ua en ru

Міноборони Ірану: Елітні війська країни проведуть нові військові навчання

Автор: RBC.UA
Іран планує "найближчим часом" провести нові військові навчання, заявив сьогодні міністр оборони країни Ахмад Вагіді. Про це повідомляє радіо "Свобода".

Іран планує "найближчим часом" провести нові військові навчання, заявив сьогодні міністр оборони країни Ахмад Вагіді. Про це повідомляє радіо "Свобода".

Як цитує його слова агентство ISNA, це будуть навчання Корпусу вартових Ісламської революції, елітної складової іранського війська, відомої також як "Революційна гвардія", яка фактично дублює в Ірані збройні сили і є опорою ісламського режиму.

При цьому, додав міністр, Іран "зробить все, щоб зберегти безпеку Ормузської протоки", яка є важливим шляхом транспортування нафти. За його словами, присутність там сил країн, що не входять в регіон, "непотрібне і шкідливе".

Вчора головнокомандувач армії Ірану генерал Атаолла Салеги заявив, що його країна готова прийняти заходи, якщо США знову дислокує в регіоні Перської затоки свій авіаносець. США у відповідь заявили, що така загроза свідчить про слабкість позиції Ірану і ніяк не вплине на плани Вашингтона з дислокації в регіоні своїх кораблів.

Іран тільки що закінчив у Перській затоці свої попередні 10-денні військові навчання, в ході яких, зокрема, випробував кілька нових ракет.

У ході навчань збройні сили Ірану провели успішний запуск ракети "Нур" класу "поверхня-поверхня" дальнього радіусу дії і крилатої протикорабельної ракети "Кадер" з загоризонтальным (200 км) радіусом дії.

В неділю вранці 1 січня 2012 р. іранські військові також провели пробний запуск ракет середньої дальності "земля-повітря" у Перській затоці. Ці ракети, сконструйовані в Ірані, оснащені за останнім словом техніки і призначені для боротьби з малопомітними цілями.

Раніше, 22 грудня 2011 р. іранські представники повідомили, що країна проведе десятиденні військово-морські навчання в акваторії за Ормузскою протокою, яка є стратегічно важливим напрямком нафтоекспорту, і в безпосередній близькості від американських військових судів, які беруть участь в антипіратській місії. Навчання проводилися на території, яка охоплює 2 тис. км у південній частині Аравійського півострова. У маневрах брали участь підводні човни і військові кораблі. Одночасно представники ВМС Ісламської Республіки заявили, що в план проведення навчань може бути включено питання блокади проливних зон.

Обстановка загострилася 27 грудня 2011 р., коли перший віце-президент Ірану Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що ВМС країни заблокують прохід танкерів з Ормузську протоку, якщо Захід введе санкції стосовно нафтової галузі Ірану. Вслід за цим в район навчань іранських ВМФ поблизу Ормузської протоки увійшла американська ударна група бойових кораблів.

Зазначимо влада Китаю сьогодні в черговий раз виступила проти санкцій відносно Ірану. Офіційну позицію Пекіна з цього питання озвучив офіційний представник Міністерства закордонних справ КНР Хун Лей.

"Китай послідовно дотримувався думки про те, що санкції не ведуть до зняття напруженості або рішення іранського ядерного питання. Ми вважаємо, що правильний підхід до цієї проблеми полягає в продовженні переговорів. Китай виступає проти введення односторонніх або багатосторонніх санкцій відносно третіх країн", - зазначив Лей.

"У Китаю і Ірану прозорі торговельні відносини та енергетичне співробітництво, які повністю відповідають положенням резолюцій ООН. На ці операції не повинні поширюватися санкції", - додав дипломат.

Крім того, за інформацією Reuters, яку повідомив співробітник міністерства енергетики Туреччини, влада країни розраховує домовитися з США про захист оператора нафтопереробних заводів Tupras - найбільшого в країні імпортера іранської нафти - від нових санкцій Вашингтона відносно Ісламської Республіки.

За його словами, питання санкцій стане головним на порядку майбутніх консультацій представника турецького Міністерства енергетики з представником американського посольства.

Зазначимо, транспортування більшої частини нафти, що експортується з Саудівської Аравії, Ірану, Об'єднаних Арабських Еміратів, Кувейту і Іраку, а також майже всього зрідженого природного газу (ЗПГ) з Катару (найбільшого експортера СПГ) здійснюється по Ормузській протоці, що з'єднує Оманську затоку на південному сході з Перською затокою на південному заході. На нього припадає 33% глобального експорту нафти і 40% глобального експорту нафтопродуктів по морю.

Нагадаємо, 21 листопада 2011 р. США, Великобританія і Канада оголосила про введення відносно Ірану односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції запропонувала ввести нові "безпрецедентні" санкції, у тому числі заморозити активи Центрального банку Ірану, а також припинити закупівлю іранської нафти.

Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.