ua en ru

Мінпроп для кума Президента, або навіщо Україні Міністерство інформації

Мінпроп для кума Президента, або навіщо Україні Міністерство інформації
Автор: RBC.UA
У Кабінеті міністрів, який 2 грудня призначила Верховна Рада, скоро з'явиться нове відомство - Міністерство інформаційної політики, яке вже очолив нардеп від Блоку Петра Порошенка, а також його кум Юрій Стець.

Михайло Криволапов

У Кабінеті міністрів, який 2 грудня призначила Верховна Рада, скоро з'явиться нове відомство - Міністерство інформаційної політики, яке вже очолив нардеп від Блоку Петра Порошенка, а також його кум Юрій Стець. Звістка про створення нового міністерства, яке вже встигли охрестити Мінправди, була неоднозначно сприйнята як представниками медіа-громадськості, так і міжнародними організаціями.

Варто зазначити, що рішення про створення прообразу Міністерства пропаганди було прийнято ще на початку літа - майже відразу після перемоги Петра Порошенка на президентських виборах. Тоді ж було вирішено, що цей напрямок очолить Юрій Стець - як людина, що користується особливою довірою нового Президента.

Але потім ця тема зійшла нанівець, і обговорювалася хіба що серед чиновників та медіа-експертів.

І ось, з формуванням нового Кабміну питання створення централізованого пропагандистського відомства знову була внесена до порядку денного. Незважаючи на сильний опір частини медіа-цеху, а також деяких народних депутатів (зокрема, Сергія Лещенка, Мустафи Найєма та Світлани Заліщук, які увійшли в парламент за списком Блоку Петра Порошенка), Юрій Стець був призначений міністром інформації - при пакетному голосуванні.

За його словами, нове міністерство займатиметься впровадженням і розробкою концепції інформаційної безпеки. "Перше, це впровадження розробленої стратегії інформаційної політики держави. Друге, це концепція інформаційної безпеки у стані війни, в якому ми зараз знаходимося і активної геополітичної інформаційної війни з Росією. Третє, це комунікація всіх органів, які б могли працювати з боротьби з DDos-атаками та кіберзлочинністю", - сказав Стець, зазначивши, що бюджет нового відомства в 2015 році складе не більше 3 млн грн і воно буде ліквідовано одразу з закінченням АТО.

Але поки говорити, чим конкретно займатиметься міністерство, поки не може ніхто - навіть його міністр Юрій Стець. Положення про міністерство, а також штатний розклад, пул завдань він обіцяв представити на суд громадськості через тиждень після свого призначення.

Створення Мінінформації викликало різку реакцію з боку ОБСЄ. Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дунья Міятович написала в своєму Twitter, що "ініціатива України створити Міністерство інформації несе явну загрозу для свободи медіа, це не спосіб контрпропаганди".

У відповідь Юрій Стець запевнив, що "міністерство жодним чином не може впливати на впровадження цензури або відсутність забезпечення чи, не дай бог, посягання на свободу слова в Україні".

З боку професійної спільноти також міцнішає невдоволення створенням органу з незрозумілими функціями. "Очевидно, що нам не вистачає такої збалансованої політики, але питання в тому, що неможливо вирішувати проблеми таким чином, як це було зроблено. Міністерство не створено, концепція не обговорювалася з громадськості, а міністр призначений. Це означає ставити віз перед конем. Це неприпустимо. До того ж відсутність збалансованої політики не означає, що потрібно створювати чергове відомство. Тим більше, коли в країні дефіцит ресурсів і йде скорочення держапарату", - заявив РБК-Україна голова незалежної медіапрофспілки Юрій Луканов.

Одночасно Європейська федерація журналістів звернулася до уряду із закликом скасувати рішення про створення "Минправды". Хоча, зазначимо, такого рішення уряд навіть ще не приймало.

Втім, приклади аналогічних відомств є в ряді країн, що мають територіальні конфлікти, запевнив професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань "Стан, у якому перебуває Україна - це стан гібридної та інформаційної війни, яку веде Путін. Складовою частиною роботи Міністерства інформаційної політики повинно бути активне просування України за кордон, робота з українською аудиторією і з населенням окупованих територій. Ми не повинні займатися пропагандою або контрпропагандою, потрібно просто говорити правду. Приклади таких міністерств є в Індії, яка перебуває в стані конфлікту з Пакистаном, в Ізраїлі, вони були в Англії і у Франції під час війни", - сказав Гарань.

Враховуючи, що конфлікт з Росією, укорінений в невизнаних ДНР і ЛНР ризикує затягнутися на роки, не виключено, що Міністерство інформації, якщо воно буде створене і виживе в умовах гострого недофінансування, може стати одним із центрів впливу на громадську думку. І тоді серед солодких чиновницьких пряників з'явиться ще один - портфель міністра інформації.