ua en ru

Мінприроди видаватиме дозволи на розміщення небезпечних відходів

Автор: RBC.UA
Кабінет міністрів України передав до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів України (Мінприроди) розгляд заяв, проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів, погодження таких проектів лімітів та видачу дозволів на розміщення небезпечних відходів в Україні.

Кабінет міністрів України передав до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів України (Мінприроди) розгляд заяв, проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів, погодження таких проектів лімітів та видачу дозволів на розміщення небезпечних відходів в Україні. Відповідне положення зафіксоване в постанові Кабміну № 289 від 11 квітня 2012 р. про внесення змін до Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, передає прес-служба Кабміну. Раніше дія Порядку не поширювалося на небезпечні відходи. Контроль за правильністю визначення лімітів та їх дотриманням здійснює Держекоінспекція та її територіальні органи, раніше його здійснювали місцеві органи Мінприроди.

Документом також передбачається, що власники відходів, для яких платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки не перевищують 10 грн на рік, власники тільки побутових відходів, що уклали договори на розміщення відходів з підприємствами комунального господарства, та власники відходів як вторинної сировини, які провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів, звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.

З розвитком ядерної енергетики зросла необхідність у створенні потужної системи захисту ядерних установок, ядерних та радіаційних матеріалів, місць складування радіоактивних відходів. Однак, як встановили аудитори Рахункової палати, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України впродовж останніх десяти років не розробило окремої державної цільової програми з питань ядерної та радіаційної безпеки. Наслідком цього стало дублювання функцій центральних органів виконавчої влади та розпорошення бюджетних коштів, які спрямовувались на охорону небезпечних об'єктів. "Міненерговугілля не забезпечило належного контролю за виконанням бюджетної програми "Фізичний захист ядерних установок та ядерних матеріалів". У результаті у 2009-2011 роках бюджетні кошти у сумі 19 млн 447,5 тис. грн використано незаконно, 4 млн 158,8 тис. грн - неефективно", - відзначають у Рахунковій палаті.

В вересні 2011 р. міністр екології України Микола Злочевський заявив, що в Україні на утилізацію небезпечних хімікатів у 2012 р. буде виділено 370 млн грн. За його словами, при нормальному фінансуванні програми вивезення та утилізації небезпечних хімікатів через 5-7 років територія України буде повністю очищена від хімічних небезпек.

За словами першого заступника міністра екології та природних ресурсів України Миколи Романова, у зв'язку з нестабільною ситуацією в області охорони навколишнього середовища в Україні накопичилося більше 30 млрд т промислових відходів, зокрема 2 млрд т небезпечних відходів. "Ситуацію в області охорони навколишнього середовища в Україні сьогодні можна охарактеризувати як вельми нестабільну. Використання водних ресурсів відбувається в основному нераціонально, стан земельних ресурсів близький до критичного. Загальна кількість відходів, що накопичилися, досягла більше 30 млрд т, зокрема 2 млрд т небезпечних відходів. Антропогенне і техногенне навантаження на середовище - у декілька разів більше, ніж відповідні показники в інших країнах", - сказав він.

Романов відзначив, що екологічна складова "ще слабо інтегрована в економічні процеси підприємств, впровадження нових екологічно чистих технологій і розповсюдження передового досвіду відбувається вкрай повільно". "Окремі підприємства ще використовують застарілі технології, устаткування, яке не дозволяє добитися максимальної ефективності унаслідок надмірного використання всіх видів енергії, природних ресурсів, великої кількості відходів, зокрема небезпечних", - підкреслив він.