Він буде встановлювати правила доступу, підключати до реєстру банків, нотаріусів та органи місцевого самоврядування. Їх він буде контролювати, щоб не допустити порушень. Адже з допомогою махінацій у реєстрі можна вкрасти компанію або нерухомість, перереєструвавши її на себе.

Також можуть виникнути проблеми з реєстрацією прав за судовим рішенням, вважає Сергій Бенедисюк. "Якщо є судове рішення, це вже означає, що є конфлікт. І є ризик, що сторони можуть стимулювати реєстраторів, щоб вони перереєстрували нерухомість або, навпаки, не робили цього. Тому, коли ця функція буде передаватися іншим, виникає ризик зловживань", - зазначив він.

З ним згоден колишній перший заступник голови правління банку "Контракт" Павло Крапівін. "Такі функції в жодному разі не можна передавати банкам. У співробітників банку буде великий стимул, щоб зробити кілька "правильних" угод, забезпечити себе на все життя і втекти", - вважає Павло Крапівін.

Щоб цього не допустити, Мін'юст повинні отримати можливість оперативного реагування на порушення, впевнений Сергій Бенедисюк. Тому Мін'юст перевірятиме роботу банків і працюватиме зі скаргами.

Поки в Мін'юсті йде дискусія як краще прописати механізм оскарження. Зараз зміни в реєстр можна оскаржити в суді. "Щоб це змінити ми будемо змінювати законодавство", - сказав Сергій Бенедисюк.

Павло Крапівін впевнений, що Мін'юсту не можна дозволяти самому приймати рішення, що можна вносити до реєстру, а що ні. "У судах є хоч якийсь механізм оскарження", - сказав банкір.

Також у Мін'юсті не знають, коли Рада зможе розглянути і ухвалити законопроекти про реформування реєстраційної служби. Гія Гецадзе сказав, що міністерство готове йти на поступки нардепам, наприклад, змінивши співвідношення розподілу збору з 60%/40% на 70%/30% або розширити спектр осіб, які будуть займатися реєстрацією прав.